Search results

1. Καστάλια

Πώς αρχίζει, πώς τελειώνει

Χαχαχα ρε Ιαβέρη, γι' αυτό ακριβώς περίμενα ότι σαν ένας σοφός σενσέι θα έλεγες με βαριά και έγκυρη φωνή "Εγώ το ξέρω, αλλά ας πει κάποιος άλλος". Με έκανες και γέλασα! Τέλος πάντων, λίγο μεταξύ μας το παίζουμε εδώ, οπότε αν θέλει κάποιος άλλος, ας προτείνει οτιδήποτε του άρεσε, και έτσι, χωρίς...
  2. Καστάλια

Χμ... αυτό που λες είναι σχεδόν εγκληματικό, και θα έπρεπε να τιμωρηθείς! Μόνο αυτό έχω να πω. :αράχνη:
  3. Καστάλια

Είναι ένα από τα πιο κλασικά έργα της ρώσικης λογοτεχνίας (Ιαβέρη, συγκεντρώσου, από σένα περίμενα καλύτερα - τα λεφτά μας πίσω! ) :θρρρ::χαχα::))))
  4. Καστάλια

Α, ωραία. Ένα ευκολάκι. Ήταν αρχές του Ιούλη. ................................. ................................. Αυτό θα αποτελούσε το θέμα ενός άλλου αφηγήματος, αυτό εδώ τελείωσε.
  5. Καστάλια

Κάνε μια τρελή μαντεψιά και λέω "Η αλήθεια για την υπόθεση Χάρρυ Κέμπερτ". Και το βιβλίο του πρωταγωνιστή είχε κάνει ντόρο, και Χάρι έχουμε... Για να δούμε.
  6. Καστάλια

Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, ας πει άλλος αν τον ξέρει τον Μαουρίσιο, αλλά θέλω να πω ότι στην πρώτη ανάρτηση υπάρχει λίστα με όσα έχουν παίξει ως τώρα (αν και δεν ξέρω ποιος την ενημερώνει τώρα, είχαμε καιρό να παίξουμε). Για πάμε λοιπόν!
  7. Καστάλια

Χαχα μ' αρέσεις, στην ψύχρα και χωρίς δισταγμό. Δικό σου το γήπεδο, μάστορα.
  8. Καστάλια

Για πάμε ξανά, ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, ευκαιρία να το αναβιώσουμε (συν την ευκαιρία να παίξω μπάλα, τώρα με την κλεισούρα είναι ό,τι πρέπει, ευχαριστώ, @Έλλη Μ). Σήμερα, κηδεύεται ένας συγγραφέας. ........................................... ........................................... Μετά την...
  9. Καστάλια

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

He's a duke. He's a mathematical genius. He can't talk and he's locked in a lunatic asylum. And Maddy knows it is her destiny to help him and her only chance to find the true man behind the wicked facade. Ρε Netflix, κοιμάσαι;
  10. Καστάλια

Τα χρόνια της αλληλογραφίας

Σήμερα πήρα ένα άσχετο μήνυμα από κάποιον για ένα βιβλίο που διαβάζω και (ψυχαναγκαστική γαρ) είπα να απαντήσω. Δύο ώρες μετά και χίλιες λέξεις αργότερα, επανήλθα στο υπόλοιπο πρόγραμμα της μέρας. Παρότι σαφώς δεν είναι σαν την αλληλογραφία σε χαρτί, εσείς συντηρείτε αυτή την πλουμιστή...
  11. Καστάλια

Λόρενς Ντάρελ: «Αλεξανδρινό Κουαρτέτο»

Πόσο μάλλον που ο Ντάρελ έχει μεγαλώσει και με αρκετά ανορθόδοξο τρόπο και υποβόσκουσα περιφρόνηση για τη βρετανική κουλτούρα που έχει περιγράψει ως "the English death". Από καιρό το έχω στα υπόψη μου αυτό το βιβλίο, αλλά με φοβίζουν λίγο αυτές οι φλύαρες ποιητικές παρεκτροπές. Μετά την ωραία...
  12. Καστάλια

Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

Προτιμάς δηλαδή την ορχήστρα στο σαλόνι από το mp3; :ζντόινγκ::θρρρ:
  13. Καστάλια

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Καλή ώρα, εγώ! Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!
  14. Καστάλια

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Κατά τα άλλα, φοβερή ψαρια. Ο Χέντρικ Χρουν είναι λίγο ψυχοπλακωτικός με τις άφθονες δόσεις πραγματικότητας που σερβίρει, αλλά είχε και ωραίες αστείες στιγμες. Ο Οβ εμένα μου άρεσε πάρα πολύ (σε βαθμό που στο προφίλ μου στο Goodreads έφτιαξα ετικέτα με το όνομά του για τους γρουσούζηδες που κατά...
  15. Καστάλια

Προτάσεις για σειρές

Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη παντού - και την έχω στο μάτι από καιρό :(
  16. Καστάλια

@ΚρίτωνΓ Ξέρεις, η έφηβη κόρη μου εδώ και κάποιους μήνες έχει ανακαλύψει τα κλασικά έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας. Ενώ στο Κιντλ της έχει Ουγκώ, Ντοστογιέφσκι, Ντουμά, ό,τι μπορεί να θελήσει κανείς, στα ελληνικά και στα αγγλικά, αυτή επέμεινε να τα αγοράσει τυπωμένα. Ξόδεψε τα λεφτά της, τα...
  17. Καστάλια

Συμμετέχω σε ένα αγγλόφωνο βιβλιοφιλικό φόρουμ όπου πρόσφατα τέθηκε η ερώτηση "Αγοράζετε σε χαρτί όσα διαβάζετε ηλεκτρονικά;" Κυριολεκτικά όλοι απάντησαν με κάποια παραλλαγή του "Κάνω ένα τεστ ντράιβ με τα ηλεκτρονικά, κι όποιο μου αρέσει, αγοράζω το τυπωμένο βιβλίο για τη βιβλιοθήκη μου" (που...
  18. Καστάλια

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Μια ενδιαφέρουσα πολυ-συνέντευξη με τρεις μεταφράστριες (η μία εξ αυτών, μεταφράζει θεατρικά έργα) και έναν μεταφραστή που απαντούν σε δέκα κοινές ερωτήσεις σχετικά με την επαγγελματική τους ρουτίνα.
  19. Καστάλια

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Η αλήθεια είναι πως όταν ουσιαστικά έκανα τη μετάβαση σε διάβασμα στα αγγλικά, είχα κιντλ, όπου το λεξικό είναι ενσωματωμένο (ερμηνευτικό, όπως λες, όχι μετάφραση), οπότε ναι, είχα ανά πάσα στιγμή πρόσβαση σ' αυτό. Όταν μικρή μάθαινα ρώσικα πάντως, αρχικά ρωτούσα τον μπαμπά μου, όμως εκείνος...
  20. Καστάλια

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

Κοίτα, αυτή πήγε γιατί ήταν παιδί. Κι εγώ αγγλικά έμαθα μόνη μου, αλλά δεν πήγα ούτε σε τμήμα, ούτε κοίταξα τα τεστ. Απλά πήγα μια μέρα και το έδωσα. Δεν είναι κάτι διαφορετικό από αυτά τα τεστάκια που βλέπεις κατά καιρούς στο διαδίκτυο τύπου "Τσέκαρε πόσο καλά ξέρεις αγγλικά", πχ αν...