Search results

1. Α

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Εγω παι δεν το εχω ακουσει ποτε ως ταχα μου διευκολυνση για να τα ξεχωριζεις. Αντιθετως το ακουω παντα και μονο ειρωνικα, οταν καποιος μπερδευεται στιγμιαια, οτι και καλα, τα μαθαινει ακομα. Δε νομιζω να χρησιμοποιειθηε ποτε οντως για διδασκαλια
  2. Α

Έχουν γραμματικά λάθη οι αγγλικοί στίχοι της Μόνικας;

(μεγαλος πονος οι προθεσεις στα Αγγλικα, και σε καθε γλωσσα)
  3. Α

Γιατί είναι "αγνώστου ταυτότητος" καί όχι "άγνωστης ταυτότητος"?

Στα αρχαία Ελληνικά και στην Καθαρευουσα υπάρχουν τουλάχιστον δύο κατηγορίες επιθέτων. Τα τρικατάληκτα: πχ. ο καλός, η καλή, το καλόν Τα δικατάληκτα: πχ. ο/η άγνωστος, το άγνωστον Οποτε στην ερωτηση σου για το πότε "χρησιμοποιείται το αρσενικό γένος", δεν ειναι ακριβως έτσι, αλλά μιλάμε για...
  4. Α

Για τις φρικτές συνθήκες καλλιεργείας και σφαγής των ζώων

Εχω παρατηρησει το εξης και λεω να το καταθεσω εδω. Στο παρελθον ακουγα για τους vegetarian που (καλως η κακως) μεταφραζονται ως "χορτοφαγοι", οι οποιοι δεν τρωνε απλα κρεας. Κατοπιν ακουσα για τους vegan οι οποιοι οχοι μονο δεν τρωνε κρεας αλλα γενικως δεν καταναλωνουν γαλακτοκομικα και δεν...
  5. Α

Να μου εξηγησει καποιος αν μπορει. Υπαρχει στη φιλοσοφια καποιος κλαδος που λεγεται metaphysics; ο οποιος προφανως δεν ειναι μεταφραση αυτου που στα ελληνικα λεμε "μεταφυσική" (supernatural, occult). Για παραδειγμα στη wikipedia αναφερεται οτι ο Bertrand Russell, ο οποιος φυσικα ηταν αθεος, ειχε...
  6. Α

Ένα μικρό κουίζ για τους φίλους των κόμικς...

Με αφορμη αυτη τη συζητηση θελω να μοιραστω μια σκεψη. Διαβαζοντας μικρος τετοια μικιμαου, δεν με απασχολουσε καθολου ποιος εγραφε τις ιστοριες και ποιος εκανε τα σχεδια, αν και ειχα μια καποια απορια για το πως γινονται. Καθοτι ομως τα ονοματα τους δεν φαινονταν πουθενα, εξ ορισμου μου φαινοταν...
  7. Α

Το μωρο της Ροζμαρι

Γιατι η παρουσιαση ειναι στα "Τεχνικα Θεματα"; Εχει ενδιαφερον οτι προσφατα διαβασα μια δηλωση του Λεβιν,λεγοντας οτι το βιβλιο του και η ταινια εφεραν (δυστυχως για εκεινον) στη μοδα τον Αντιχριστο και γενικοτερα τις δυναμεις του σκοτους στο προσκηνιο, ακολουθωντας ο Εξορκιστης, η σειρα...
  8. Α

Οι συγγραφείς πιστεύουν;

Η P. L. Travers (Μαιρη Ποπινς) ήταν οπαδος του μυστικιστη Γεωργιου Γκουρτζιεφ, ενω ειχε μελετησει και μυστικισμο ζεν στην Ιαπωνια. Ο L. Frank Baum (Μαγος του Οζ) ηταν μελος της Θεοσοφικής Εταιρειας της Ελενας Μπλαβάτσκι.
  9. Α

Εχω παρατηρησει κατι σχετικα με το πως καλυπτεται το θεμα του μπρεξιτ απο τις ειδησεις. Ακουμε κθε τοσο "χιλιαδες βρετανοι διαμαρτυρονται, συλλεγουν υπογραφες, ζητουν να γινει εκ νεου δημοψηφισμα" κλπ κλπ. Ποτε, μα ποτε ομως, απο οσο θυμαμαι εγω δηλαδη, δεν εχουν δειξει καποια στατιστικη ερευνα...
  10. Α

Υπερτιμημένος ο Λάβκραφτ;

Δεν αναφερομαι στο θεμα που ο καθενας οριζει οπως θελει, αναφερομαι στην αρχικη αναρτηση που εγραψε το ιδιο ατομο που εθεσε το ερωτημα, και αρα το επεξηγει. Η αναρτηση ειναι αρκετα σαφης και εξηγει γιατι θετει αυτο το ερωτημα, και μαλλον καταληγει στο οτι ο Λ. ειναι μαλλον υπερεκτιμημενος. Ομως...
  11. Α

Υπερτιμημένος ο Λάβκραφτ;

Φιλε Νέικλορ, το θεμα δεν το θετει ο τιτλος του νηματιου, αλλα η πρωτη αναρτηση, της οποιας ο τιτλος αποτελει επικεφαλιδα. ΥΓ: ασχολεισαι με τη συγγραφη;
  12. Α

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρεσει που ακολουθω μοντελες στο Ινσταγκραμ και καθε τοσο ανεβαζουν φωτο με χαμπουργκερ, καρμποναρες, κοψιδια κλπ. Θελω κι εγω να γινω μοντελο :ανέκφραστος:
  13. Α

Βιβλια

Επισης η επικεφαλιδα "Βιβλια" δεν ειναι πολυ διαφωτιστικος σε ενα φορουμ λογοτεχνιας.
  14. Α

Οπως ανεφερα στο παρελθον, μολις προσφατα μπηκα στην κουλτουρα του ΥΤ, να περναω την ωρα μου βλεποντας βιντεακια και προτασεις βιντεακιων κλπ. απολαμβανω βιντεακι τα οποια καλως υπαρχουν σε βιντεο, και ειναι προτιμοτερο να τα βλεπεις απο το να διαβαζεις ενα μουντο κειμενο. Πχ. τα βιντεο του...
  15. Α

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρεσουν οι εκπομπες τυπου Τατιανας, Ζηνας κλπ, που εχουν ενα ανθρωπινο, κοινωνικο, ευαισθητο, γυναικειο χαρακτηρα, που ενδιαφερονται για την κοινωνια, τα προβληματα του κοσμου, τους φτωχους, τους ΑΜΕΑ, τα παιδακια κλπ, και εκει στα μεσα της εκπομπης σου λενε για ανεξιχνιαστες δολοφονιες...
  16. Α

Ο Πλανήτης με Τραμπ στο τιμόνι της υπερδύναμης

Βλεποντας οτι ο Τραμπ υποστηριζει και "αναγνωριζει" συνεχως αμφισβητουμενα σημεια του Ισραηλ, σκεφτομαι οτι ισως ειναι χριστιανο-σιωνιστης (Christian Zionist). Ακουγεται σαν συνωμοσιολογια αλλα δεν ειναι. Στην δικη μας εκδοχη της συνωμοσιολογιας που εχει εσχτολογικα, ελληνορθόδοξα, και...
  17. Α

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Δεν θυμαμαι αν εχουμε νημα για εφαρμογες αναγνωσης... για να δουμε... Λοιπον εχω σκεφτει το εξης, εκτος απο τα γνωστα πδφ κλπ που διαβαζω (βασικα διαβαζω και κειμενα σε απλο txt :ανέκφραστος:) ειναι πολλες φορες που πρεπει να διαβασω μεγαλα κειμενα ονλαιν. Για παραδειγμα, ειχα ξεκινησει να...
  18. Α

Ασχετο, αλλα επιτελους καταφερα να προφερω τους τρεις φθογγους κλικ της γλωσσας Xhosa (ή αλλιως Wakandan)
  19. Α

Χαριζονται τευχη το περιοδκου "9" της Ελευθεροτυπιας.

Παροτι τα εν λογω εντυπα δεν εχουν συλλεκτικη αξια, μπορει να ενδιαφερεται καποιος. Εχω καποιο αριθμο τευχων του 9 απο τα πρωτα μεχρι περ. τευχος 300. Νομιζω δεν υπαρχει λογος να γραψω ενα-ενα τα νουμερα των τευχων που εχω, οποιος θελει μπορει να με ρωτησει. Παντως η συλλογη εκτεινεται σε ολη...