Search results

1. Πεταλούδα

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Αχ, τι σου έκανα!! :))) Λοιπόν, το Αϋπνία αν θες στο δανείζω και στη θέση του Φόκνερ βάζω πάλι Φόκνερ Ο ξένος στο χώμα, αλλά πάρε κι άλλη μια επιλογή επειδή είσαι εσύ, το Αόρατος Άνθρωπος του Ραλφ Έλισον. Ελπίζω να σε ικανοποιήσουν αυτά!! Από τα δικά σου ειλικρινά δεν ξέρω ποιο να πρωτοδιαλέξω...
  2. Πεταλούδα

Η Λιστα μου

(οκ η συμμετοχή στο παιχνίδι, αυτό το νήμα δεν χρειάζεται πια)
  3. Πεταλούδα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Έλλη, σε αυτό το νέο φόρουμ δεν ξέρω τι παίζει. Ελπίζω κάποιο από τα άλλα παιδιά να μπορεί να σου απαντήσει
  4. Πεταλούδα

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο.Τα παράξενα μου

Καλησπέρα Ξανθούλα! Επειδή είσαι στο υποφόρουμ Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο, να υποθέσω ότι θες να συμμετέχεις στο παιχνίδι; Αν ναι, σου αντιγράφω την απάντηση που έγραψα και σε ένα άλλο μέλος: "..με αυτό τον τρόπο ανοίγει νέο νήμα. Για συμμετοχή στο παιχνίδι, πατάς πάνω στον τίτλο του...
  5. Πεταλούδα

Η Λιστα μου

Καλησπέρα ΠολαΠ! Φαντάζομαι τα παραπάνω βιβλία είναι η συμμετοχή σου στο "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο"; Αν όχι, με παραπλάνησε η αρίθμηση και η συγκυρία του παιχνιδιού που ξεκινάει τώρα. Αν ναι, με αυτό τον τρόπο ανοίγει νέο νήμα. Για συμμετοχή στο παιχνίδι, πατάς πάνω στον τίτλο του...
  6. Πεταλούδα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Είναι χρόνια που το είχα διαβάσει και το είχα απολαύσει και είναι επίσης από τα λίγα βιβλία που θέλω να ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή. Αν και μεγάλο, για μένα ο Κινγκ δεν είναι κουραστικός. Αν το αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή απόλαυση!
  7. Πεταλούδα

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Αγαπημένο βιβλίο "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" που γράφει στην προηγούμενη ανάρτηση ο Χανκ, αν δεν το έβλεπα ίσως να ήταν στην λίστα μου, η οποία είναι η εξής: 1. Γουίλιαμ Φώκνερ - Αβεσσαλώμ, Αβεσσαλώμ! 2. Στίβεν Κινγκ - Αυπνία 3. Γκόλντεν Άρθουρ - Αναμνήσεις μια γκέισας
  8. Πεταλούδα

Χρόνια Πολλά Λέσχη μας!

Είναι τα δέκατα γενέθλια της λέσχης που γιορτάζω κι ελπίζω να είναι πολλά ακόμη!! Κι όπως είπε πιο πάνω η Στιλλ Ιλλ, υπάρχει η κοπή της πίτας ως ημερομηνία συνάντησης
  9. Πεταλούδα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Καλησπέρα Καστάλια! Ναι κάτι να κανονίσουμε, θα ήθελα να γνωριστούμε, καλώς να έρθεις!
  10. Πεταλούδα

Προσοχή Έργα

Ωραίος ο νέος χώρος, με γεια μας!! :)
  11. Πεταλούδα

GIF - Κινούμενη εικόνα

Ανοίγω νέο νήμα, γιατί, ποιος ξέρει.., μπορεί να βρεθεί κι άλλος με την ίδια απορία με μένα. :)))) Πως μπορώ να ανεβάσω gif; Το μόνο που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να αποθηκεύσω μια τέτοια εικόνα στον υπολογιστή μου ως GIF Image, μόνο που δεν την βλέπω να κινείται (δεν ξέρω αν είναι καλό...
  12. Πεταλούδα

Πάττι Σμιθ (Patti Smith): "Πάτι και Ρόμπερτ" ("Just Kids")

Τίτλος: Πάτι και Ρόμπερτ Πρωτότυπος τίτλος: Just Kids Συγγραφέας: Πάττι Σμιθ (Patti Smith Μετάφραση: Αλέξης Καλοφωλιάς Εκδόσεις: Κέδρος Έτος έκδοσης: 2015 Έτος πρώτης έκδοσης: 2010(Αγγλικά) Με αφορμή τις εμφανίσεις της στην χώρα μας, η τραγουδίστρια και ποιήτρια Πάττι Σμιθ, προσκεκλημένη σε...
  13. Πεταλούδα

Διάδραση Βιβλίου - Αναγνώστη

Η ιδέα για το νήμα μου ήρθε, όταν στο βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό, το 1Q84, σε μια σκηνή οι ήρωες ακούνε ένα τραγούδι, το "Chantez les Bas" με τον Louis Armstrong. Έβαλα να το ακούσω κι εγώ και χάρηκα που το βίντεο που βρήκα ήταν ακριβώς στο πνεύμα του βιβλίου και αυτός που το ανέβασε...
  14. Πεταλούδα

Τρούμαν Καπότε (Truman Kapote): Εν Ψυχρώ (In Cold Blood)

Τίτλος: Εν Ψυχρώ Πρωτότυπος τίτλος: In Cold Blood Συγγραφέας: Τρούμαν Καπότε (Truman Kapote) Μετάφραση: Μιχάλης Μακρόπουλος Εκδόσεις: Καστανιώτη Έτος έκδοσης: 2010 Έτος πρώτης έκδοσης: 1965 (Αγγλικά) ISBN: 978-960-03-4219-2 Το 1959 σε μια περιοχή του Κάνσας, δολοφονείται η οικογένεια Κλάτερ...
  15. Πεταλούδα

Χάρπερ Λι (Harper Lee): Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια (To kill a mocking bird)

Τίτλος: Ακάνθινο στεφάνι (Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια) Πρωτότυπος τίτλος: To kill a mocking bird Συγγραφέας: Χάρπερ Λι(Harper Lee) Μετάφραση: Βικτώρια Τράπαλη Εκδόσεις: Bell Έτος έκδοσης: 1988 Έτος πρώτης έκδοσης: 1960 (Αγγλικά) ISBN: δεν έχει Το βιβλίο μας μεταφέρει στο Μέικομπ της Αλαμπάμα...
  16. Πεταλούδα

Αντόνιο Ταμπούκι (Antonio Tabucchi) : "Έτσι ισχυρίζεται ο Περέιρα" ["Sostiene Pereira"]

Τίτλος: Έτσι ισχυρίζεται ο Περέιρα Πρωτότυπος τίτλος: Sostiene Pereira Συγγραφέας: Αντόνιο Ταμπούκι (Antonio Tabucchi) Μετάφραση: Ανταίος Χρυσοστομίδης Εκδόσεις: Άγρα Έτος έκδοσης: 2010 Έτος πρώτης έκδοσης: 1994 (Ιταλικά) ISBN: 978-960-325-810-0 Η ιστορία διαδραματίζεται στην Λισαβόνα το 1938...
  17. Πεταλούδα

Ποιο βιβλίο δεν θα θέλατε να βλέπουν ότι διαβάζετε;

Αφορμή για το νήμα, υπήρξε το κάτωθι περιστατικό, που το έζησα σήμερα το μεσημέρι σε λεωφορείο του Πειραιά. Με το που μπαίνω, βλέπω μια κυρία να διαβάζει και ως γνήσια βιβλιόφιλη :)))) κοιτώντας το εξώφυλλο να δω ποιο βιβλίο είναι, αυτό ήταν καμουφλαρισμένο με σελίδες από τετράδιο. Το χαρτί ήταν...
  18. Πεταλούδα

Αν η ζωή σου ήταν τίτλος βιβλίου που έχει εκδοθεί

Αν γράφαμε ένα βιβλίο με θέμα την ζωή μας, τι τίτλο θα του δίναμε, με την προϋπόθεση αυτός να υπάρχει ήδη σε βιβλίο που έχει εκδοθεί; Η υπόθεση θα μιλάει για οτιδήποτε θέλουμε: να την διηγηθούμε όλη, να αναφέρουμε ένα περιστατικό που μας σημάδεψε, ή για κάτι που περνάμε τώρα, να πούμε για ένα...
  19. Πεταλούδα

Αναζήτηση βιβλίου / ταινίας με θέμα το "Οικονομικό Έγκλημα"

Για να χρησιμοποιηθεί ως παράδειγμα σε εργασία, θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζεται κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο (ακόμα και διήγημα) ή ταινία, που να έχει ως θέμα ένα οικονομικό έγκλημα ή οικονομική απάτη. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι κάποια σκηνή σχετική με την πορεία της έρευνας ή και σκηνή με...
  20. Πεταλούδα

Τζέιμς Κέιν (James Cain) : "Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δυο φορές"

Τίτλος: Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δυο φορές Πρωτότυπος τίτλος: The postman always rings twice Συγγραφέας: Τζέιμς Κέιν (James Cain) Μετάφραση: Ιωάννα Καρατζαφέρη Εκδόσεις: από την εφημερίδα "Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία" Έτος έκδοσης: 2004 Σελίδες: 126 ISBN: 978-960-9487-17-7 Ένα ζευγάρι...