Search results

1. Φ

Ιαν Φλέμινγκ (Ian Fleming) "Τζέημς Μποντ" (James Bond)

Ο διασημότερος μυστικός πράκτορας του κόσμου είναι δημιούργημα ενός Αγγλου της ανώτερης τάξης, μέλους της Βρεττανικής αντικατασκοπείας, ο οποίος τον έπλασε κατ΄εικόνα και ομοίωση του εαυτού του. Ο Ιαν Φλέμινγκ γεννήθηκε στο αριστοκρατικό Μαίηφερ του Λονδίνου το 1908. Ο παππούς του ήταν...
  2. Φ

"Η τελευταία ερώτηση" του Ισαάκ Ασίμωφ

Πρόκειται για ένα από τα δημοφιλέστερα διηγήματα ΕΦ που έχουν γραφτεί ποτέ, το πλέον αγαπημένο και του ίδιου του συγγραφέα. Γράφτηκε το 1956, πολύ πριν την εμφάνιση των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Με είχε συγκλονίσει όταν το είχα διαβάσει πριν από 40 χρόνια, και το αναζητούσα έκτοτε. Το βρήκα σε...
  3. Φ

Ακούτε μουσική όταν διαβάζετε;

Το γνωστό δραμα του βιβλιόφιλου. Βυθισμενος στο βιβλίο του, χαμένος στον κόσμο του συγγραφέα, δεν παίρνει χαμπάρι τι γίνεται γυρω του. Η μαμά μου αγανακτούσε, με φώναζε για φαγητό και δεν την άκουγα καν. Ο άντρας μου έχει απελπιστεί, δεν άκουγα ούτε τα παιδιά μου, όταν ήταν μωρά (πάντως...
  4. Φ

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Επιτέλους, διάβασα Κινγκ! Συνέβη τελείως τυχαία, ανέσυρα βιαστικά ένα ελαφρύ βιβλίο από το ράφι με paperback φαντασίας, με σκοπό να το έχω μαζί μου στο τραίνο. Ηταν το πρώτο τμήμα της -νομίζω- τριλογίας (κάποιος ανέφερε ότι πρόκειται για επταλογία) "The Black Tower", ονομαζόμενο "The...
  5. Φ

Μουσικές και τραγούδια εμπνευσμένα από την λογοτεχνία

Κάποιε άλλε, πολύ μου άρεσε αυτό! Το προσθέτω στο ρεπερτόριο μου του dj
  6. Φ

Μουσικές και τραγούδια εμπνευσμένα από την λογοτεχνία

Οι Νικ Κειβ και Λου Ρηντ εμπνεύστηκαν από διάφορα έργα του Πόε (θυμάμαι τα "Λίγεια", "The Tell Tale Heart", νομίζω ότι είναι πολύ περισσότερα). Στον χώρο της Οπερας η έμπνευση εκ της λογοτεχνίας είναι κανόνας, πχ η Τραβιάτα είναι βασισμένη στην "Κυρία με τας Καμελίας" του Αλεξάνδρου Δουμά...
  7. Φ

Ζαν- Πωλ Σαρτρ (Jean-Paul Sartre) : "Ο Τοίχος"

Τίτλος: Ο Τοίχος Συγγραφέας : Σαρτρ Ζαν-Πολ (Jean-Paul Sartre) Μεταφραστής : Τσολακέλλη Ειρήνη Εκδότης : Εκδόσεις Πατάκη Ημερομηνία έκδοσης: 2011 Σελίδες: 304 ISBN: 9789601622187 Από το οπισθόφυλλο: Ο «Τοίχος» (1939), η συλλογή πέντε διηγημάτων του Ζ.-Π. Σαρτρ, τα οποία ο ίδιος ο...
  8. Φ

Παρουσίαση του Logicomix στη Θεσσαλονίκη

Ο σκιτσογράφος του ελληνικού βιβλίου και παγκόσμιου best seller, Logicomix, Αλέκος Παπαδάτος, πρόκειται να το παρουσιάσει σε μία μοναδική εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη. Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 25-01-12, στις 19.00, στο θέατρο Raphael Hall του Αμερικανικού Κολλεγίου Θεσσαλονίκης...
  9. Φ

"Το Ρόδο" του Αλεξάντρ Σεργκέεβιτς Πούσκιν

Πρόκειται για ένα από τα πρώτα ποιήματα του μεγάλου Ρώσου ποιητή. Το έγραψε σε ηλικία 16 ετών, μαθητής ακόμη στο αυτοκρατορικό κολλέγιο Τσέρσκοε- Σελό. Ενας συμμαθητής του και βιογράφος των πρώιμων χρόνων του Πούσκιν, ονόματι Πούσιν (!) αναφέρει ότι ο καθηγητής τους της λογοτεχνίας το διάβασε...
  10. Φ

A Dream Within A Dream, του Edgar Allan Poe

Ονειρο Μέσα Σ' Ενα Ονειρο. Με φιλί σε χαιρετώ που θα σ΄αποχωριστώ ένα μόνο θα δηλώσω καθώς δίκιο θα σου δώσω Ονειρο ήτανε και πάει η ζωή μου που πετάει κι αν η ελπίδα μ΄έχει αφήσει άραγε δεν θα γυρίσει? Σε μια νύχτα, σε μια μέρα στου κενού τον κρύο αγέρα Ο,τι βλέπουμε και είναι όνειρου όνειρο...
  11. Φ

Συνέδριο Ευρωπαικού Κέντρου Μετάφρασης "Ο Μεταφραστής και οι Αλλοι"

Σκέφτηκα ότι όλα τα θέματα που παρουσιάζονται έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον, και είπα να σας παραθέσω το link http://www.apiliotis.gr/ArticlesList.aspx?C=12. Αφού τα διαβάσετε, μπορούμε να τα σχολιάσουμε.
  12. Φ

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Νηρηίδα, δεν το ήξερα αυτό για τον Κινγκ! Και άλλοι συγγραφείς δηλώνουν ότι αντλούν έμπνευση από τα όνειρά τους. Σύμφωνα με μία θεωρία, διαδεδομένη σε παραψυχολογικούς κύκλους, υπάρχει μία αχανής "δεξαμένη ιδεών" στο Σύμπαν, από την οποία μπορούμε να αντλούμε έμπνευση και ιδέες. Η σύνδεση του...
  13. Φ

Αναζητώντας έργα του Σαίξπηρ σε μετάφραση Γιώργου Χειμωνά

Αναζητώ έργα του Σαίξπηρ σε μετάφραση Γιώργου Χειμωνά. Είχαν εκδοθεί από τον ΚΕΔΡΟ, αλλά έχουν εξαντληθεί και δεν τα βρίσκω. Ενδιαφέρομαι για αγορά, ανταλλαγή ή δανεισμό. Εννοείται ότι, στη τελευταία περίπτωση, υπόσχομαι να επιστρέψω το βιβλίο- δίνω λόγο τιμής μίας βιβλιόφιλης, που έχασε πολλά...
  14. Φ

Πρόγραμμα ERASMUS

Οπως πολλοί από εσάς τους Λεσχίτες γνωρίζετε, η κόρη μου πέρασε ένα χρόνο στο Παρίσι, στα πλαίσια του ευρωπαικού προγράμματος ανταλλαγής φοιτητών ERASMUS. Θέλησα να αναρτήσω εδώ την εμπειρία μου ως μητέρας φοιτήτριας, για δύο λόγους. Αφ' ενός διότι πιστεύω ακράδαντα ότι τα θετικά στοιχεία μιας...
  15. Φ

"The Haunted Palace" του Edgar Allan Poe

ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΠΑΛΑΤΙ Από το διήγημα "Η Πτώση Του Οίκου Των Ασερ" Του Edgar Allan Poe Σε μετάφραση- διασκευή της Φένιας Σε γης πράσινο κομμάτι, από αγγέλους φροντισμένο υψωνόταν το παλάτι όμορφα που ήταν χτισμένο. Στου άρχοντα Νου τη χώρα τρομερό! Σεραφείμ δόξαζαν τώρα...
  16. Φ

The Lottery, by Shirley Jackson

Η ΛΟΤΑΡΙΑ Της Shirley Jackson σε μετάφραση της Φένιας Α΄μέρος Το πρωινό της 27ης Ιουνίου ήταν καθάριο και ηλιόλουστο, με τη ζεστή φρεσκάδα του κατακαλόκαιρου. Τα λουλούδια ήταν ολάνθιστα και το...
  17. Φ

Σίρλεϊ Τζάκσον (Shirley Jackson): " Η Λοταρία" (Τhe lottery)

Η Σίρλευ Τζάκσον (Shirley Jackson, 1916-1965) γεννήθηκε στην Καλιφόρνια και έζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της στο Βερμόντ των ΗΠΑ. Κλασσική Αμερικανίδα διανοούμενη, έγραφε από τα εφηβικά της χρόνια "τουλάχιστον 1000 λέξεις την ημέρα". Παντρεύτηκε τον καθηγητή λογοτεχνίας Stanley Hyman και...
  18. Φ

Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov): " Η Τελευταία Ερώτηση"

Το διήγημα "The Last Question" του Isaac Asimov (1920-1992) είναι ίσως το πλέον διάσημο διήγημα ΕΦ που έχει γραφεί ποτέ- και μακράν το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου. Το γεγονός αυτό το αναγνώριζε, εκτός από τον ίδιο τον συγγραφέα, και ο μεγάλος του "αντίπαλος" Arthur C. Clarke. Εμφανίστηκε για...
  19. Φ

Άρθουρ Κλάρκ: "2001, Οδύσσεια του Διαστήματος"

Τίτλος: 2001, A Space Odyssey Πρωτότυπος τίτλος: 2001, A Space Odyssey Συγγραφέας: Arthur C. Clarke Γλώσσα: Αγγλικά Εκδόσεις: Roc Paperback Έτος έκδοσης: 2000 Έτος πρώτης έκδοσης: 1968 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 320 Ενα μνημειώδες έργο ΕΦ, το οποίο ο Clarke έγραψε κατόπιν παραγγελίας του...
  20. Φ

Ρόμπερτ Φαν Χούλικ (Robert van Gulik): Σειρά "Ο Δικαστής Τι"

Ο Robert van Gulik γεννήθηκε στην Ολλανδία το 1910. Μετανάστευσε με τους γονείς του στην Ινδονησία, όπου και έζησε έως το 1923. Κατά το διάστημα αυτό έμαθε να μιλά Κινέζικα, καθώς και άλλες γλώσσες της Απω Ανατολής. Κατόπιν η οικογένεια επέστρεψε στην Ολλανδία, όπου ο Robert έμαθε Αρχαία...