Search results

1. Ο

Βιβλίο για Ιθαγενείς της Αμερικής

Ιαβέρη ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα διαβάσω αυτο που πήρα τώρα και το αμέσως επόμενο θα είναι του dee brown καθώς καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι εστίαζει σε θέματα που με ενδιαφέρουν. Εγώ κλαίω με οτιδήποτε έχει καταστρέψει ο δυτικός τρόπος ζωής στο πέρασμα του αλλά αυτό είναι μια άλλη...
  2. Ο

Καλησπέρα φίλοι βιβλιόφιλοι

Καλώς ήρθες!!
  3. Ο

Εκτίμηση Βιβλίου

Καλησπέρα, εγώ έστειλα e mail με αναλυτικές φωτογραφίες του βιβλίου σε παλαιόβιβλιοπωλεία και τους ρώτησα αν τους ενδιαφέρει και πόσο περίπου εκτιμάνε τα βιβλία. Φυσικά και είναι αξίας το βιβλίο αλλά πρέπει να απευθυνθείς στους κατάλληλους ανθρώπους. Γκουγκλαρε "παλαιόβιβλιοπωλεία" και βρες τα...
  4. Ο

Τελικά παραγγειλα "οι Αζτέκοι"', φαίνεται εύπεπτο και αναφέρεται στη πραγματικότητα γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι μύθοι. Διαβάζω αυτό και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
  5. Ο

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μετα από αναζήτηση στο διαδίκτυο μου φάνηκε ότι τα βιβλία δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά σε ανθρώπους με εξειδικευμένες γνώσεις η αυτούς που θέλουν να τις αποκτήσουν. Εγώ ανήκω στο ευρύ κοινό οπότε θα ήθελα κάτι ανάλογο. Το βιβλίο "Οι Αζτέκοι" του soustelle...
  6. Ο

Θέλω να μου προτείνετε ένα βιβλίο για τους ιθαγενείς της Αμερικανικής ηπείρου (ινδιάνους). Όχι την ιστορία ενός προσώπου η φυλής αλλά γενικά. Θέλω να μάθω για τον τρόπο ζωής, τα ήθη και έθιμα μέχρι την εποχή που εισέβαλαν οι απολίτιστοι λευκοί. Δεν με πειράζει να είναι παλιό, ίσα ίσα :φρύδια...
  7. Ο

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Καλά γιατρός δεν είμαι , απλά δείχνω λίγο κατανόηση στη τρίτη ηλικία. Αν φτάσω κι εγώ εκεί θα ήθελα να μου δείξουν το ίδιο.. Επίσης σε μια χώρα της οποίας οι πολίτες δεν έχουν μάθει να μην πετάνε τα σκουπίδια στο δρόμο (εν έτει 2020) δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητα μου στους ηλικιωμένους...
  8. Ο

Ίσως σε κάποιους από αυτούς να προκαλεί δυσφορία, δύσπνοια. Η μισή ώρα για εμάς μπορεί να μην είναι πολύ αλλά ένας 70χρονος να υποφέρει...
  9. Ο

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Σε μια εποχή που επικρατεί το διαδίκτυο και η ταχύτητα στην επικοινωνία είναι μοιραίο η έκφραση να γίνει πιο φτωχή, δυστυχώς.. Το δυστυχώς είναι για την επικράτηση του διαδικτύου και της ταχύτητας που μας επιβάλλονται τελικά ,αν το φιλοσοφήσει κανείς. Οι έφηβοι ειδικά μιλάνε ελάχιστα γράφουν...
  10. Ο

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Καλησπέρα και από μένα και καλωσορισες. Στη θέση σου και με δεδομένο ότι αντλείς ικανοποίηση από την διαδικασία με το λεξικό, εμπλουτίζεται το λεξιλόγιο σου και γυμνάζεις το μυαλό σου θα συνέχιζα έτσι! Θα θυσίαζα τη τη ταχύτητα για να έχω όλα τα παραπάνω. Ας τελειώσεις το βιβλίο 2-3 μέρες αργότερα.
  11. Ο

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Απαριθμώντας τους λόγους από το 1 ως το 4 τους βρίσκω πάρα πολύ καλούς για να ΜΗΝ διαβάσω ένα βιβλίο. Όπως δεν βρίσκω λόγο να δω μια ταινία τρόμου.
  12. Ο

Διάβασα την υπόθεση, ενδιαφέρον φαίνεται. Είναι ρεαλιστικό η έχει και μυθοπλασία;
  13. Ο

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι δεσμοφύλακες απευθύνονται στον Ντάντε στον πληθυντικό ακόμα και όταν τον έχουν πετάξει στο μπουντρούμι και τον ειρωνεύονται. Εκτός και αν η γαλλική γλώσσα δεν έχει ενικό και πληθυντικό και η μεταφράστρια έχει επιλέξει να μεταφράζει μόνιμα στον πληθυντικό...
  14. Ο

Πολύ ωραία έκδοση.Ποιοτικη και σε βατή γλώσσα,δεν κουράζεσαι.
  15. Ο

Διαβάζω τον Α τόμο του κόμη Μοντεκριστο :ωραίος: Μετά από μεγάλη αναμονή έφτασε στα χέρια μου. Από τις εκδόσεις Εστία, είμαι στην αρχή αλλά εύκολα μαντεύω τη συνέχεια. Άτιμο πράγμα ο φθόνος...
  16. Ο

Ποια είναι η καλύτερη έκδοση του "Ο Κόμης Μοντεκρίστος";

Τη προηγουμενη Δευτέρα είχα περάσει από το βιβλιοπωλείο Πολιτεία καθώς είχα δει την έκδοση του Gutenberg διαθέσιμη. Αφού αντιμετώπισα την αδιαφορία του προσωπικού τελικά μου εκαναν τη χάρη να με ενημερώσουν ότι δεν υπάρχει. -Μα στο σάιτ το έχετε διαθέσιμο - Αυτό ισχύει μόνο για ηλεκτρονικες...
  17. Ο

Πωλίνα θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει κοινή πορεία. Κατά τη γνώμη μου μεγάλη ευθύνη έχουν οι δημοσιογράφοι οι οποίοι έχουν πάρει πακτωλό χρημάτων για τη καμπάνια.Μιλανε όλοι για όλα και ασκούν τόση πίεση για να περάσουμε στη "ψηφιοποίηση των πάντων" και ότι 'η ζωή μας δεν θα είναι ποτέ ίδια" κλπ...
  18. Ο

Νομίζω ότι το ανελέητο σφυροκόπημα στο μυαλό του κόσμου έχει δύο αποτελέσματα. Είτε θα τηρήσουν τα μέτρα γιατί θα φοβηθούν η θα αδιαφορήσουν από αντίδραση γιατί ως Έλληνες είμαστε αντιδραστικοί. Ενίοτε και συνομωσιολογοι. Οπότε η όλη προσέγγιση στο πρώτο στάδιο ίσως ήταν σωστή τώρα όμως έχει...
  19. Ο

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγώ,ότι του Gutenberg θα είναι πιο καλαίσθητη έκδοση. Βιβλιοπωλείο που να έχει και τα τρία για να συγκρίνω , δύσκολο να βρω κι επειδή μάλλον η παραγγελία θα γίνει διαδικτυακα για αυτό κάνω την ερώτηση εδώ. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι αν...
  20. Ο

Καλημέρα, ήμουν έτοιμος για τις εκδόσεις Καρακωτσογλου, μετά είδα την έκδοση Gutenberg που μου φαίνεται πιο πλήρης αλλά κοστίζει πάνω από τα διπλά χρήματα. Υπάρχει και η ΕΣΤΊΑ Εσείς τι προτείνετε; Αξίζουν τα 45 ευρώ οι εκδόσεις Gutenberg?