Search results

1. Πεταλούδα

Επόμενη συνανάγνωση τώρα που γυρίζει;

Συμμετέχω στις συναναγνώσεις για την παρέα και για αυτά που ανακαλύπτουμε μαζί στο ανάγνωσμα. Όμως @Πίκος Απίκος αναφέρει ότι δεν θα συμμετέχει σε αυτή γιατί έχει διαβάσει το βιβλίο, το οποίο είναι παράλειψή μας, θα έπρεπε να δούμε κι αυτή την παράμετρο. Και ο @Νικόλας Δε Κιντ που απέχει και...
  2. Πεταλούδα

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Ναι @Ιπποπόταμος, θα ήμουν μέσα αν υπάρξουν συμμετοχές!! Και έχει άνεση χρόνου το παιχνίδι, οπότε αν και όταν ξεκινήσει, θα διαβάσω το εδώ βιβλίο, κάποια στιγμή μετά της συνανάγνωσης που θα ξεκινήσει.
  3. Πεταλούδα

Προτάσεις για ντοκυμαντέρ.

Μια καλή αφορμή να πατήσει κανείς το on της τηλεόρασης, είναι η νέα σειρά ντοκιμαντέρ "ΚΛΕΙΝΟΝ ΑΣΤΥ - Ιστορίες της πόλης" που ξεκινάει το άλλο Σάββατο στις 21:00, στην ΕΤ2. Η σκηνοθέτρια Μαρίνα Δανέζη, είχε ασχοληθεί και με την πολύ καλή δουλειά του Νίκου Τριανταφυλλίδη "Τα Στέκια- Ιστορίες...
  4. Πεταλούδα

Φάε μην κρυώσει, μπορεί να παίρνει την σιέστα του τώρα ο Αντέρωτας. :χαχα:
  5. Πεταλούδα

@Νικόλας Δε Κιντ, σε ευχαριστώ, αλλά καλύτερα όχι, έγραψα το παραπάνω και σας έκανα εικόνα. Θα μας φάει η αγωνία! :))))
  6. Πεταλούδα

Είναι ωραία και τα τρία βιβλία και πιστεύω ότι η καραντίνα είναι η ιδανική περίοδος να τα διαβάσουμε όλα, τι λέτε; :θρρρ: Στις έως τώρα διοργανώσεις δεν έχει υπάρξει ξανά "τρισαψηφία!" Για να βάλουμε λίγο ακόμα σασπένς, για όλους τους συμμετέχοντες, προτείνω η κλήρωση να γίνει με τον παρακάτω...
  7. Πεταλούδα

(Έντιτ: @Αννετούσκα, νίκησες! Απλά παράτησα για λίγο στην μέση την ανάρτηση για να κάνω κάτι άλλο :ρ).
  8. Πεταλούδα

Ισοψηφία υπάρχει τελικά σε Περέκ, Σουλτς και Κόνραντ, μιας και μια ψήφος έχει κατατεθεί στο νήμα. Ας κάνει ο @Νικόλας Δε Κιντ τα μαγικά του που είναι ο διοργανωτής των συναναγνώσεων και ελπίζω να μην παραταθεί πολύ ακόμα η αγωνία μας.
  9. Πεταλούδα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Το φαγητό με το ερωτικό κολλάει γενικά. Αυτό που δεν κολλάει είναι ο γύρος κοτόπουλο. Μου ήρθαν στο νου τα ρωμαϊκά όργια και η ταινία 9 1/2 βδομάδες, που κάτι ήξεραν και τρώγανε φρουτάκια, που είναι ελαφριά. Τους φαντάζεσαι να έτρωγαν γύρο; Μια βαρυστομαχιά και μια καούρα σίγουρα θα την είχαν...
  10. Πεταλούδα

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Η δικιά σου σύμπτωση είναι πιο ενδιαφέρουσα, ειδικά άμα κερδίσεις κιόλας! :)))) Η αμέσως επόμενη σύμπτωση είναι ότι καταλαβαίνω την δυσκολία του συγκεκριμένου βιβλίου, που μόνο αποσπασματικά το έχω διαβάσει. Είναι λίγο εξιδεικευμένο και νομίζω ότι χρειάζεται να έχει κανείς κάποιες βασικές...
  11. Πεταλούδα

Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Το συγκεκριμένο θέμα επανεκκινήθηκε, μιας και το μέλος @Καλοκαίρι, έδειξε ενδιαφέρον για την επικείμενη συνανάγνωση, το οποίο όμως από την μεριά μας εκρεμεί. Κι αυτό γιατί από τον Απρίλιο που μας πέρασε, δεν έχει αποκριθεί στο τελευταίο μήνυμα του @Φαροφύλακας που παρατίθεται - αν θέλει μπορεί...
  12. Πεταλούδα

@Νικόλας Δε Κιντ, μου έφερες στο μυαλό την ατάκα Ave moi! :χαχα:
  13. Πεταλούδα

Πώς τα βάζεις στην βιβλιοθήκη;

@Σελεφά, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θυμήθηκα ότι και η @Λήδα είχε αναφέρει ένα άλλο site. Ναι, είναι βασική προϋπόθεση να υποστηρίζονται οι ελληνικοί χαρακτήρες και μέχρι στιγμής το Goodreads που χρησιμοποιώ είναι βολικό και σε αυτό. Κάποτε σκεφτόμουν να τα περάσω σε ένα excel...
  14. Πεταλούδα

Σε κάτι δικαστικά έργα, μάρτυρες με χαρακτηριστικά σαν και το παραπάνω, προσπαθούν να τους κάνουν να αλλάξουν κατάθεση! Έχω αγωνία, έτσι όπως πάει η ψηφοφορία! Επειδή τυχαίνει να έχω ψηφίσει τα τρία πρώτα που είναι μέχρι στιγμής, δεν έχω προτίμηση ποιο θα επικρατήσει, ειδικά την Νίκη και τα...
  15. Πεταλούδα

Πώς τα βάζεις στην βιβλιοθήκη;

Έπεσα σε αυτή την φωτογραφία και αναγνώρισα τα δικά μου ράφια με τα ντανιασμένα βιβλία, λόγω έλλειψη χώρου. Έχω χωριστά ελληνική με ξένη λογοτεχνία, αλλά η υπόλοιπη ταξινόμηση είναι προσωπική. Άλλα είναι ομαδοποιημένα σε είδη και άλλα σε συγγραφέα με τα πιο αγαπημένα να είναι στα πιο χαμηλά...
  16. Πεταλούδα

@Άρτζι, συμβαίνουν αυτά. :) Εκτός από τον Κόνραντ θα ήθελες να πεις άλλο ένα; Όπως και όποιος άλλος ψήφισε λιγότερα από τρία, ας τα γράψει στο νήμα και θα τα υπολογίσουμε χεράτα στο τεφτέρι. :))))
  17. Πεταλούδα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Και κάτι για την καραντίνα :))))
  18. Πεταλούδα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα με ποιο τρόπο εννοείς ότι πληρώνει ο άνθρωπος για τις πράξεις του, ως μια θεία δίκη, ή ως αποτέλεσμα των ενεργειών του. Όπως κι αν έχει, θυμήθηκα την παρακάτω γελοιογραφία: Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό το θέμα, αλλά γενικά, παρόλο το πρόσωπο που έχουμε δείξει...
  19. Πεταλούδα

(ένα δύο, ένα.. Στέλιοο χαμήλωσε λίγο, σφυράει).. Όπως θα δείτε στο πάνω μέρος του νήματος, δημιουργήθηκε η δημοσκόπηση για την επόμενη συνανάγνωση. Τα βιβλία είναι οι προτάσεις που κατατέθηκαν από τα μέλη και έχουν μπει με την σειρά που αναφέρθηκαν στο νήμα. Ψηφίστε 3 βιβλία - ούτε λιγότερα μα...
  20. Πεταλούδα

@Πίκος Απίκος, αύριο το πρωί θα φτιαχτεί δημοσκόπηση σε αυτό το νήμα. @Λήδα, δεν το βρήκα στα ελληνικά το βιβλίο που προτείνεις, οπότε δεν θα συμπεριληφθεί στην συγκεκριμένη δημοσκόπηση. Το καλό ήταν ότι μέσα από την συζήτηση για την επικείμενη συνανάγνωση, ειπώθηκαν και άλλες ιδιαίτερες...