Search results

1. Χ

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

Παράδοξε συγγνώμη, τώρα είδα το σχόλιό σου! Διάβασα τη μετάφραση του Κοτζιούλα, από τις εκδόσεις Δαρεμά!
  2. Χ

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

Το αγαπημένο μου αυτής της χρονιάς είναι μακράν οι Άθλιοι του Ουγκώ. Μερικά ακόμα που αγάπησα είναι Η Αβάσταχτη Ελαφρότητα του Είναι του Μίλαν Κούντερα, Ένα Δικό σου Δωμάτιο της Βιρτζίνια Γουλφ και τα κόμιξ Δημοκρατία και Περσέπολις. Η μεγαλύτερη απογοήτευση φέτος ήταν μάλλον Ο Χάρι Πότερ και...
  3. Χ

Συντομευμένες εκδόσεις και διασκευές

Απορώ πραγματικά: δεν τους είναι ευκολότερο να το μεταφράσουν όλο και να ξεμπερδεύουν, από το να κάθονται να σκέφτονται ποια πρόταση μπορεί να κοπεί και ποια όχι; :γρμβ:
  4. Χ

Αυτό που με τσαντίζει πιο πολύ με τη σειρά του Πατάκη είναι ότι σκόπιμα προσπαθούν να εξαπατήσουν τον αναγνώστη, χαρακτηρίζοντας ορισμένα βιβλία της ως "ολόκληρα κείμενα", οπότε εμείς πρέπει να το παίζουμε ντετέκτιβ και να συγκρίνουμε αριθμούς σελίδων με τις ξένες εκδόσεις για να διαπιστώσουμε...
  5. Χ

Επειδή με καίει κι εμένα αυτό το θέμα, είχα τσεκάρει την έκδοση του Κόμη Μοντεχρίστο του Πατάκη, η οποία δεν έχει πάνω το σήμα "διασκευή" όπως οι Άθλιοι π.χ. της ίδιας σειράς. Ρίχνοντας μια ματιά στις πρώτες σελίδες παρ'όλα αυτά, είδα ότι στο συγκεκριμένο βιβλίο λέει απόδοση στα ελληνικά, και...
  6. Χ

Δικές μας βιβλιοφωτογραφίες

Κυλάει καλά η μετάφραση του Κοτζιούλα γενικώς, δεν με κουράζει καθόλου! Χρησιμοποιεί μάλλον καθημερινό λόγο, και μεταφράζει για παράδειγμα την "αργκό" που χρησιμοποιεί ο Ουγκώ σε αντίστοιχη ελληνική αργκό της εποχής. Λέει επίσης στον πρόλογο του μεταφραστή ότι δεν έχουν κόψει τίποτα από το...
  7. Χ

Δικές μας βιβλιοφωτογραφίες

Διαβάζω τους Άθλιους εδώ και κάτι μήνες (σε μετάφραση Κοτζιούλα) και το ευχαριστιέμαι απόλυτα! :))))
  8. Χ

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο — 4 (Οκτ 2014)

Α, χαίρομαι πολύ που σου αρέσει! Στα αγγλικά δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αν και το έχω αγοράσει εδώ και κάτι χρόνια...!
  9. Χ

Διάβασα μέσα στις πασχαλινές διακοπές το Κορίτσι με το Σκουλαρίκι. Ήταν πολύ ενδιαφέρον, κυρίως διότι με ταξίδεψε σε μία εποχή που δεν έχω συνηθίσει, και βέβαια γιατί η ιστορία είναι από την πλευρά της υπηρέτριας και όχι των αφεντικών. Το γράψιμο ήταν πολύ παραστατικό, οι χαρακτήρες...
  10. Χ

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Κάνω βόλτες στο πάρκο του Μάνσφηλντ, στην κομητεία Νορθαμπτονσάιρ της Αγγλίας, στις αρχές του 19ου αιώνα. :)))
  11. Χ

@Διχασμένη: Αγόρασα χτες το Κορίτσι με το Σκουλαρίκι και θα το διαβάσω μέσα στο Πάσχα. Θα επιστρέψω με εντυπώσεις σε 1-2 βδομάδες! :))))
  12. Χ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα χτες (επιτέλους!) "Το Κορίτσι με το Σκουλαρίκι" της Τρέισι Σεβαλιέ, που μου το έχει προτείνει η Διχασμένη στο Διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο.
  13. Χ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελείωσα τις προάλλες το τελευταιό βιβλίο της σειράς Αρτέμης Φάουλ, το οποίο με απογοήτευσε αρκετά, και δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο βιβλίο ή αν απλώς... μεγάλωσα! Τώρα συνεχίζω το Remains of the Day του Ισιγκούρο και ξαναδιαβάζω το Έρωτας και Φιλία της Τζέην Ώστεν για τη συνανάγνωση του...
  14. Χ

Νήματα που είναι καλά να γίνουν

^Θα ήθελα πολύ να κάνω παρουσίαση για τη Φιλοσοφική Λίθο, αλλά έχω εξεταστική, οπότε μπορω να ασχοληθώ σε 20 μέρες περίπου...
  15. Χ

Ευγένιος Τριβιζάς : "Η τελευταία μαύρη γάτα"

Είναι από τα πολύ αγαπημένα μου βιβλία, με έχει σημαδέψει παρόλο που το διάβασα σχετικά μεγάλη (στο Λύκειο νομίζω). Είναι ένα βιβλίο αλληγορικό, με πολλά μηνύματα και πολύ συγκινητικό. Πραγματικά πιστεύω θα έπρεπε να διδάσκεται στα σχολεία! Ίσως δεν είναι για πολύ μικρά παιδιά, αλλά νομίζω ότι...
  16. Χ

Βιβλίο: Το διαβάζουμε μία ή πολλές φορές ;

Το καλό βιβλίο το θέλει το ξαναδιαβασματάκι του! :)))) Ειδικά όταν ήμουν πιο μικρή, διάβαζα τα περισσότερα βιβλία μου τουλάχιστον δύο φορές. Πλέον ξαναδιαβάζω μόνο τα πολύ αγαπημένα μου, ή αυτά που μου έκαναν εντύπωση, για να δω τι έχουν να μου πουν τη 2η φορά. Και ας μη μιλήσω βέβαια για τα...
  17. Χ

Ταινίες εμπνευσμένες από βιβλία

Κάτι με το οποίο έχω κολλήσει τον τελευταίο καιρό είναι οι διαδικτυακές σειρές (web series) που βασίζονται σε κλασικά μυθιστορήματα. Η μόδα αυτή καθιερώθηκε κυρίως λόγω της μεγάλης επιτυχίας του The Lizzie Bennet Diaries, που βασίζεται στην Περηφάνεια και Προκατάληψη της Τζέην Ώστεν. Η ίδια...
  18. Χ

Τζ. Κ. Ρόουλινγκ (J. K. Rowling) : "Χάρι Πότερ"

Μα... μα... υπάρχει άνθρωπος που ισχυρίζεται ότι το Τάγμα του Φοίνικα είναι αργό;; :εεε;: Θεωρείται από τα πιο αγωνιώδη και συναρπαστικά της σειράς! Νομίζω ότι δεν έχω ζηλέψει περισσότερο τη ζωή στο Χόγκουαρτς από όταν διαβάζω για την περίοδο που ο Χάρι και οι λοιποί οργανώνουν τον Σ.Ν. :))))
  19. Χ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα χτες από την Πολιτεία το "Remains of the Day" ("Τα Απομεινάρια Μιας Μέρας") του Καζούο Ισιγκούρο και ήρθε και η παραγγελία μου από τα Public ενός βιβλίου που περιγράφει την μεταφορά των βιβλίων Χάρι Πότερ στον κινηματογράφο: "Harry Potter: From Page to Screen"! :γιούπι:
  20. Χ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Διαβάζω το τελευταίο βιβλίο της σειράς Αρτέμης Φάουλ (Artemis Fowl and the Last Guardian) του Όουεν Κόλφερ, και ξεκίνησα επίσης τους Πειρατές της Καμινάδας του Ευγένιου Τριβιζά! :))))