Search results

1. ΚρίτωνΓ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μαρκάν η πιο σύντομη & περιεκτική περιγραφή / σύνοψη βιβλίου. Μπράβο σου @Λένκοβιτς :αγαπώ::αγαπώ::αγαπώ:
  2. ΚρίτωνΓ

Ποια βιβλία δεν αντέξατε να τελειώσετε και για ποιο λόγο;

Το συγκεκριμένο βιβλίο @Λίλιθ είναι και η βίβλος απανταχού συνωμοσιολόγων - οπότε αυτό που λες κρύβει μεγάλη (αν όχι την απόλυτη) αλήθεια
  3. ΚρίτωνΓ

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο: "Πίνω υπεύθυνα" (είναι μια προσφορά της Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας).
  4. ΚρίτωνΓ

Οι μπάρμπεκιου σως κοντά στις πάνες;;;!!! Ωραία αίσθηση χιούμορ έχουν αυτοί σε αυτό το σούπερ μάρκετ. Να μας πεις που βρίσκεται, να μας το συστήσεις!
  5. ΚρίτωνΓ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

@Φαροφύλακας έψαχνα βιβλιογραφία, αλλά νομίζω ότι μετά από το δικό σου...δεν θα χρειαστεί :μπράβο:
  6. ΚρίτωνΓ

Επιτραπέζια παιχνίδια

Σκάκι ή stratego. Όποιος θέλει ας κλέψει :μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα:
  7. ΚρίτωνΓ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μπράβο κορίτσια. Δε θέλω να γίνω χυδαίος αναφέροντας τι λένε για το σαξόφωνο ως σύμβολο. Η δε @Τσίου το κάνει ακόμα πιο kinky με μπότες δερμάτινα και αλάτι! :ντροπή:
  8. ΚρίτωνΓ

@Χρυσένια , αν και έχω μαύρα μεσάνυχτα επί των ζητημάτων δώρων, νομίζω ότι έχω μια καλή έμπνευση (ειδικά τώρα μετά το ξεμπρόστιασμά σου). Ακουστικά να τους πάρεις. Είναι η ηλικία που δεν θέλουν να ακούνε κανένα γύρω τους. Ειδικά τους γονείς! (Θα σου έλεγα ωτασπίδες- αλλά δεν είναι δώρο -...
  9. ΚρίτωνΓ

Γιατί πρέπει να είναι κανείς ηθικός?

Crash course με πολύ μπακάλικους όρους και πολλές απλουστεύσεις / γενικεύσεις. Η Ηθική είναι κλάδος της φιλοσοφίας που καταπιάνεται με το τι είναι σωστό, πρέπον, ηθικό, να γίνεται και τι όχι. Δεν είναι ένα θεωρητικό και αόριστο πλαίσιο, είναι μια προσπάθεια να καταλάβουμε πως αντιλαμβανόμαστε...
  10. ΚρίτωνΓ

Στρουκτουραλισμός - τι είναι με απλά λόγια;

@Λένκοβιτς νομίζω ότι είναι εύστοχη η παρατήρησή σου ότι είναι κάτι σαν ανάποδη επαγωγή. Ο στρουκτουραλισμός φερειπείν θα πει ότι το α και το β και το χ λογοτεχνικά έργα ακολουθούν την ίδια φόρμα, το ίδιο σχήμα πχ. ένας άντρας μία γυναίκα, παρόμοιο κοινωνικό περιβάλλον, καταδικασμένος έρωτας. Η...
  11. ΚρίτωνΓ

Στρουκτουραλισμός - τι είναι με απλά λόγια;

O.K Δεν είναι απολύτως εύκολο και θα κάνω απλουστεύσεις, αλλά θα προσπαθήσω. Οι δομιστές(!), στρουκτουραλιστές αλλιώς, πιστεύουν ότι τα στοιχεία της ανθρώπινης κουλτούρας (γλώσσα, ψυχολογία και κοινωνιολογία ήταν τα πρώτα πεδία δράσης τους) είναι - πρέπει να κατανοηθούν - ως μέρη ενός ευρύτερου...
  12. ΚρίτωνΓ

Σιγή!

Ποντάρω στην επόμενη δημοσίευση! Η @Χρυσένια θα μας πει για το close encounter με έναν ακόμα courier.
  13. ΚρίτωνΓ

Σιγή!

Επειδή έπεσε μίας ημέρας σιγή - υπάρχουν βιβλία (ενδεικτικά):
  14. ΚρίτωνΓ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Ρε συ @Λένκοβιτς , κρατήθηκες πολύ. Η νούμρο 1 υποψήφια για τους Ανώνυμους Βιβλίο-αλκοολικούς (ΑΒ κατά το ΑΑ, ανώνυμους αλκοολικούς).
  15. ΚρίτωνΓ

Πόση μπίρα πίνουμε την εβδομάδα

@Χρυσένια δικαιωματικά θα σε χρίσουμε αρχαιολόγο του φόρουμ της ΛτΒ. Ανασκάπτεις και ανακαλύπτεις. Θα εκχυδαΐσω λίγο το νήμα προσφέροντας απλά στατιστικά. Η κατά κεφαλην κατανάλωση και στο δεύτερο διάγραμμα η Ευρώπη - ακόμα και σε αυτό είμαστε πολύ πίσω ως χώρα χάχα. Το δεύτερο είναι βέβαια του...
  16. ΚρίτωνΓ

Μελών αναμνήσεις

Που το θυμήθηκες ρε @Τσίου το Ροντέο? Αυτό είναι το δικό μου παρθενικό entrance σε λούνα παρκ! (εντάξει καρφώνομαι) Μέχρι πρόσφατα, σχετικά, πήγαινα τις κόρες μου σε αυτά τα σαδομαζό λούνα νταρκ και την πάλευα (οπότε "γατάκια σας έχω" ακόμα στις ζαλάδες και τις παρενέργειες). Πάντως έχω να πω...
  17. ΚρίτωνΓ

Από πού το αβατάριό σου;

Τώρα αυτό τεστ μνήμης είναι; Να πάρω τη βοήθεια του κοινού; Θαρρώ ο Γκάλαχαντ (αν δεν έβαζες αυτό το 50/50 θα πόνταρα στον Λάνσελοτ για κάποιο λόγο).
  18. ΚρίτωνΓ

Μελών αναμνήσεις

Μια και ξεκινήσαμε να λέμε τα "ξενοδοχειακά μας", θα πω και γω το δικό μου -μόνο που δεν είναι σε ελληνικό νησί αλλά στο μεγάλο μήλο - και δεν είναι ακριβώς δυσάρεστο ή περίεργο αλλά σουρεάλ. Την πρώτη φορά που προσγειώθηκα στη Νέα Υόρκη έχοντας κάνει προπληρωμή ξενοδοχείου για μία εβδομάδα - σε...
  19. ΚρίτωνΓ

Αμάντα Μιχαλοπούλου: "Μπαρόκ" (Εκδ. Καστανιώτη)

Τίτλος: Μπαρόκ Συγγραφέας: Αμάντα Μιχαλοπούλου Γλώσσα: Ελληνικά Εκδόσεις: Καστανιώτης Έτος πρώτης έκδοσης: 2018 Αριθμός σελίδων: 350 ISBN: 978-960-03–6363-0 (Μου πήρε λίγο χρόνο να κάτσω να το κάνω, αλλά το είχα υποσχεθεί) 50,49, 48. Όχι δεν μετρώ αντίστροφα για εκτόξευση πυραύλου, έτσι...
  20. ΚρίτωνΓ

Από πού το αβατάριό σου;

Σωστό