Search results

1. Γρίλος

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

@Τζένιουμ μη το παίρνεις προσωπικά, όπως κάθε χρονιά έχει παρατηρηθεί έντονα το φαινόμενο κάποιοι να ενθουσιάζονται με το "παιχνίδι" να δηλώνουν και μετά να μην εμφανίζονται ποτέ... Την πρώτη χρονιά το ταίρι μου δεν μπήκε ποτέ ξανά στο φόρουμ. Για να μειωθεί αυτό το φαινόμενο (αδύνατο να...
  2. Γρίλος

Πωλείται: Οργή του Stephen King

Εξακολουθώ να μην έχω πεισθεί για την τιμή! :καφεδάκι: Δεν αγοράζω...
  3. Γρίλος

Καλή επιτυχία, τότε λοιπόν στις πωλήσεις σας.
  4. Γρίλος

Βλέπω τις απαντήσεις που δώσαμε πιο πάνω και δεν βλέπω κανένα πριν από εσένα να κάνει τον έξυπνο. Όταν άρχισες να γίνεσαι επιθετικός στις τοποθετήσεις σου τότε άλλαξαν και οι απαντήσεις. Όταν παραθέτεις κάπου την άποψη σου, το λογικό είναι να υπάρξει και αντίλογος. Αφού λοιπόν παραθέτεις τροφή...
  5. Γρίλος

Καλές αναγνώσεις λοιπόν. Σαώρη τρία βιβλία Ελλήνων εσύ, τρία βιβλία ξένων συγγραφέων εγώ! Μέσα στον επόμενο μήνα θα πάρω τα "Κομμένη γλώσσα" και "Στρατόπεδο Χαϊδαρίου". Όταν αρχίσω θα ενημερώσω. Ξέχασα να πω, ότι κανένα από τα τρία δεν το έχω διαβάσει (ούτε τα ήξερα). Αν κάποιο από τα δικά μου...
  6. Γρίλος

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ας πούμε ότι τέλειωσα το " Ο Αποτυχημένος" του Benrhard. Σαν βιβλίο με κούρασε πάρα πολύ, μου είπε, σκέφτηκα. Από τα χειρότερα φετινά. Δεν ξέρω αν θα διαβάσω άλλο βιβλίο του. Τώρα θα συνεχίσω με τα Άπαντα του Μάρκες που διάβαζα αποσπασματικά.
  7. Γρίλος

Πωλουνται βιβλια του Stephen King

Δύσκολο να πουληθεί εδώ μέσα πακέτο όλη η προσφορά! Αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις. Σε γενικές γραμμές μου φαίνεται καλή. Αν έσπαγες το πακέτο θα τα έδινες πιο εύκολα.
  8. Γρίλος

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελείωσα το "Ο φύλακας στη Σίκαλη" και θα πιάσω το "Στο χείλος της Αβύσσου" του Κέστνερ. Έχω ακούσει αρκετά καλά γιαυτό το βιβλίο.
  9. Γρίλος

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Στο metabook υπάρχει πωλητής που δίνει το "Τενεκεδένιο Ταμπούρλο" από το Βήμα σε σχετικά χαμηλή τιμή. Για έκδοση εφημερίδας είναι για μένα υψηλή η τιμή. Αν υπάρχει κάποιος που το ψάχνει!
  10. Γρίλος

Πάρα πολλά νέα μέλη! Δύσκολη θα είναι φέτος η ανταλλαγή απόψεων.
  11. Γρίλος

Τρέξτε να προλάβετε! Το βιβλίο "Οργή" το πουλάει ένας στο booksmania μόνο 150 ευρώ!
  12. Γρίλος

Τί λέει ένας άθεος στο "Χριστός Ανέστη";

Αχ! κακώς καταργήθηκαν τέτοια προνόμια! Έχασα καμιά 20 αγελάδες και άλλα 50 αιγοπρόβατα. Άτιμη κοινωνική εξέλιξη :(
  13. Γρίλος

Αναζητώ βιβλία του Hans Fallada, Erich Kästner κ.ά.

Πλήθων, μιας και τα βιβλία που ψάχνεις κυκλοφορούν και δεν είναι εξαντλημένα, θα σου προτείνω την σελίδα Μεταχειρισμένα Βιβλία. Με μία πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι έχει τα βιβλία του Fallada σε καλές τιμές. Επίσης αν έχεις υπομονή η "Πολιτεία" είχε βγάλει τα βιβλία που ψάχνεις σε προσφορά με 50%...
  14. Γρίλος

Όπως κάθε χρόνο... 1. Η γιορτή του Τράγου - Μάριο Βάργκας Γιόσα 2. HHhH (Ο Χάιντριχ είναι ο εγκέφαλος του Χίμλερ) -Λοράν Μπινέ 3. Τσέρνομπιλ - Σβετλάνα Αλεξίεβιτς Τρία από τα βιβλία που διάβασα φέτος και ακόμη τα σκέφτομαι.
  15. Γρίλος

Τί λέει ένας άθεος στο "Χριστός Ανέστη";

Ά ρε Κρονίδη είσαι μεγάλο Τρολ... πως μου ξέφυγες εδώ και δεν σχολίασα! Ακούσατε, ακούσατε! Οι άδειες εορτών και τα επιδόματα, θα δίνονται μόνο στους καλούς Χριστιανούς που νηστεύουν και προσεύχοντια κάθε Κυριακή, αφού δηλώσουν υπεύθυνα ότι έχουν εξομολογηθεί. Η υπεύθυνη δήλωση πρέπει...
  16. Γρίλος

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο 2019

Λοιπόν Βασίλισσα, σχεδόν έχω τελειώσει την "Άννα Καρένινα" είμαι στην 1135 από τις 1200 σελίδες (εκδόσεις Άγρα). Πριν ξεκινήσω το βιβλίο δεν είχα ιδέα γιατί πράγμα μιλάει ή για την ιστορία. Μέσα σε ένα χρόνο διάβασα δύο πολύ μεγάλα βιβλία, του Τολστόι, τόσο σε έκταση όσο και σε περιεχόμενο...
  17. Γρίλος

Σίρλεϊ Τζάκσον (Shirley Jackson): " Η Λοταρία" (Τhe lottery)

Μετά από χορηγούμενη παραπομπή (Facebook) διάβασα και εγώ το μικρό αυτό διήγημα. Μπήκα όλο χαρά να σας ενημερώσω για αυτό. Κυκλοφορεί ελεύθερα στο ίντερνετ τόσο το πρωτότυπο όσο και η ελληνική μετάφραση. Αξίζει να του ρίξετε μία ανάγνωση. Το διάβασα στα αγγλικά και στην αρχή πίστευα ότι θα είναι...
  18. Γρίλος

Όχι πες! δεν έδωσα τρομερές συμβουλές... Αν τις είχες ακούσει, χωρίς να γκρινιάζει θα το είχε πουλήσει ακόμη πιο γρήγορα το βιβλίο.
  19. Γρίλος

Για τις φρικτές συνθήκες καλλιεργείας και σφαγής των ζώων

Ποιά επόμενη φορά; Πέρα από την διαφορά, στην ικανότητα να αναπτύξουμε λογικά επιχειρήματα, να υποστηρίξουμε τις απόψεις μας και να συζητήσουμε, μας χωρίζει και η διαφορά στις απόψεις. Αν σε ενδιέφερε να ακούσεις τις δικές μου, θα άκουγα ευχαρίστως τις δικές σου, αλλά μάλλον τα ξέρεις όλα και...
  20. Γρίλος

Για τις φρικτές συνθήκες καλλιεργείας και σφαγής των ζώων

Οι απόψεις σου, το παρατήρησα και αλλού, είναι των άκρων. Μαύρο ή άσπρο, σαν να μην υπάρχει το ενδιάμεσο. Αναφέρεις άτοπα παραδείγματα, που δεν έχουν καμία σχέση με το νόμο. Δεν έχω δει πουθενά ο νόμος να προστατεύει άτομα που καταστρέφουν ξένη περιουσία! Όλες οι θεωρίες και τα πιστεύω είναι...