Search results

1. Αντέρωτας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρέσει οταν με ρωτανε κατι, δεν με καταλαβαινουν αυτα που τους εξηγω, ή τα βρίσκουν παράξενα, λενε "τέλος πάντων..." και αλλάζουν θέμα
  2. Αντέρωτας

Επιτρέψτε μου να σας συστηθώ...

Καλως ήρθες να προσθέσω κι εγω, οτι το κανονικο ονομα του ήρωα (δηλ. στα αμερικάνικα) ειναι Gladstone. Στις ιταλικες εκδοσεις (Topolino) ειναι μαλλον που επιλέχθηκε για αυτόν το ιταλικό ονομα Gastone, πιθανοτατα λογω οπτικής ομοιότητας (τα δυο δεν εχουν καμια ετυμολογική σχέση). Πιθανότατα απο...
  3. Αντέρωτας

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Σορρυ για το οφτοπικ Ο Κόνορ ηταν αυτος απο τις ταινίες. Ο Ντάνκαν ηταν αυτος απο τη σειρά.
  4. Αντέρωτας

Η γνώμη σας για την πειρατεία/κατέβασμα

Θυμαμαι πριν καποια χρονια, προ νετφλιξ κλπ, που ελεγαν οτι αν κατεβαζουμε ολοι ταινιες θα κλεισουν τα βιντεοκλαμπ (που τελικα εκλεισαν, αλλα οχι μονο για αυτο το λογο)
  5. Αντέρωτας

Δεν ξερω για παντου, υποθετω θα ειναι στην αγγλοσφαιρα και σε πρωην αποικιες οπως ισως Ινδια; Τωρα δεν μπορω να φανταστω την τηλεόραση στη Γαλλία ή την Ισπανια να ενδιαφερεται τοσο πολυ για το αν η Μεγακν και η Κεϊτ κοιτάχτηκαν ή τι παγωτό έφαγε η μικρη Λιλιμπεθ δεν εχω υποψη μου για...
  6. Αντέρωτας

Το λεω με αφορμη το θανατο της Ελισαβετ, που οντως ηταν ιστορικη φιγουρα και ο θανατος της κλεινει ενα κεφαλιο. Αλλα ειναι κατι που με ενοχλει εδω και καποια χρονια Δεν μου αρεσει η εμμονη που εχουν καποια καναλια, μερικα δελτια ειδησεων και εκπομπες λαιφσταιλ με τη βασιλικη οικογενεια της...
  7. Αντέρωτας

Tόμας Μπέρνχαρντ (Thomas Bernhard): Μπετόν (Beton)

Θυμήθηκα το νήμα "εκδοτες που δεν διάβασαν το βιβλιο" και φανταζομαι εξώφυλλο
  8. Αντέρωτας

Tόμας Μπέρνχαρντ (Thomas Bernhard): Μπετόν (Beton)

Και τελικα τί είναι το μπετόν στο οποίο αναφέρεται ο τίτλος;
  9. Αντέρωτας

Τιθεται τετοιο θεμα; Πλακα πλακα αναρωτιέμαι πως θα ειναι ο κοσμος μας αν ποτε ο αντ1 σταματησει την προβολη του Κωνσταντίνου και Ελένης
  10. Αντέρωτας

@Λόελλα μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν είμαι του χώρου, αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, στην "κουλτούρα" των σεναριογράφων και της τηλεόρασης, ίσως να αρκεί σαν credit το να αναφερεις πού βασίζεται η σειρά, χωρίς να ειναι υποχρεωτικό να αναφερθούν τα ονόματα των σεναριογράφων, ή, σε ποιο βαθμό...
  11. Αντέρωτας

Έχει διαβάσει κανείς τα βιβλία "Dune" ;

Απο εκεινη την εποχη που εγραψα δεν εχω ξαναασχοληθει ουτε συνεχισα τα πρικουελ 😁 ουτε ειδα ακομα την ταινια Οπως και η Σελεφα, αν επιστρεψω, θα ειναι με τα οριτζιναλ βιβλια
  12. Αντέρωτας

Jim Corbett - "Man-Eaters of Kumaon"

Πρεπει να ειναι εμπειρια να διαβαζεις απομνημονευματα καποιου πραγματικου Αλλαν Κουατερμειν!
  13. Αντέρωτας

Η αργκό του γκέιμινγκ

Οχι μονο στο σύγχρονο γκειμινγκ, αλλα ειναι μια πρακτικη που υπαρχει εδω και χρονια (τσαταρω, σκαναρω, κλικαρω) Παει μαζι με την ιδια πρακτικη που υπαρχει τουλαχιστον στα Ισπανικα, οπου αγγλικες λεξεις μετατρεπονται σε ρημα πρωτης συζυγιας σε -ear (chatear, deletrear)
  14. Αντέρωτας

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Η γνωστη ρηση του Εκο ειναι 'προφητικη' και επικαιρη
  15. Αντέρωτας

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Εσεις τα δυο σας πρεπει να ανοιξετε καναλι ποντκαστ να κανετε εκπομπες
  16. Αντέρωτας

Η αργκό του γκέιμινγκ

Ας αναλυσει καποιος και το pwn, pwned!
  17. Αντέρωτας

Δεν ξερω αν μου αρέσει ή δεν μου αρέσει που (παλια νεα ισως αλλα το εμαθα προσφατα) καταργήθηκε το Adobe Flash απο το ιντερνετ!!!!! Πριν περιπου 25 χρονια το φλας ηταν παντου, ηταν το "μαστ" για να κανεις ενα επαγγελματικο σαιτ, και ηταν το μαστ για να μαθεις αν ηθελες να κανεις γραφικα...
  18. Αντέρωτας

Πως χτίζεται ένας φανταστικός κόσμος;

Στη σεναριογραφια, οταν πλαθεις ενα χαρακτηρα, πρεπει να εχεις γραψει πρωτα λεπτομερως τη βιογραφια και το μπακγκραουντ του (αν ειχε δυσκολα παιδικα χρονια, αν εχει ταξιδεψει κλπ). Αυτο που εχω καταλαβει απο τον Τολκιν ειναι οτι αυτο πρεπει να κανεις με τον κοσμο που γραφεις: οταν ξεκινησει η...
  19. Αντέρωτας

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το εκκρεμές του Φουκώ".

Ασχετα με το βιβλιο, σχετικα με το θεμα του Φαρου... Οταν ημουν στο στρατο , ακουσα καπου αφηρημενα (ισως καταλαβα λαθος, ισως το ειπανε και λαθος) οτι ο Προεδρος της Δημοκρατιας αποκτα τον τιτλο/βαθμο του Στραταρχη σε συνθηκες πολεμου. Πιθανοτατα αυτο ισχυε οταν ο ΠτΔ ειχε περισσοτερες...