Search results

1. Σελεφά

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Ασάρα ωραία. Εγώ είμαι μετά τη μέση. Θα διαβάσω και σήμερα, αλλά είμαι αρκετά κουρασμένη για να το τελειώσω, όποτε σίγουρα αύριο.
  2. Σελεφά

@Ειφφελ για τη γλώσσα μπορεί και να μου φάνηκε, γιατί όλα είναι διαφορετικά σε αυτό το βιβλίο. Το πρώτο ήταν και λίγο τα οικοκυρικά...😂 @Ασάρα ααα ωραία να ανταλάξουμε και απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχα σήμερα υπερένταση θα το τελείωνα (με ξενύχτι...)🙃🙃
  3. Σελεφά

Τελείωσα χθες το βιβλίο "Ιστορία της θεραπαίνιδας" και είπα να διαβάζω και τη συνέχειά του "Οι Διαθήκες". Είμαι περίπου στη μέση... Μεγάλη διαφορά σε όλα το ένα με το άλλο (γλώσσα, κοσμοπλασία, χαρακτήρες, αμεσότητα). Βέβαι το 1o γράφτηκε το 1985 και το 2o το 2019. Ακόμα και η ελληνική μετάφραση...
  4. Σελεφά

Βιβλιονέα

Εεε κάτσε και εσύ που περιμένεις και το τελευταίο βιβλίο της τριλογιας. Μόνο 10 χρόνια πέρασαν από το Όσα φοβούνται οι σοφοι :χαχα:. Ναι η νουβέλα ειναι. Στα αγγλικά κυκλοφόρησε το 2014, οποτε ηθελε λιγο χρονο για να ερθει Ελλαδα. Τουλάχιστον θα απασχοληθουμε λίγο με αυτό μέχρι να ολοκληρωθεί...
  5. Σελεφά

Βιβλιονέα

Για τους φαν του Κβοθ μόλις κυκλοφόρησε το βιβλίο «Η Μουσική της Σιωπής» του Patrick Rothfuss με πρωταγωνίστρια την Άουρι. Δεν είναι αυτό που περιμένουμε βέβαια...
  6. Σελεφά

Η λίστα με τις σειρές μειώθηκε κατά πολυ. Από τις 13 σειρές τις μείωσα στις 4 (ουσιαστικά 5, αλλά θα το τελειώσω μέσα στην εβδομαδα). Οπότε άνετα μπορώ να διαβάσω κάποιο standalone ή να ξεκινήσω μία άλλη σειρά. Έτσι ξεκίνησα το "Η ιστορία της θεραπαινιδας" της Μάργκαρετ Ατγουντ. Συγχρόνως...
  7. Σελεφά

Χρόνια Πολλά στους μπαμπάδες της Λέσχης

Χρόνια Πολλά στους μπαμπάδες της Λέσχης
  8. Σελεφά

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

@Βάγγυ Πωπω κρίμα. Το 2ο βιβλίο κυκλοφορεί με χάλια εξώφυλλο. Είναι από τη σειρά. Ελπίζω να το ξεθάψεις από κανένα βιβλιοπωλείο με το παλιό εξώφυλλο.
  9. Σελεφά

Ξεκίνησα το The Ministry for the Future του Kim Stanley Robinson.
  10. Σελεφά

@Βάγγυ για αυτό είμαι εδώ... 😇 Πάντως το εξώφυλλο του πρώτου βιβλίου δε ταιριάζει με τα υπόλοιπα.
  11. Σελεφά

Βιβλιονέα

Για τους φαν της επιστημονικής φαντασίας οι εκδόσεις Anubis ανακοίνωσαν ότι θα κυκλοφορήσει το 1ο βιβλίο Leviathan Wakes της σειράς Expanse των James SA Corey το φθινόπωρο. 🥳🥳🥳
  12. Σελεφά

Σήμερα αγόρασα το τελευταίο βιβλίο της σειράς των Σανάρα. Σύντομα (μέσα στους επόμενους 5 μήνες🤪) θα ξεκινήσω τη σειρά.
  13. Σελεφά

Μόλις παρέλαβα αυτά τα μικρούλικα βιβλία. 🥰🥰 Το μόνο που με χαλάει είναι ότι είναι καινούργια αλλά παρ' όλα αυτά είναι χτυπημένα σε κάποια σημεία. 😤
  14. Σελεφά

Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

@Τσίου είσαι χειρότερη από εμένα στα ebooks και δε το περίμενα τέτοια μαζώχτρα που είμαι.😁😁 @Τρύφωνας αχ! εγώ την έχω βάλει στο μάτι χρόνια τώρα...
  15. Σελεφά

@Τρύφωνας ζήλεψα το the dark elf trilogy
  16. Σελεφά

@Τρύφωνας η Θεραπαίνιδα υπάρχει και σε σειρά. Ο πρώτος κύκλος αρκετά καλός... άντε και ο δεύτερος... μετά ήρθε η πτώση. Εγώ ξεκίνησα το Within the Sanctuary of Wings, που είναι το πέμπτο και τελευταίο βιβλίο της σειράς The Memoirs of Lady Trent της Marie Brennan. Παρόλο που εντάσσεται στη...
  17. Σελεφά

Καταρχάς θα τα βάλω σε κατηγορίες. 1. Κλασικά βιβλία που θα τα διαβάσω λογικά όταν θα είμαι άνω των 60., που θα έχω ανάγκη να συνδεθώ με τις παλιές "καλές αξίες που δε θα βρίσκω στην εποχή μου"... 🙃🙃 καμιά 45αριά βιβλία. Προσπαθούσα να διαβάζω ένα κλασικό βιβλίο το μήνα αλλά μετά τον Οκτώβριο...
  18. Σελεφά

Δανείζεσαι ή Αγοράζεις ;

Κυρίως αγοράζω, γιατί δυστυχώς τα περισσότερα βιβλία που διαβάζω είτε δεν έχουν εκδοθεί στα ελληνικά είτε έχει κλείσει ο εκδοτικός/ή έχει καταργηθεί η έκδοση είτε δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη.
  19. Σελεφά

Εγώ πήρα αυτό Και έχω μεγάλη απορία ποιανού εκδοτικού είναι. Πέρα από μεταφραστή-επιμέλεια-εικονογράφηση δε βρήκα άλλη πληροφορία. Λέτε να είναι τύπου fanmade έκδοση; Γνωρίζει κανείς τι παίζει; Θα αγοράσω και την αγγλική έκδοση (για να πάρω και το 2ο μέρος των Reynolds και Baxter) για να δω...