Search results

1. Έλεν

Βίδεο κλιπ μιας άλφα αισθητικής

Νομίζω ότι αυτό κολλάει λίγο σε αυτό το νήμα. Γενικά δεν ξέρω αν είχαν στο μυαλό τους ότι γύριζαν βίντεο κλιπ ή αν απλά κόλλησαν μαζί κλιπάκια από τις διακοπές τους. Κάθε φορά που το βλέπω σκάω στα γέλια, ειδικά εκεί που ο τύπος με τα βατραχοπέδιλα ρίχνει από το φυσούνι της μάσκας του νερό αλλά...
  2. Έλεν

Πώς αρχίζει, πώς τελειώνει

Νομίζω πως δεν είναι ο Μετρ και η Μαργαρίτα. Εκείνο ξεκινάει αλλιώτικα...
  3. Έλεν

Συνανάγνωση Σαίξπηρ

Καλημέρα και από μένα, και εγώ θα συμμετάσχω δε μου έχει φτάσει ακόμη το έντυπο που από ότι είδα έχει αποσταλεί από χθες. Αλλά σε κάθε περίπτωση μπορώ να ξεκινήσω από τη ψηφιακή μορφή του που παρατέθηκε παραπάνω :)
  4. Έλεν

Μαντινάδες

Η γιαγιά μου πάντα έλεγε ένα παρόμοιο! Θα σας το γράψω όπως το έλεγε στην κυπριακή διάλεκτο. Έλεγε λοιπόν: «Τούτην την ψεύτιτζιην ζωήν εν τζιαι χαρίσαν μας την. Εδώκαν μας την δανειτζιήν τζιαι πάλε επήραν μας την».
  5. Έλεν

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα)

Καλημέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά και υγιείς :) Μόλις τελείωσα και τη δεύτερη επιλογή από @Το χω σου λέω, το βιβλίο της Jill Paton Walsh, Η γνώση των αγγέλων. Είναι και αυτό ένα αρκετά φιλοσοφικό βιβλίο, με βασικό θέμα τη θρησκεία και την ύπαρξη του Θεού. Λαμβάνει χώρα σε ένα μακρινό και...
  6. Έλεν

Τι όνειρο κι αυτό...

@Νίκοςς θεωρώ πως η προηγούμενη ανάλυση μπορεί να προσεγγίζει όντως την πραγματικότητα! 😅 Όντως θα ήθελα να συμμετάσχω σε εκείνη τη συνανάγνωση, και όντως το βιβλίο δεν το έχω. Τώρα όσο για τη Σελήνη και τις αποστάσεις, έχει μια λογική που δεν την είχα λάβει υπόψην...
  7. Έλεν

Καλησπέρα, Μόλις τελείωσα την «Κόλαση», βιβλίο του Henri Barbusse που μου προτάθηκε από @Το χω σου λέω. Το ξεκίνησα αμέσως μετά το τέλος της Συνανάγνωσης της «Ζωής, Οδηγίες Χρήσεως» του Περέκ και νομίζω ήταν μια θαυμάσια αντίθεση! Οι ιστορίες του Περέκ λαμβάνουν χώρα σε διαφορετικά δωμάτια, με...
  8. Έλεν

Τι όνειρο κι αυτό...

Ψες είδα όνειρο ότι ήμουν στο διάστημα (βλέπουμε The expanse τον τελευταίο καιρό όποτε λογικό) και όπως περπατούσαμε με τις στολές στο διάστημα (μάλλον ήμασταν στο φεγγάρι - είχε μια διάχυτη γκριζίλα παντού) βρήκα κάτω διαφορά βιβλία. Άρχισα να τα κοιτάω αλλά με φώναζαν να φύγουμε, δε ξέρω γιατί...
  9. Έλεν

Μουσικές διαφημίσεων

Από τα αγαπημένα μου τραγούδια και από τις αγαπημένες μου διαφημίσεις. Θυμάμαι όταν την πρωτοείδα, μετά περίμενα πως και πως ποτέ θα την ξαναπετύχω :)
  10. Έλεν

Συνανάγνωση - Θέατρο

Δεν έχω διαβάσει θεατρικά έργα, από όσο θυμάμαι δηλαδή, αλλά μου αρέσουν πολύ οι συναναγνώσεις τελικά. Θα είναι κάτι διαφορετικό και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ο συνδυασμός του με οπτικοακουστικό υλικό. Εδώ που είμαι μάλλον η επιλογή της βιβλιοθήκης δεν είναι εύκολη, αλλά θα προσπαθήσω να...
  11. Έλεν

Ξένη λογοτεχνία που αναμένω να μεταφραστεί...

Περιμένω να μεταφραστεί το τρίτο βιβλίο της σειράς Abarat του Clive Barker. Τα δυο πρώτα βιβλία από τις εκδόσεις Κέδρος ήταν φανταστικές μεταφράσεις και τα βιβλία πολύ προσεγμένα. Επικοινώνησα μαζί τους αρκετές φορές και ρώτησα πληροφορίες, αλλά πάντα η απάντηση ήταν αρνητική. Ελπίζω κάποια...
  12. Έλεν

Συνανάγνωση: "Ζωή, οδηγίες χρήσεως" Ζωρζ Περέκ (Georges Perec)

Καλημέρα, Μόλις τελείωσα και εγώ το βιβλίο. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω και τι να πω τελικά για αυτό. Δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο και δεν ξέρω αν θα το έβρισκα για να το διαβάσω αν δεν υπήρχε η ομάδα αυτή. Σίγουρα μου άρεσε, υπήρξαν χαρακτήρες που ανυπομονούσα να διαβάσω περισσότερα...
  13. Έλεν

Καλησπέρα και από μένα, Εγώ τελείωσα το πέμπτο μέρος σήμερα, είχα λιγότερο χρόνο τελικά αυτή τη βδομάδα από ότι υπολόγισα :) @Λήδα το σχεδιάγραμμα σου είναι φοβερό :) Σε αυτό το πέμπτο μέρος, μου άρεσε η ιστορία - εκδίκηση της Ελέν Μπροντέ, προσπάθησα να βρω τις λύσεις στους γρίφους από τις...
  14. Έλεν

Βιβλία με θέμα εσωστρεφείς και μοναχικούς ανθρώπους

Από τα αγαπημένα μου είναι το Jimmy Corrigan: The smartest kid on earth του Chris Ware. Μοναχικός και περίεργος και μελαγχολικός.
  15. Έλεν

Τα χρόνια της αλληλογραφίας

Καλησπέρα, Τα πρώτα μου γράμματα... Ήταν στο σχολείο και δε θυμάμαι πώς και με ποιο τρόπο, ούτε και τις λεπτομέρειες αλλά είχαμε πάρει ονόματα και διευθύνσεις για να κάνουμε φίλους από την Ελλάδα διά αλληλογραφίας. Εγώ κατάγομαι από Κύπρο, όποτε για κάποιο καιρό αλληλογραφούσαμε με μια κοπέλα...
  16. Έλεν

@Νικόλας Δε Κιντ εγώ συμφωνώ :) @Πεταλούδα μήπως έχεις τη μετάφραση της φράσης “non frusta vixi”; Δε γνωρίζω καλά Λατινικά και δε βρήκα κάποια καλή απάντηση για αυτό στο ίντερνετ.
  17. Έλεν

Βιβλιοπωλεία

Καλή σας μέρα, γενικά προτιμώ βιβλιοπωλεία που μπορώ να μιλήσω και να ανταλλάξω απόψεις, με αυτό τον τρόπο έμαθα την Ούρσουλα Λε Γκεν, διάβασα ένα βιβλίο που με σημάδεψε και που μάλλον δε θα το διάλεγα πότε μόνη μου και επίσης κατάφερα να αποκτήσω βιβλία που φαινόντουσαν εξαντλημένα. Αυτό έγινε...
  18. Έλεν

Καλημέρα και από εμένα, τελείωσα και εγώ πριν λίγο το τέταρτο μέρος του βιβλίου μας. Σε αυτό το μέρος μάθαμε γιατί ο Μπάρτελμπουθ δεν κατάφερε τελικά να ολοκληρώσει το μεγαλεπήβολο του σχέδιο, διαβάσαμε την ιστορία του Κάρελ Βαν Λόορενς που μου φάνηκε βγαλμένη από τις "Χίλιες και Μία νύκτες"...
  19. Έλεν

Καλημέρα σε όλους :) @Το χω σου λέω σήμερα παρέλαβα τα «Η γνώση των αγγέλων», Gillian Paton Walsh και «Η κόλαση», Henri Barbusse. Όποτε σύντομα θα ξεκινήσω την ανάγνωση :)
  20. Έλεν

Και συνεχίζω εδώ με τους σχολιασμούς μου για το τρίτο μέρος. Πολύ μου αρέσει το βιβλίο και το έχω γράψει και πιο πάνω! Από τις ιστορίες που ξεχώρισα αυτή την εβδομάδα είναι η τραγική ιστορία των Αλμπέν (κεφάλαιο ΜΗ') και πως ο παιδικός έρωτας της Ελζμπιέτας και του Μπουμπάκερ τελικά δεν...