Search results

1. Αντέρωτας

Μπαμπινιώτης και καραντίνα

Οκ οχι πολυ φρεσκα νεα, ηδη εχει γινει μνεια απο την τηλεοραση και υποθετω και τα σοσιαλ μυδια, αλλα αξιζει να κανουμε μια μνεια εδω. Πως σας φαινονται τα σχολια του Μπαμπινιωτη για τους διεθνεις ορους που χρησιμοποιουμε στην καραντινα; Οχι μονο βεβαια το lockdown (εκ του περιφραστικου ρηματος...
  2. Αντέρωτας

Μουσικές διαφημίσεων

Νομιζα οτι εχουμε ενα τετοιο νημα αλλα δε βρηκα. Τεσπα ηθελα να το γραψω καπου και δε σκεφτηκα καποιο καταλληλο νημα και ανοιξα αυτο. Ισως πρεπει να συγχωνευτει καπου Το λοιπον, εψαξα και βρηκα το γλυκουλι τραγουδακι της διαφημισης-κοινωνικο μηνυμα του Σκιπ. Απο οτι βρηκα, ειναι παραγωγη της...
  3. Αντέρωτας

αιμοκαθαιρόμενοι

Οταν ο κοβιντ μπηκε στην επικαιρότητα, στις ειδήσεις αλλα και ονλαιν ακουω και βλεπω τη λεξη "αιμοκαθαιρόμενοι" που υποθέτω είναι τα άτομα που κάνουν αιμοκάθαρση. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστό. Η ρίζα καθαρσ- δεν εχει σχεση με τη ρίζα καθαιρ-. Καθαιρόμενος (ή μάλλον καθαιρούμενος) λογικα ειναι...
  4. Αντέρωτας

Θεωρία συνωμοσίας και συνωμοσιολογία

Βρισκω πολυ ενδιαφερον οτι λογω της αμφισβητισης του κορωνοϊου, η Συνωμοσιολογια ηρθε στο προσκηνιο και ουσιαστικα ανοιξε ενας επισημος πολεμος εναντιον της. Βλεπω οτι χρησιμοποιειται λαθος ο ορος "θεωρια συνωμοσιας" τοσο απο δημοσιογραφους οσο και απο αλλους. Χρησιμοποιουν τη φραση "θεωρια...
  5. Αντέρωτας

Λέσχη και Λεσχη

Στους σελιδοδεικτες μου εχω αποθηκευσει το φορουμ με σύνδεσμο που παραπεμπει στο www.λέσχη.gr Μου εκανε εντυπωση οτι οταν κανω δεξι κλικ ενα συνδεσμο να ανοιξω αλλο παραθυρο, το νεο παραθυρο με δειχνει εκτός σύνδεσης. Σημερα καταλαβα το γιατι, αλλα ειναι παραξενο: οι συνδεσμοι οδηγουν σε αλλο...
  6. Αντέρωτας

Αλικομπενί και αλικοντισί (?)

Μια φίλη μου τουρκάλα γουσταρει πολυ να διαβαζει ελληνική μυθολογία και λαογραφία και της κάνει εντύπωση τα στοιχεία που έχουμε δανειστει. Με ρωτησε για μια έκφραση που ερχεται απο τα τουρκικα, την οποια πρωτη φορα την ακουω. Το αλικομπενί είναι ενα ανυπαρκτο αντικείμενο που βγαινει απο τα Τ...
  7. Αντέρωτας

Η viral λέξη της επικαιρότητας ("αρμοί της εξουσίας")

Ενίοτε ένας πολιτικός ή άλλο δημόσιο πρόσωπο, χρησιμοποιώντας μια ξύλινη γλώσσα, θα χρησιμοποιήσει μια λέξη ή έκφραση που δεν υπάρχει στην καθημερινή γλώσσα. Κάτι που αύτη η λέξη περιγράφει ένα καυτό θέμα, κάτι που ακούγεται λόγια, εξωτική ή πιασάρικη, για κάποιο λόγο γίνεται viral και...
  8. Αντέρωτας

[Δόθηκαν] Χαρίζονται τεύχη του περιοδικού "9" της Ελευθεροτυπίας

Παροτι τα εν λογω εντυπα δεν εχουν συλλεκτικη αξια, μπορει να ενδιαφερεται καποιος. Εχω καποιο αριθμο τευχων του 9 απο τα πρωτα μεχρι περ. τευχος 300. Νομιζω δεν υπαρχει λογος να γραψω ενα-ενα τα νουμερα των τευχων που εχω, οποιος θελει μπορει να με ρωτησει. Παντως η συλλογη εκτεινεται σε ολη...
  9. Αντέρωτας

Χαρίζονται: ένθετα εφημερίδων και περιοδικά

Διατίθενται συλλογές των εξής εντύπων. Ειτε ενδιαφερεστε για ολοκληρο πακετο ή για συγκεκριμενη χρονική περίοδο ή τεύχος, είμαι στη διαθεση σας. Επι το πλειστον η κατασταση τους ειναι μετρια, ενδεχεται καποια τευχη ή σελιδες να ειναι λιγο τσαλακωμενα η να εχουν λεκεδες. (μερικα εχουν σημαντικες...
  10. Αντέρωτας

Αναζήτηση ελληνικου βιβλίου cyberpunk

Πριν απο πολλα χρονια ειχα δανειστει ενα βιβλιο ανθολογιας διηγηματων σάιμπερπανκ σε ελληνική μετάφραση. Δεν μπορω να ξερω αν ολο το βιβλιο ηταν απευθειας μεταφραση μιας ξενης συλλογής ή εαν η ανθολογηση εγινε απο την ελληνικη εκδοση Το εξώφυλλο ήταν ζωγραφιά, με κατι ατομάκια και πανκια να...
  11. Αντέρωτας

Έτσι κι έτσι

Η έκφραση "έτσι κι έτσι" δηλωνει μετριοτητα και παρουσιαζει επαναληψη μιας λεξης. Επισης, ακουγεται λιγο κωμικη. Το ιδιο ακριβως εχω παρατηρησει οτι ισχυει και σε αλλες γλωσσες, με καπως κωμικες επαναληψεις/παρηχησεις/ομοιοκαταληξιες. Γαλλικα: comme-si comme-ca Ιταλικα: cosi cosi Γιαπωνεζικα...
  12. Αντέρωτας

Ενδιαφέροντα πράγματα που ανακαλύπτουμε στη Wikipedia

Μια αναφορα της Αμαντα σε ενα παραξενο φαινομενο παρακρουσης του Μεσαιωνα με εκανε να ψαξω στη βικι και να βρω για το λεγομενο Dance Plague . Ηταν ενα δυσεξηγητο μεχρι τωρα φαινομενο, οπου, σε ολη την Ευρωπη, καποιοι ανθρωποι χορευαν χωρις λογο, μερικες φορες μεχρι τελικης πτωσεως. Ειναι...
  13. Αντέρωτας

Μελλοντολογικά βιβλία

Οταν ημουν μικρος ειχε ηδη συντελεστει μια "επανασταση των υπολογιστων" και αυτη απασχλουσε συγραφεις ΕΦ, κοινωνιολογους και "φουτουριστες". Ειχαν πεσει τα χερια μου διαφορα αρθρα (πχ. στο περιοδικο Πιξελ) αλλα και βιβλια που τους απασχολουσαν φιλοσοφικα ζητηματα. Οπως, κατα ποσο οι υπολογιστες...
  14. Αντέρωτας

Άρθρο: Τα 10 πιο παράξενα βιβλία του κόσμου

Δες την σελίδα εδώ: http://www.xn--ixauk7au.gr/forum/content.php?24-%CE%A4%CE%B1-10-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85
  15. Αντέρωτας

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Μπορει να φανταστει κανενας ποιανου βιβλιου ειναι η μεταφραση στα Τουρκικα; :))))
  16. Αντέρωτας

Kolotoumba

Στην τηλεοραση γινεται λογος για διεθνοποιηση της εκφρασης "κωλοτουμπα" που χρησιμοποιουμε υποτιμητικά για τις πολιτικες των Ελλ. κυβερνήσεων, κυριως της τωρινης. Χρησιμοποιηθηκε μαλλον πρωτη φορα εκτος Ελλαδας απο τον Ισπανικό Τύπο για να περιγραψει την αλλαγη διαθεσης για την...
  17. Αντέρωτας

Συνανάγνωση: Watchmen

Γενικως δε συμετεχω σε συναναγνωσεις περα απο 1-2 φορες, αλλα σκεφτηκα να κανω μια προταση για οταν τελειωσει η τωρινη. Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω πως προτεινεται και αποφασιζεται το τί θα διαβαστει, αλλα ειπα να προτεινω για επομενη συναναγνωση το αριστουργηματικο κομικ Watchmen. Στο...
  18. Αντέρωτας

3ος και ½ος διαγωνισμός φωτογραφίας: οι συμμετοχές

(Αριαδνη, κανε χαρα, η μεγαλη μερα εφτασε :))) ) Εκ μερους της επιτροπης κλπ του διαγωνισμου, παραθετω τις συμμετοχες που λαβαμε, με τυχαια σειρα. 1η συμετοχή: 2η συμετοχή: 3η συμετοχή: 4η συμετοχή: 5η συμετοχή: 6η συμετοχή: Σημειωτεον οτι εικονες που ηταν μεγαλυτερες απο 1000/96dpi...
  19. Αντέρωτας

Τί σημαίνει "ψυχώ" ;

Διαβαζα για την ταινια Ψυχω, η οποια δεν ηξερα οτι βασιζεται σε βιβλιο. Εχω απορια, ηλεξη "ψυχώ" σημαινει κατι; Σιγουρα ειναι αποδοση του τιτλου psycho. Νομιζω ομως οτι αυτο που λεμε "σάικο" ειναι συντομία του psychopath, και στην μη-κλινική καθομιλουμένη γλωσσα, ο "ψυχάκιας". Αρα, η λεξη "ψυχώ"...
  20. Αντέρωτας

Paul Chafe: Mission Critical -- Death of the Phoenix

Ξενόγλωσσος τίτλος: Mission Critical -- Death of the Phoenix ISBN13: 0-76150234-3 Εκδότης: Prima Publishing Χρονολογία Έκδοσης: 1996 Αριθμός σελίδων: 257 Διαστάσεις: 17.2x10.5 Συγγραφέας: Paul Chafe Το Mission Critical ηταν ενα παιχνιδι adventure που αν και δεν ηταν απο τους πιο γνωστους...