Search results

1. Χρυσένια

Εμίλ Ζολά (Émile Zola): "Νανά"

Τίτλος: Nανά Πρωτότυπος τίτλος: Nana Συγγραφέας: Εμίλ Ζολά (Émile Zola) Γλώσσα: Eλληνικά Μετάφραση: Kυριακή Χρα Εκδοσεις: Χ. Κ. ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ Έτος δημοσιευσης: 2007 Ειναι το πρωτο βιβλιο του Ζολα, που διαβασα. Η ιστορια εκτυλισσεται τελη 19ου αιώνα στη Γαλλια. Μια νεαρή γυναίκα εκπάγλου καλλονής...
  2. Χρυσένια

Πονεμένες Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας

@ΚρίτωνΓ Σε φανταζομαι να είχες δύο γκουμούτσες τηλεοράσεις μέσα στο σαλόνι -την χαλασμένη και την χωρίς καλώδιο- και να μην μπορουσες να δεις ούτε τις ειδήσεις!:χαχα::θρρρ::χαχα:
  3. Χρυσένια

Απορία για το "εισάγω"

Βρε παιδια, τα εχετε κανει ρωσικη... @Σαλάτας :θρρρ::χαχα::)))) Οι αρχικοι χρονοι (χωρις τα πνευματα) ειναι : αγω-ηγον-αξω-ηγαγον-ηχα (αγηοχα)-(αγηοχειν) Απο το θεμα του ενεστωτα (αγ-) σχηματιζεται η προστακτικη του ενεστωτα ----> εισ-αγ-ετε πχ Σε ολη την διαρκεια του εξαμηνου, πριν απο...
  4. Χρυσένια

Δέκα χιλιάδες

@Σαλάτας Αν θες να πεις "ένα κουταλακι του γλυκού" θελοντας να εννοησεις μερος του όλου είναι γενική διαιρετική. Αν θέλεις να δηλώσεις χαρακτηριστικό του κουταλιού , δηλ. ότι είναι μικρό κατάλληλο για γλυκό κλπ, τοτε είναι γενική της ιδιότητας.
  5. Χρυσένια

Δέκα χιλιάδες

@Σαλάτας Το σωστό είναι "δέκα χιλιάδες άνθρωποι". Αν πεις "δέκα χιλιάδες ανθρώπων" είναι γενική διαιρετική και εννοεις "δέκα χιλιαδες απο το σύνολο των ανθρώπων" Γενική διαιρετικη είναι και το "κουταλάκι του γλυκού", δηλαδή "από όλο το γλυκό ένα κουταλάκι". :)
  6. Χρυσένια

Κορακίστικα

Λασμί ποδαανά;;;:))))--->Μιλάς αναποδα; Λωθέ να ωπά στο τισπί---->Θέλω να πάω σπίτι Όταν ήμουν στο δημοτικό ο αδελφός μου μιλούσε ανάποδα με τους φίλους τους μπροστά μου, για να μην τον καταλαβαίνω. Τα "ποδαανά" ήταν μόρτικη διάλεκτος των γυμνασιόπαιδων των 00's, που κράτησε λίγο. Όσο δηλαδή...
  7. Χρυσένια

Απορία για τον αόριστο του "πίνω"

Βρε καλε μου @Αντέρωτας :γεια: , το εχεις βρει, οτι ειναι ανωμαλο το ρημα, και παλι το ζαλιζεις!!:)))) Οπως σωστα λες, είναι ανωμαλο το "πινω¨! Ανηκει στο παραρτημα των ανωμαλων ρηματων. Γιατι;;;;;;; Γιατι ετσι!!! Γιατι λεμε "καιω-εκαψα__καηκα"; Γιατι ετσι!!! Γιατι ειναι το "dο" κανει "did" και...
  8. Χρυσένια

Ο κανονας στα νεα ελληνικα λεει οτι: Oσα ρηματα αρχιζουν με συμφωνο, παιρνουν αυξηση το μορφημα -ε. Και φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις, οπως αυτες που ανεφερα στην προηγουμενη απαντηση μου. Εμεις ετσι θα παιξουμε μπαλα! Aκολουθωντας τους κανονες. :) Οσο για το "πινω" που δεν εχει ριζα με...
  9. Χρυσένια

Απορία για το "κυρία"

@Σαλάτας Κύριος-Κύρια-Κύριο : επιθετα Παραδειγματα: Kύριος λόγος: To "κύριος" ειναι επιθετο και το "λογος" ουσιαστικο. Κύρια αιτία: Το "κύρια" ειναι επιθετο και το "αιτία" ουσιαστικό. ΑΛΛΑ Κύριος-Κυρία : ουσιαστικά ,που λειτουργούν και ως προσφωνησεις. (πχ Κυρία, να πω μαθημα;) Επομενως το...
  10. Χρυσένια

@Σαλάτας Στα αρχαια ελληνικά ο αοριστος του "πινω" ειναι "έπιον", όπως σωστά γραφει ο @Αντέρωτας . Στα νεα ελληνικά καποια ρηματα στον αοριστο παιρνουν αυξηση, που συνηθως ειναι το -ε (πχ. έγραψα, έλυσα, έπιασα) Υπάρχουν όμως κάποιες εξαιρεσεις , που αντι για -ε, παιρνουν -η (πχ. ήθελα, ήξερα...
  11. Χρυσένια

Άσκηση στην νοσταλγία

Θέλω να σημειώσω, ότι με την Ναταλία παραλίγο να μας διώξουν από την κατασκήνωση, γιατί την πρώτη μέρα πηγαμε μόνες μας και φυσικά χωρίς επιτήρηση για μπάνιο! Δεν είχε περίφραξη η κατασκηνωση και της λέω "πάμε στη θάλασσα!" και όταν γυρίσαμε βρεγμένες έγινε το έλα να δεις!:αργκ: Μας είπανε στα...
  12. Χρυσένια

Άσκηση στην νοσταλγία

Θα τα πω εν συντομία! . Όταν ήμουν 11 ετών πήγα κλασικά κατασκήνωση για να περάσω δύο από τις καλοκαιρινές μου εβδομάδες. Μόλις μπήκα στον θάλαμο έκατσα στο κρεβάτι και δεν μιλούσα. Απλως κοιτούσα γύρω γύρω, για να δω, τί ρόλο βαράει η κάθε μία εκεί μέσα! Και βλέπω να έρχεται ένα κορίτσι...
  13. Χρυσένια

Απορία για τον παθητικό αόριστο τής λέξεως "προσέχω"

@Αντέρωτας Οποιο λεξικο αρχαιων ρηματων να ανοιξεις θα βρεις διπλα στο "εχω" και το "εχομαι". Θεωρητικα, οπως στεκεται το "προσεχω" , στεκεται και το "προσεχομαι".Απλα οντως καποιοι τυποι, οπως λες, χρησιμοποιουνται σπανια.:)
  14. Χρυσένια

Απορία για τον παθητικό αόριστο τής λέξεως "προσέχω"

Σαλάτα, δεν βρήκες παθητική φωνή του "προσέχω" στα αρχαια, γιατί στα αρχαια ΚΑΝΕΝΑ ρήμα δεν έχει παθητική φωνή. Οι φωνές είναι δύο: Ενεργητική και Μέση. Το "να προσεχθούν" ισχύει. Ειναι Νέα Ελληνικά---> Παθητική Φωνή, Υποτακτική Αορίστου του προσεχομαι (Άλλα παράδειγματα : να δεχθούν , να...
  15. Χρυσένια

Η ποδοσφαιρική αργκό

Στο στοίχημα υπάρχει το "άσσο ημίχρονο/διπλό τελικό". Αν παίξεις δηλαδή Μπόκα-Ριβερ , άσσο ημίχρονο/διπλό τελικό, τοτε ρέπει Η Μπόκα να κερδισει στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο να χάσει. Αυτή η φράση έχει περάσει και στην καθημερινοτητα, για να περιγράψει κάποιον, που λέει κατι, και μετά το...
  16. Χρυσένια

Μια μέρα μ'έναν συγγραφέα

Ήθελα να γνωριζα τον Καμύ! Θα εδινα ολη μου την προικα (ενταξει δεν μιλαμε για σπουδαια πραγματα), αν ηταν να περασουμε σπιτι του μια μερα μαζι! Να πιναμε καφέ και να καπνιζαμε παρεα! Το χω κοψει, αλλα τιμης ενεκεν μερικα τσιγαρα θα τα εκανα για παρτη του! Να πιναμε τα κρασιά μας και να...
  17. Χρυσένια

Mπορδοροδοκόκκινο

Μπορντό-ροδο-κοκκινο. Την ξέρω μόνο από την εκπομπή με τα χαλιά ως "μπορΔοροδοκοκκινο". (Στη slang.gr γραφει πως εκείνη εισήγαγε την λέξη) Προσωπικά θεωρω, ότι αυτός ο γλωσσοδέτης ειπώθηκε για να τονίσει στην υπερβολή του την ξεχωριστή-μοναδικη-σπανια-"δε θα την βρείτε αλλού" απόχρωση κοκκινου.
  18. Χρυσένια

Απορία για το "υπό" και το "παρά"

Παρα των σπουδαστων Παρα + γενικη= απομακρυνση ή προελευση (εκ μερους) Εδω προφανως ειναι προελευση Δηλαδη "προς χρηση εκ μερους των σπουδαστων" Υπο των σπουδαστων Υπο + γενικη = τοπος, αιτια, συνοδεια, τροπος ΑΛΛΑ εδω μαλλον προκειται για ποιητικο αιτιο Δηλαδη "προς χρηση απο τους σπουδαστες"
  19. Χρυσένια

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Χθες το βραδυ που κοιμομουν , μου ηρθε στο μυαλο να κανω αυτο το αλλοκοτο και ανορθοδοξο, που θα κανω τωρα. Συνεκρινα την ηρωιδα της Τζειν Οστεν απο το Λογικη και Ευαισθησια , που εχω διαβασει το βιβλιο, με την Αννα της Μοντγκομερι , που εχω δει μονο την σειρα. Τελος παντων αν ειμαστε αισιοδοξοι...
  20. Χρυσένια

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Απο σενα το ειδα, το ζαχαρωσα:αγαπώ: και το δανειστικα! Το διαβαζω παραλληλα με την Νανα, γιατι τον Σβεικ πρεπει να τον επιστρεψω στον κάτοχό του! Έχω ως κανόνα τα δανεικά βιβλία να τα επιστρέφω το πολύ σε 10 μέρες!!