Search results

1. Βασίλισσα

Πονεμένες Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας

@ΚρίτωνΓ Θεωρώ οτι σου έστειλα τηλεόραση βιτρίνας και όχι του κουτιού. Αδυνατώ να πιστέψω οτι από το εργοστάσιο μαμά έγινε το λάθος.
  2. Βασίλισσα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Αγόρασα την περασμένη Κυριακή αστυνομικό ΒΙΠΕΡ από εφημερίδα. Και αστυνομικά θα έχει κάθε Κυριακή. Σε μια ομάδα ανάγνωσης διάβασα για αυτά τα μικρά βιβλιαράκια ΒΙΠΕΡ οτι κυκλοφορούσαν χρόνια από τις εκδόσεις Πάπυρος και έχουν κυκλοφορήσει ωραίοι τίτλοι. Την εποχή που ξεκίνησαν να κυκλοφορούν...
  3. Βασίλισσα

Πονεμένες Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας

Καλημέρα Φαροφύλακα. Κατανοώ απόλυτα αυτά που περιγράφεις και φυσικά ο εκνευρισμένος σου είναι λογικός. Να σου πω την γνώμη μου αν θές. Το πλαίσιο είναι η χειρότερη εταιρεία ever. Δεν έχω πάρει ούτε γομολάστιχα από εκεί. Κάποια στιγμή άκουσα οτι εβάλαν στο κατάστημα τους βιβλία και γέλασα...
  4. Βασίλισσα

Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

@Τσίου Η εαυτοκριτική μου θυμίζει τα πόστ μερικών στο φβ που ανεβάζουν μια εικόνα και κάνουν στον εαυτό τους like... σου λέει δεν μπορεί, θα παρασυρθούν και θα μου κάνουν και άλλοι.
  5. Βασίλισσα

Μια μέρα μ'έναν συγγραφέα

Εγώ θα ήθελα με δυο πρόσωπα να γνωριστώ... Αν και οι δυο τους είναι τόσο διαφορετικοί. Ντοστογιέφσκι, θα ήθελα να δώ τον χώρο του... να δώ πως έγραψε, πόσες σημειώσεις είχε, αν περπατούσε για να σκεφτεί επειδή είχε κολλήσει, αν έγραφε βράδυ ή μέρα. M. J. Arlidge είναι ο αγαπημένος μου...
  6. Βασίλισσα

Συνανάγνωση Σαίξπηρ

Καλημέρα, @Ιαβερης αυτό έχεις παραγγείλει; Μάκβεθ
  7. Βασίλισσα

Λόρενς Ντάρελ: «Αλεξανδρινό Κουαρτέτο»

@Καστάλια Πιο πολύ ντοκιμαντέρ βλέπω. Έπεσα καταλάθος στο youtube τελευταίες ανακαλύψεις στην αίγυπτο. Ξετρελάθηκα που ακόμη βρίσκουν τάφους και μούμιες... είδα οτι υπάρχει γύρω από αυτό. Έχει και στο νετφλιξ ένα υπέροχο ντοκιμαντέρ. Αν ζούσα στην Αίγυπτο θα ήθελα να γίνε αιγυπτιολόγος...
  8. Βασίλισσα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Καλημέρα σας, Με ενδιαφέρον παρακολουθώ τον διάλογο που έχετε. Μπορεί να μην είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για πολιτική συζήτηση ωστόσο είναι ωραίο να βλέπεις άτομα που παρακολουθείς τα βιβλικά αναγνώσματα τους... τι θέση παίρνουν. Όταν είχα πρωτομπεί στην Λέσχη μετά από λίγο καιρό είχαμε...
  9. Βασίλισσα

Λόρενς Ντάρελ: «Αλεξανδρινό Κουαρτέτο»

Πολύ ενδιαφέρον. Τελευταία έχω μια τρέλα με την Αίγυπτο και τις ανακαλύψεις. Δεν είμαι σίγουρη οτι με ελκύει το μυθιστόρημα αλλά σίγουρα θα του ρίξω μια ματιά. Σε ευχαριστώ για την ανάρτηση σου.
  10. Βασίλισσα

Bellάκια σε φοβερή έκπτωση.

Απο σήμερα και μέχρι το τέλους του Φεβρουαρίου κάποιοι κλασικοί τίτλοι (αστυνομικά) πωλούνται στα 2,50 ευρώ. https://harlenic.gr/product-category/bell-books/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-bell/ Προσωπικά έχω ξεχωρίσει τα βιβλία του James Patterson.
  11. Βασίλισσα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Έχω αρχίσει και αγανακτώ με τους χαζούς περιορισμούς. Αν δεν ταξιδέψω σύντομα... δεν με βλέπω καλά. Σε λίγο θα λέω πάλι καλά που έχω αυλή και μπορώ να βγώ λίγο έξω χωρίς μάσκα.
  12. Βασίλισσα

Ρωσική γλώσσα, εκμάθηση

Καλησπέρα σας! Ας πώ και εγώ την άποψη μου, ίσως βοηθήσει. Καταρχάς θέλω να πώ οτι είμαι δίγλωσση. Μισή Ελληνίδα, μισή Ρωσίδα. Μιλάω να ρώσικα αρκετά καλά και με καλή προφορά ωστόσο δεν διαβάζω και δεν γράφω. Αν κάποιος θέλει να μάθει την γλώσσα για μπορεί να διαβάσει ρώσικα βιβλία τότε...
  13. Βασίλισσα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μόλις τελείωσα το Ψυχοπαθολογία της καθημερινής ζωής του Φρόυντ. Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον σαν βιβλίο. Πέρα του ότι του αρέσει να ψαχουλεύει μέσα στο ασυνείδητο για ερμηνεύσει την αλήθεια των γεγονότων... μου αρέσει που εκδηλώνει μέσα από τα βιβλία του τα αναγνώσματα του. Έχει αναφορές για...
  14. Βασίλισσα

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

@Νικόλας Δε Κιντ Μόλις εχτές μου ήρθε επιτέλους το δέμα με τα βιβλία και το βιβλίο που μου πρότεινες. Το είχα ξεφυλλίσει απο το ιντερνέτ αλλά πραγματικά Νικόλα σε ευχαριστώ. Κατάλαβες κατευθείαν τι είχα στο μυαλό μου και τι ζητούσα... Το βιβλίο αξίζει τα λεφτά του και έχω ενθουσιαστεί... θα το...
  15. Βασίλισσα

Βιβλία με θέμα εσωστρεφείς και μοναχικούς ανθρώπους

@Λένκοβιτς dioptra εδώ έχει όλα τα βιβλία. Ξεκινάς με το Αμπε μπα μπλόμ. Από κάτω προς τα πάνω. Αν είσαι συνηθισμένος σε κλασσικό αστυνομικό μυθιστόρημα τότε να σε προειδοποίησω.... αυτό είναι πολύ βρώμικο. Είναι η αγαπημένη μου σειρά κ ελπίζω να μεταφερθεί και στην μικρή οθόνη.
  16. Βασίλισσα

Βιβλία με θέμα εσωστρεφείς και μοναχικούς ανθρώπους

Θα ήθελα να προσθέσω το Έγκλημα και Τιμωρία του Φιόντορ Ντοστογιέφσκι. Η ηρωίδα Έλεν Γκρεις απο τα αστυνομικά βιβλία του M.J. Arlidge.
  17. Βασίλισσα

Greeklish ή ανορθόγραφα; Ποιό είναι προτιμότερο;

Καλημέρα σας! Πολύ ωραίο θέμα. Τα greeklish βγήκαν στην επιφάνεια όταν εγώ ήμουν στο γυμνάσιο. Θυμάμαι τότε χρησιμοποιούσα πολύ το msn το θυμάστε; Ακόμη το αναπολώ... Όλοι οι φίλοι μου γράφαν greeklish μάλιστα θυμάμαι επειδή στην ουσία χρησιμοποιείς τα αγγλικά ως βάση για τα greeklish...
  18. Βασίλισσα

Διάθεση για "γκρίνια"

@Σελεφά Μετά από τόσα χρόνια τα αγγλικά μου δεν είναι σε καλό επίπεδο ωστόσο έχω 3 βιβλία (δώρα) αστυνομικά στα αγγλικά... Θεωρώ οτι θα τα πιάσω κάποια στιγμή. Εγώ στα αγγλικά θα τα έπαιρνα αν τα ήθελα τόσο πολύ... Πάντως η σειρά που ανέβασε η Κασταλία φαίνονται πανέμορφα... για το εξώφυλλο λέω...
  19. Βασίλισσα

Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

Μου άρεσε πολύ όταν πήγαινα στις συναντήσεις του Gutenberg που ένιωθα σαν να πηγαίνω σε κάποια κρυφή συνάντηση και μάθαινα πράγματα που ο άλλος κόσμος δεν ήξερε. (Ονειροπόλα nevermind). Δεν μου αρέσει που πήρα κάποια βιβλία από εφημερίδα και μου καταστράφηκαν με το πρώτο άνοιγμα... Εγώ τα...
  20. Βασίλισσα

Διάθεση για "γκρίνια"

Δεν το κατέχω το φανταστικό αλλά 4 βιβλία στα αγγλικά = 40 βιβλία στα ελληνικά σημαίνουν δύο πράγματα. Α. Χαμένος χρόνος. (Στην θέση τους θα μπορούσες να διαβάσεις άλλα βιβλία). Β. Χασούρα στην τσέπη. (Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να αγοράσεις άλλα βιβλία). Δεν μπορώ να διαβάσω στα αγγλικά...