Search results

1. Μαρινέττα

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

@Χρυσένια @Σαώρη @Αντίβαρο @Τσίου @Βιστέρια σας ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε χρόνο να με βοηθήσετε :) @ΚρίτωνΓ συμφωνώ πάρα πολύ με το σχόλιο σου ο @Ιαβερης ερμήνευσε 100% το σκοπό μου ! Διαβάζω ποίηση πλέον (στα 28) γιατί μετά το σχολείο μου φαινόταν εφιαλτικό ότι «έπρεπε» να τα καταλαβαίνω...
  2. Μαρινέττα

Με ενδιαφέρει η σύγχρονη εποχή 20ος και 21ος αιώνας για να είναι όσο πιο κοντά στην σημερινή γλώσσα. Ο σκοπός μου είναι να μπορέσω να διαβάσω περισσότερη ποίηση , να έχω πιο άμεση επαφή , να μου είναι πιο οικεία. Δηλαδή δεν έχω κάποιο επιστημονικό σκοπό. Απλώς όσες φορές έχω διαβάσει ποίηση μου...
  3. Μαρινέττα

Καλησπέρα . Μιας και ίσως ανάμεσά μας έχουμε και φιλολόγους και όχι μόνο , θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποιο βιβλίο (που να το προτείνετε) με θέμα την ανάλυση ποιημάτων;! Το φαντάζομαι σαν ένα βιβλίο με διάφορα ποιήματα που αναλύει κάπως τα νοήματα, κάτι σαν τα κείμενα στο σχολείο...
  4. Μαρινέττα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μου άρεσε πάρα πολύ η γραφή του - πρώτη φορά διαβάζω Φαλαντα- και το πως δικαιολογεί τις πράξεις και τις αποφάσεις των ηρώων ακόμη και των πιο «δευτερευόντων». Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Αυτό που έχω να πω όμως είναι ότι δεν θα το πρότεινα σε κανέναν που δεν νιώθει καλά ψυχολογικά ειδικά στις...
  5. Μαρινέττα

Τελείωσα την Παρασκευή το Λύκος ανάμεσα σε λύκους ( τον α’ τόμο 😋 ) και θα ξεκινήσω τον β´ αύριο . Ενδιάμεσα διάβασα το «Το πλουσιόπαιδο» και συνεχίζω με μια άλλη νουβέλα το « Ο ζωντανός νεκρός » .
  6. Μαρινέττα

Έχει διαβάσει κάποιος το βιβλίο Αθώοι Ένοχοι της Ελευθερίας Μεταξά; Αν ναι θα ήθελα να μάθω αν θεωρεί ότι αξίζει την τόση υψηλή βαθμολογία στο goodreads και αν γίνεται καλύτερο μετά τη μέση γιατί με έχει κουράσει και δεν ξέρω αν αξίζει να το συνεχίσω..
  7. Μαρινέττα

Πώς βάζω εικόνες μέσα στις αναρτήσεις;

Μάλλον η μόνη λύση είναι από υπολογιστή με αυτόν τον απλό τρόπο :) από κινητό πραγματικά δεν συνεργάζεται ! σας ευχαριστώ :)
  8. Μαρινέττα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αυτά τα αγόρασα χθες! Το Lykke με μόλις 5€ βρε παιδιά ! Εξεπλάγην!! (* σόρρυ προσπάθησα πολύ να ανεβάσω τη φώτο κανονικά- είχα πολύ ελεύθερο καραντινοχρόνο αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα)
  9. Μαρινέττα

Πώς βάζω εικόνες μέσα στις αναρτήσεις;

Καλησπέρα ! Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία όπως γράφετε μέσω Imgur αλλά μου λέει ότι κάτι πήγε λάθος να απευθυνθώ στους αντμιν. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
  10. Μαρινέττα

Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

Διαβάζω δεύτερη φορά στη ζωή μου ηλεκτρονικό βιβλίο ( εκτός από πολλά της σχολής που τα είχα διαβάσει σε pdf από pc 🤯 ) . Το πρώτο ήταν στα ελληνικά δεν θυμάμαι πως ήταν η εμπειρία μιας και πάνε 4 χρόνια. Αυτό που διαβάζω τώρα είναι αυτό που μου πρότεινες @Τσίου τις προάλλες και το διαβάζω στα...
  11. Μαρινέττα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Οι γονείς μου που κάνουν την καραντίνα σε ένα πολύ μικρό νησί του Ιονίου έκαναν το εμβόλιο με πολλά ευτράπελα τύπου χαμένα ΑΜΚΑ 60 κατοίκων 🙄🙄🙄 Η γιαγιά μου έχει κάνει ήδη τη δεύτερη δόση εδώ στην Αττική που μένει.
  12. Μαρινέττα

Bellάκια σε φοβερή έκπτωση.

Αν βοηθάει κάποιον που θα ήθελε να αγοράσει Ο κουκλοποιός μου άρεσε πολύ !
  13. Μαρινέττα

χαχα ευχαριστώ πολύ @Τσίου θα το ελέγξω :)
  14. Μαρινέττα

Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα βιβλίο που να έχει ένα αισιόδοξο μήνυμα. Όχι ψυχολογίας αλλά μια μυθοπλασία που ο πρωταγωνιστής/ο ήρωας «κάπως» τα καταφέρνει. Παράδειγμα ταινίας μήπως βοηθήσει The Terminal. Ευχαριστώ 😍
  15. Μαρινέττα

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

Μου θυμίζει λίγο αυτό που παθαίνει κανείς όταν εξετάζεται για κάποιο μάθημα και πρέπει να προετοιμαστεί σε λίγο χρόνο. Διαβάζει όπως όπως ότι προλαβαίνει , δίνει, παίρνει ένα 5 και μετά από δύο μέρες δεν θυμάται ούτε πως το έλεγαν το μάθημα. Κλασσική περίπτωση στο ελληνικό πανεπιστήμιο 🤓😏
  16. Μαρινέττα

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Δεν σημαίνει ότι επηρεάζει τους πάντες. Συγκεκριμένα για τα Ρώσικα. έχουν πολλές πτώσεις οι οποίες χρησιμοποιούνται εντελώς διαφορετικά από ότι στα ελληνικά και εγώ προσωπικά για να χρησιμοποιήσω τις πτώσεις στα Ρώσικα ήθελα να σκέφτομαι πως χρησιμοποιείται αντίστοιχα το ουσιαστικό/ επίθετο στα...
  17. Μαρινέττα

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Έχω κάνει μαθήματα πολλά χρόνια για να κατανοήσω την ρώσικη γλώσσα. Θα την χαρακτήριζα αρκετά δύσκολη γλώσσα (τουλάχιστον από αυτές που έχω προσπαθήσει να μάθω) . Συμφωνώ 100% με την @Τουραντό πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά την γραμματική της μητρικής σου για να κατανοήσεις την γραμματική της...
  18. Μαρινέττα

Βιβλία - Stephen King - Σπίτι απο Φύλλα

Θα ήθελα και γω το λινκ, όμως @Γρίλος δεν μπορώ να σου στείλω pm..
  19. Μαρινέττα

@Χρυσόστομος ευχαριστώ πολύ , θα το ελέγξω! Είναι η πρώτη μου επαφή με τον συγγραφέας βέβαια.
  20. Μαρινέττα

Τελείωσα το Τι ωραίο πλιάτσικο! Με ενθουσίασε ο Κόου!! Ξεκίνησα το Λύκος ανάμεσα σε λύκους.