Search results

1. Χρυσόστομος

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Εγώ απορώ πως έγινε μόδα αυτό το απωθητικό πράγμα; Ας με συγχωρέσουν οι κοπέλες που τα προτιμάνε αλλά δεν μου αρεσουν καθόλου, τα βρισκω απαίσια. :όχισουλέω:
  2. Χρυσόστομος

Greeklish ή ανορθόγραφα; Ποιό είναι προτιμότερο;

Πολυ ενδιαφερον οι πληροφορίες σου @ΚρίτωνΓ ...κοιτα να δεις τι μαθαίνουμε... Όσες φορές βρεθηκα σε αυτο το νημα δεν μπορουσα να αποφασισω τι είναι χειρότερο. Το πιο εύστοχο το εγραψε η @Βάγγυ ότι και στα δυο πονάνε τα ματια μας αλλά στα ανορθόγραφα ποναει και η καρδιά μας! Καπως έτσι. Παντως...
  3. Χρυσόστομος

Γεια σας φιλοι μου βιβλιοφαγοι!!!

Γεια σου Τρυφωνα, καλως ορισες!
  4. Χρυσόστομος

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Διαβαζω και κοντευω να τελειωσω το "Ολοι οι ανθρωποι του βασιλια". @Έλλη Μ εξαιρετικό βιβλίο...:κόλλα5: Θέλει λίγο υπομονή αλλά σε αποζημιώνει και με το παραπάνω. Διαχρονικό, υπέροχο το υφος του και η γραφή του ολοζωντανη. Αν σε ενδιαφερει έψαξα και είδα οτι έχει μεταφερθει και στον...
  5. Χρυσόστομος

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Κι εγω λιμπιζομαι τον μεγαλο θανατικο...
  6. Χρυσόστομος

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Αυτό μια χαρα μου ακουγεται.. μακαρι να ήταν όλοι οι πολιτικοί ετσι. Τωρα αν το κάνει λογω ιδεαλισμού, για να τα έχει καλα με την συνειδηση του ή αφού πιστεύει για να συναντησει με αξιοπρέπεια τον δημιουργό του, νομίζω δεν έχει και τόση σημασία για τον κόσμο.
  7. Χρυσόστομος

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Πολυ θετικη εντυπωση μου προκάλεσε ο Μπαιντεν με την προταση του για την καταργηση της πατέντας των εμβολίων. Πραγμα δύσκολο βέβαια να γινει αλλά απο την στιγμή που το εθεσε το θέμα ο προεδρος της Αμερικής ανοιξε μια συζητηση. Αυτό και σε συνδυασμό με την αναγνωριση επιτέλους της γενοκτονιας των...
  8. Χρυσόστομος

Εν τω μεταξυ αυτή η υπόθεση με τα 200 χιλιαρικα της Αλεξανδρατου είναι απο το 2010. Το 2010 τον κατηγγειλε οτι της έκλεψε 200 χιλιαδες. Η υποθεση πήγε στα δικαστηρια και απο τότε έχει πάρει 12(!!!) φορές αναβολή, τις περισσότερες φορές λογω κωλυμάτων που πρόβαλε ο Φουρθιωτης. Φανταστείτε δηλαδή...
  9. Χρυσόστομος

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Κι εγω περιμένω την σειρά μου...19 του μηνος ειναι το ραντεβου μου.. ελα μην φοβασαι.. θα σου βαλουνε και τσιροτο με παιδικά σχεδια πάνω.. :παρηγοριά:
  10. Χρυσόστομος

Καλημέρα!

Καλως ήρθες Ιωάννα!
  11. Χρυσόστομος

Πονεμένες Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας

Τον Γκουφυ τον έχουν αποκλεισει. Πιάστηκε ντοπέ.... απο τα φιστίκια..
  12. Χρυσόστομος

Πονεμένες Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας

Ειδικά η ryanair παιζει να είναι η χειρότερη εταιρεια όσον αφορα την πολιτική τιμων αλλά και γενικότερα την όλη πολιτική τους προς τον πελάτη. Εχουν χαμηλές τιμές αλλά μετα υπαρχουν ενα σωρο επιπροσθετες χρεώσεις. Χρεωνουν τα πάντα. Χρεωνουν και υπηρεσιες που σε όλες τις αλλες αεροπορικες...
  13. Χρυσόστομος

Πραγματι @Λένκοβιτς τώρα που το λες ουτε εγω τον θυμάμαι έτσι. Ενα πραγμα κατι σαν την Ελενη Ζαφειρίου, την βασανισμενη ελληνίδα μάνα, η τον Παντελή Ζερβό. Υ.Γ. Μικρη φώτο έβαλες.. :ρ
  14. Χρυσόστομος

Ετοιμάσου @Πεταλούδα . Σημερα το πρωι διάβασα οτι κατα πάσα πιθανοτητα θα ανοιξουν τα σινεμα στις 15 Μαιου.
  15. Χρυσόστομος

Συνανάγνωση: "Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ" Απόστολος Δοξιάδης

Το έχω διαβάσει και εγώ και θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον και συναρπαστικό βιβλίο. Το σπουδαιότερο επίτευγμα του συγγραφέα του βιβλίου είναι ότι με μια γραφή απλή και λιτή κάνει τον δύσκολο κόσμο των μαθηματικών προσιτό και κατανοητό για όλους. Καλή συναναγνωση να έχετε!
  16. Χρυσόστομος

Παρομοίως @Έλλη Μ . Οτι γλαστρα και να πέσει στα χέρια μου θα την ξεράνω. Κατα καιρούς που μας φέρνουν φυτά στο σπίτι και τιποτα δεν έχει καταφερει να διατηρηθει. Η μανα μου ακόμα μου κουβαλάει καμια φορά γλαστρες, μου λέει αυτά είναι πολυ ανθεκτικά δεν θέλουν σχεδόν τιποτα αλλά και πάλι δεν...
  17. Χρυσόστομος

@Βασίλισσα οχι δεν έχω διαβασει αλλο δικό του αυτό ηταν το πρωτο του που διάβασα αν και έχω κανά δυο ακόμα βιβλία του στην βιβλιοθηκη μου. Απο αυτό που διαβασα πάντως και εγω δεν εντυπωσιαστηκα και τόσο αλλά το συγκεκριμενο δεν ήταν και μυθοπλασια και θα διαβασω και αλλο δικό του. Για ελληνικό...
  18. Χρυσόστομος

Σωστό αυτό που λες @ΚρίτωνΓ . Επίσης να προσθέσω ότι όπως λέει και ο ίδιος ο συγγραφέας στον επίλογο, μετά από τον καιρό που πέρασε με τους αστυνομικούς ήρθε κοντά με αυτούς τους ανθρώπους και δέθηκε μαζί τους. Οπότε και να έφτασε κάτι στα αυτιά του λογικό είναι να μην ήθελε να το αναφέρει.
  19. Χρυσόστομος

@ΚρίτωνΓ το τελειωσα το Λεωφορος Αλεξανδρας 173. Μαλλον θα το ξερεις προκειται για πεντε αληθινες ιστοριες που ανελαβε το Τμημα ανθρωποκτονιων της ΓΑΔΑ. Ο συγγραφέας εζησε ένα χρονο κοντα τους, πηρε συνεντευξεις, παρακολουθησε την καθημερινοτητα τους, οσα αφηγειται τα έζησε απο μέσα. Ολο αυτό το...
  20. Χρυσόστομος

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Εκανα καποιες αγορές σημερα. Πηρα το "Ολοι οι ανθρωποι του βασιλια" το οποίο και θα ξεκινήσω άμεσα, την "Σκια του ανεμου" του Θαφον, το "Μυστικό, η αληθινη ιστορια της απαγωγής του Αλντο Μορο" και τον "Μεγαλο αποχαιρετισμο" του Τσαντλερ.