Search results

1. Χρυσόστομος

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Παιδιά έχω δυο εισιτήρια διαθέσιμα για την συναυλία του Θανάση Παπακωνσταντινου το αλλο Σάββατο 18/5 στο Κατρακειο. Τα εισιτηρια τα ειχα αγοράσει πριν 1-1,5 μηνα καθώς σκόπευα να ανέβω λίγες μέρες στην Αθήνα που έχω και καιρό να ανέβω και να το συνδυάσω και με την συναυλία. Αμ δε. Τελικά δεν θα...
  2. Χρυσόστομος

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πανέμορφες εκδόσεις @Ιαβερης . Δεν τις ήξερα, τώρα μπήκα στο σάιτ τους και τις είδα. Το κάθε βιβλίο είναι ένα έργο τέχνης. Μετά είδα και τις τιμές! :μπρ:
  3. Χρυσόστομος

Βιβλιονέα

Μια περιοδο θυμαμαι εβγαινα με φίλους και πηγαίναμε Φωκιωνως. Αν και δεν εμενα σχετικά κόντα μας αρεσε η αύρα που υπήρχε. Μετα σταματησαμε να πηγαινουμε.. Ετσι χωρις λόγο. Μεταπηδησαμε στην πλατεια Μαβιλης. Μετά εξαρχεια. Μετά πλατεία Καρυτση. Μετα εγω εφυγα απο Αθηνα. Τελευταια φορα παντως που...
  4. Χρυσόστομος

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Εννοειται βρε συ Ελλη πως δεν θα διαφωνησουμε για ενα βιβλιο... και η εκτίμηση είναι αμοιβαία, για τις αποψεις σου και την στάση σου συνολικά! Οπως βεβαια και σαν αναγνωστρια γι'αυτο εξαλλου στα περισσοτερα βιβλία που αναφέρεσαι σε ακολουθω κατα πόδας. (εχω αγορασει ηδη το "εξοντωστε ολα αυτα τα...
  5. Χρυσόστομος

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Εν τω μεταξυ τι περιεργες εκδόσεις ειναι αυτες του βιβλιου που έβαλες @Έλλη Μ ; Εκδοσεις S@MIZDAT; :ζντόινγκ: Πρωτη φορα τις συναντω. Και με αφορμη αυτό εκανα ενα γρηγορο ψαξιμο τωρα στο διαδικτυο να δω ποσοι εκδοτικοι οικοι να υπάρχουν και βρηκα μια ερευνα που έλεγε για 863 ενεργες εκδοτικες...
  6. Χρυσόστομος

Εμένα πάλι δεν με συνεπήρε και τόσο. Το διάβασα και εγώ πριν κάνα δυο μήνες και θυμάμαι Ελλη που το συζητάγαμε. Αξιόλογο βιβλίο, πάρα πολυ καλό , κατανοώ όλους αυτούς τους επαίνους αλλά για μένα τουλάχιστον ήταν ένα κλικ πιο κάτω ώστε να το χαρακτηρίσω αριστούργημα.
  7. Χρυσόστομος

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μολις τελειωσα το V13 του Εμμανουελ Καρερ και ήταν οτι καλύτερο μη μυθοπλασιας έχω διαβάσει τα τελευταία χρονια. Ενα μεγαλειωδες βιβλίο απο έναν σπουδαίο συγγραφεα. Προκειται για ενα δικαστικό χρονικό της δικης για τις τρομοκρατικες επιθεσεις στο Παρισι τον Νοεμβριο του 2015. Τρεις ταυτοχρονες...
  8. Χρυσόστομος

Αυτες τις μέρες επιτελους βρηκα και αγορασα το εξαντλημένο "Κειμενα για τη θρησκεια" του Ρασελ που εψαχνα μηνες. :γιούπι: Επισης πηρα το V13 και το Λιμονοφ του Εμμανουέλ Καρέρ.
  9. Χρυσόστομος

Πώς τα βάζεις στην βιβλιοθήκη;

Μικρό το κακό...το πρόβλημα θα ηταν να έκανε παρέα με τον Hitler (ο αγων μου)! :)
  10. Χρυσόστομος

Τελευταίες αγορές ήταν τα Το πρωί που ηρθαν να μας παρουν Το τραγούδι του χιλμπιλη Στο χακι - πρόσφατη κυκλοφορία, το μοναδικό βιβλίο του Κερ της σειράς με τον Μπέρνι Γκούντερ που είχε μείνει αμετάφραστο Έξοντωστε όλα αυτά τα κτήνη (πρόταση της @Έλλη Μ , χωρίς το ταίρι του).
  11. Χρυσόστομος

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ευτυχως αυτες τις ομάδες τις έχει αναλαβει η συζυγος... :φιρουλί: Σε αυτα που γραφεις να προσθεσω και τους γονεις που έχουν μωρα και τα λένε όλα σε -ακι. Ειχαμε ποναλάκι στο λαιμουδάκι, ετρεχε και μυξουλες η μυτουλα μας και ήπιαμε σιροπάκι κ.λ.π :εεε;:
  12. Χρυσόστομος

Βιβλιονέα

Δεν ξερω αν το εχει αναφερει καποιος αλλα επίσης επανεκδίδεται απο το Μεταιχμιο ο Ατλας του ουρανου. Ενα βιβλίο που κάποια στιγμή που ετυχε να δω στο μεταμπουκ πωλούνταν σε αστρονομικές τιμές.
  13. Χρυσόστομος

Προτάσεις για σειρές

@Έλλη Μ όντως έτσι είναι, την παράτησε την ιατρική και πλέον γράφει σενάρια και βιβλία. Επίσης έχει γράψει και μια ενδιαφέρουσα παιδική ανατομία. Είναι γραμμένη με χιουμοριστικό και κατανοητό τρόπο για παιδιά. Ριχτου μια ματιά μήπως σε ενδιαφέρει για το τέκνο σου.
  14. Χρυσόστομος

Προτάσεις για σειρές

Πριν λίγες μέρες ανέβηκε στο Cinobo το "Αυτό θα πονέσει" που βασίζεται στο ομώνυμο εξαιρετικό βιβλίο του Άνταμ Κει. Είδα το πρώτο επεισόδιο και μου άρεσε πάρα πολύ. Ενώ το επεισόδιο ξεκινάει με κάποια χιουμοριστικα περιστατικά στο νοσοκομείο στο δεύτερο μισό του επεισοδίου το γυρνάει σε ένα...
  15. Χρυσόστομος

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

@Έλλη Μ ενώ και εγώ τον έχω διαβάσει τον νόμο για τον καθορισμό της τιμής, αυτο με την χιλιομετρική απόσταση το αγνοούσα τελείως. Υποθέτω επιτρέπουν αυτήν την αύξηση για να καλυφθεί το κόστος μεταφοράς. Αλλά και πάλι το μαγαζί παρατυπουσε διότι αν κατάλαβα καλά επιτρέπετε μέχρι 5% αύξηση και...
  16. Χρυσόστομος

Αυτο που λες καπου το ειχα ξανακουσει. Βασικα ειχα διαβασει κάποια σχόλια οτι τους ειχαν στειλει αντιγραφο. Παρεμπιπτοντως μιας που ανεφερες τις εκδοσεις Scripta ψαχνω καιρό τώρα αυτό του Ράσελ. Στην πρωτοπορια εμφανιζοταν (και ακόμα εμφανιζεται) διαθεσιμο σαν μεταχειρισμενο αλλα πριν κανα μηνα...
  17. Χρυσόστομος

Εξαιρετική παρομοιωση @ΚρίτωνΓ !! :προσκυνώ:
  18. Χρυσόστομος

Ράδιο Φάρος

@Έλλη Μ πολύ αγαπημένο δίδυμο οι Κατσιμιχαιοι.. ποσα και πόσα ομορφα τραγουδια εχουν πει.. Εντω μεταξύ τους είχα δει πάρα πολλές φορές ζωντανά και ποτέ δεν μπορεσα να ξεχωρίσω ποιος ειναι ο Χάρης και ποιος ο Πάνος. :)
  19. Χρυσόστομος

@ΜιΛάμπρος αφου επιασες την Kent πάρε και το Εθιμα ταφης... :πάνω: Μπηκες που μπήκες στην λούμπα, για ένα παραπάνω δεν χάλασε ο κόσμος. :))))
  20. Χρυσόστομος

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Χανκ Μουντυ κατα συμπτωση την ιδια σειρα ακολουθουμε..:) Και εγω ειχα ξεκινησει με Παιχτη και μετα συνεχισα με το Εγκλημα και τιμωρια. Για την ιστορία το επομενο ηταν ο Σωσιας.