Search results

1. Τουραντό

Προτάσεις για σειρές

@ΚρίτωνΓ Απο τα αγαπημένα μου βιβλία της Christie μαζί με το Murder on the Orient Express και το The murder of Roger Ackroyd. Όσο για την σειρά, συμφωνώ απόλυτα. Πολύ ατμοσφαιρική και μια απο τις καλύτερες αποδόσεις του βιβλίου. Την είχα κατεβάσει όταν βγήκε, τώρα αν έτρωγα πτι-φουρ δεν θυμάμαι...
  2. Τουραντό

Προτάσεις για σειρές

@Χρυσένια Χαίρομαι που σου άρεσε!! :γιούπι: Όσο μεγαλώνει, τόσο πιο συναρπαστικές γίνονται και οι περιπέτειες της.. Σου αρέσουν οι σειρές εποχής να υποθέσω ε;;:ρ Αγαπημένη ασχολία μαζί με καφέ/τσάι/σοκολάτα (ανάλογα την διάθεση) και τα πτι-φουρ που λέγαμε..:))))
  3. Τουραντό

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Άρχισα το Season of storms - Andrzej Sapkowski
  4. Τουραντό

@Σελεφά Χαχαχαχα!! Ίσως εγώ δεν το διατύπωσα σωστά! Όπως και να έχει, τώρα ξεκινάει η αναγνωστική μου περιπέτεια στο μυαλό του Mr. Sapkowski!
  5. Τουραντό

@Σελεφά Το μόνο που έχω διαβάσει προς το παρόν είναι η νουβέλα, που μιλάει ουσιαστικά για την γνωριμία των γονιών του και δεν μου άρεσε. Είπα να διαβάσω τα prequel πρώτα για να μπω στο κλίμα και μετά να μπω στην τριλογία της Ciri. Το The last wish μου αρέσει περισσότερο αλλά θα δούμε. Για τα...
  6. Τουραντό

Αφού έρχεται η δεύτερη σεζόν του The witcher είπα να ξεκινήσω απο την αρχή όλα τα βιβλία της σειράς. Και εφόσον διάβασα το μικρό The road with no return, τώρα διαβάζω το The last wish του Andrzej Sapkowski.
  7. Τουραντό

Άσκηση στην νοσταλγία

@Τσίου Amelie...:γιούπι:
  8. Τουραντό

Προτάσεις για σειρές

@Χρυσένια Μην ανησυχείς! Της το είπα εγώ προχτές!! Βρε κοριτσάκι μου, της λέω, λίγο βαρετά τα βιβλία σου!! Κούκλα μου, μου λέει, τα έγραψα και αρχές του εικοστού αιώνα! Το καταλαβαίνω, συνέχισα να της λέω, αλλά και η Τζενούλα η Όστιν τα δικά της τα έγραψε αρχές δέκατου ένατου αλλά βαρετά δεν τα...
  9. Τουραντό

Προτάσεις για σειρές

@Χρυσένια Περιμένω πως και πως για την τηλεταινία!! Διάβασα και τα βιβλία φέτος αλλά δεν μου άρεσαν όσο η σειρά!! Εδώ να δεις πόσα πτι-φουρ έφαγα βλέποντας την!
  10. Τουραντό

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

@Αντέρωτας Little cook.....:γιούπι: Το χάσαμε φέτος.. όπως και το cap cap( το τελευταίο κάνει delivery βεβαία αλλά δεν είναι το ίδιο):ένοχος:
  11. Τουραντό

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

@Χρυσένια Αν δεν ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι είσαι μικρότερη, θα έλεγα ότι ήμαστε δίδυμες!! Με το δεύτερο σχόλιο σου με περιέγραψες!! Θα προσθέσω ότι έχω βάλει και κλασική μουσική για soundtrack της όλης υπόθεσης!:ρ Το πρωί βέβαια βγήκα και έπαιξα χιονοπόλεμο με τους μαθητές μου! Δεν μπορούσα να...
  12. Τουραντό

@Τσίου Χαχαχα!! Πες της φίλης σου, θα το κοιτάξω αφού μου το προτείνει!!:πάνω::ευχαριστώ:
  13. Τουραντό

Με έπιασε το ρομαντικό μου λόγω της ημέρας και διαβάζω ένα που μου πρότειναν Red, white and royal blue - Casey McQuiston αλλά δεν βλέπω προκοπή..πάει για ένα αστέρι.
  14. Τουραντό

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

@Αντέρωτας taʼpuq mach🤴
  15. Τουραντό

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Επειδή μαθαίνω Ρώσικα αυτη την περίοδο και αν και μου αρέσει πολύ το Duolingo, δεν θα το πρότεινα για την συγκεκριμένη γλώσσα. Επίσης, ως καθηγήτρια, πρέπει να σε προειδοποιήσω οτι αν δεν έχεις μια άριστη γνώση της Ελληνικής γραμματικής, τα Ρώσικα θα σου φανούν πολύ δύσκολα, έκτος αν δεν σε...
  16. Τουραντό

Αξίζει να διαβάσω ένα βιβλίο που μου δημιουργεί δυσκολίες κατανόησης;

@Νίκοςς Λογική η απάντηση της εφόσον τα θηλυκά ουσιαστικά (και ειδικά αυτά που απο την φύση τους είναι θηλυκά) έχουν κατάληξη -a. (Και -e βεβαία αλλά αυτή είναι κοινή κατάληξη με τα αρσενικά ουσιαστικά)
  17. Τουραντό

Αξίζει να διαβάσω ένα βιβλίο που μου δημιουργεί δυσκολίες κατανόησης;

Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Κρίτων. Αν λοιπόν δεν επιβάλλεται να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο , εξαρτάται και απο το αν εξακολουθώ να το βρίσκω ενδιαφέρον παρόλο που μπορεί να μην καταλαβαίνω πολλά σημεία του. Τότε σίγουρα θα το προσπαθούσα απο την αρχή. Αν όμως ήταν δυσνόητο σε σημείο πλήξης...
  18. Τουραντό

Το χρονικό ενός πολυταξιδεμένου γάτου - Χίρο Αρικάουα The film book - Ronald Bergan
  19. Τουραντό

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

@Ιαβερης @Λένκοβιτς Το αγαπημένο μου απο όσα έχω διαβάσει ως τώρα..Το Έγκλημα και τιμωρία έρχεται δεύτερο..
  20. Τουραντό

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

@Σελεφά Και εμείς κλέφτες θα γίνουμε;; :ρ Πέρα απο την πλάκα, μπράβο σου που προσπάθησες μόνη σου!! Ειδικά χωρίς να έχεις γνώσεις απο άλλη γλώσσα είναι δύσκολο. :κόλλα5: