Search results

1. Ι

Επόμενη συνανάγνωση τώρα που γυρίζει;

Τέτοια αγωνία ούτε στον τελικό του Big brother με τον Τσάκα και τον Πρόδρομο... :)
  2. Ι

Εγώ είμαι υπέρ της κλήρωσης, δεν ξέρω για τα υπόλοιπα παιδιά.
  3. Ι

Τελικά υπάρχει ισοψηφία ανάμεσα στον Περέκ και τον Σουλτς. Ποιος θα κάνει την κλήρωση;
  4. Ι

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Ή το άλλο που τους ρωτάνε " τι δεν συγχωρείτε;" και κλασσικά απαντάνε το ψέμα, η υποκρισία, η αγένεια κλπ. Ειδικά στα διάφορα ριαλιτι όπου οι παίκτες παρουσιάζουν τον εαυτό τους λένε κάτι τέτοια και τους βλέπεις μετά να κάνουν ακριβώς αυτά που δήθεν δεν συγχωρούν. Φανταστείτε δηλαδή η Σοφία από...
  5. Ι

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Όλα καταλήγουν στο ερωτικό δηλαδή, παντού. Ο Φρόιντ τώρα θα τρίβει τα χεράκια του από πάνω αν μας βλέπει. :χαχα: "Σας τα'λεγα εγώ αλλά δεν μ' ακούγατε, με θεωρείτε ξεπερασμένο" θα'λεγε κάτω από μουστάκι του, με λάγνο υφάκι κι αυτός φαντάζομαι.
  6. Ι

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Περί ραδιοφωνικών διαφημίσεων. Τελευταία ακούω πολύ ραδιόφωνο τα πρωινά και μου έχουν κάνει αρνητική εντύπωση κάποιες ιδιαίτερα ενοχλητικές και κακόγουστες, κατά την ταπεινή μου άποψη, διαφημίσεις. Θα αναφέρω δύο για παράδειγμα: Η πρώτη είναι ενός ταχυφαγείου όπου ένας τύπος πεινασμένος σαν...
  7. Ι

@Σαώρη, μη νιώθεις πιεσμένη και ψήφισε ό,τι θέλει η ψυχούλα σου. :)
  8. Ι

@Σαώρη, σε παρακαλώ ψήφισε τον Κόνραντ και τον Περέκ! Θέλω να δω δημοκρατική και αντικειμενική επιλογή του τελικού βιβλίου της συνανάγνωσης μετά. :χαχα:
  9. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Βάγγυ Το " Έθιμα Ταφής" μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ κι αν δεν κάνω λάθος ήταν να γυριστεί ( ή γυρίστηκε;;) ταινία βασισμένη σ'αυτό.
  10. Ι

Τελείωσα το " Johnny Got His Gun" και παίρνει επάξια τη πρωτιά στα καλύτερα βιβλία που διάβασα φέτος. :προσκυνώ: Αντί περιγραφής θα παραθέσω μόνο ένα απόσπασμα από το βιβλίο. There's nothing noble about dying. Not even if you die for honor. Not even if you die the greatest hero the world ever...
  11. Ι

Προτάσεις για σειρές

Γιατί τέτοια αναστάτωση ρε παιδιά; Μια απλή καθημερινή ιστορία βγαλμένη από τη ζωή ήταν! :)))) Εγώ λύγισα με τον μπαμπά της οικογένειας, κάνει τα πάντα για τους φίλους του ο τύπος . :ρ
  12. Ι

@Πέσλακ Όταν το τελειώσεις πες μας πώς σου φάνηκε. :) Εγώ πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που δεν ξετρελάθηκε μ'αυτο το βιβλίο. Κατά τ' άλλα ξεκίνησα χθες βράδυ το " Johnny Got His Gun", είμαι στα μισά του και σκέφτομαι ήδη μετά την ανάγνωσή του να κρυφτώ σε μια σπηλιά και να κλάψω για το...
  13. Ι

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

@Χρυσόστομος Σ'ευχαριστω για τη λογοτεχνική πρόταση, θα ριξω μια ματιά περί τίνος πρόκειται. Όσο για τη ταινία που λες, την ξέρω κι επιχείρησα να τη δω όμως δεν προχώρησα καθαρά λόγω κακού τάιμινγκ. Ίσως μετά την ανάγνωση του βιβλίου αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον μου και κατσω να τη δω ολόκληρη.
  14. Ι

Προτάσεις για σειρές

@Τσίου Για να μην παρεξηγηθώ γελάω μόνο με το gif κι όχι με τα λεγόμενα σου. Το Abducted αλλά και το Tiger King μου άρεσαν ακριβώς για τη βλακεία που κουβαλάνε οι πρωταγωνιστές. Λες " δεν μπορεί, αποκλείεται αυτό που βλέπω να μην είναι φτιαχτό" και συνεχίζεις να το βλέπεις για να δεις πότε θα το...
  15. Ι

Ευτυχώς διαμορφώνονται κάποια φαβορί ήδη κι ελπίζω σύντομα να βγάλουμε νικητή προς συνανάναγνωση. Μέχρι πότε πέφτουν οι προτάσεις;
  16. Ι

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Σήμερα αγόρασα το "Johnny Got His Gun" του Dalton Trumbo στο οποίο βασίστηκε και η ομώνυμη αριστουργηματική αντιπολεμική ταινία για την οποία έμαθα τυχαία πριν λίγο καιρό μέσα από το βιντεοκλιπ One των Metallica.
  17. Ι

Προτάσεις για σειρές

@Αντίβαρο Το είδα όταν πρωτοβγήκε κι είχα πάθει σοκ! Από πού ξεκίνησε και πού κατέληξε η ιστορία, πραγματικά είχα μείνει άφωνος. Εξαιρετικό ντοκιμαντέρ. :πάνω: Στο ίδιο πνεύμα να προτείνω κι άλλα δύο παρόμοια ντοκιμαντέρ. Το ένα είναι το " Abducted in plain sight" και φυσικά το μεγάλο hit του...
  18. Ι

Δήμαρχος του Κάστερμπριτζ Οι Αιρετικοί--Λεονάρντο Παδούρα
  19. Ι

Για τους Αιρετικούς του Παδουρα είμαι μέσα κι εγώ!
  20. Ι

Προτάσεις για σειρές

Όπως είπες, Νικ, η σειρά είναι προσεγμένη: ερμηνείες, μουσική σκηνοθεσία, σκηνογραφία κλπ. Τώρα για την αμερικανιά που λες τι να πω; Αμερικάνικη σειρά είναι, λογικό είναι να παινέψουν το βλαστάρι τους! :))))) Επίσης, κι εγώ από τη γιαγιά μου έμαθα σκάκι αλλά τούβλο παρέμεινα...