Search results

1. Αντέρωτας

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Το ερωτημα ειναι, μαθαινετε τιποτα η τις ξεχνατε μετα; λογικα οσο περναει ο καιρος πρεπει να χρειαζεστε το λεξικο ολο και λιγοτερο
  2. Αντέρωτας

Ράδιο Φάρος

Να τι εικονες μου προκαλει αυτη η μουσικη: παιζω ενα παιχνιδι στον υπολογιστη απο αυτα που που εισαι μονος σου, πρωτου προσωπου, και εξερευνας ενα τοπιο οπου δεν υπαρχει κιανενας ναμιλησεις. Ανακαλυπτεις κατι εγκαταλελειμμενα κτηρια ή ερειπια, καθως και υπογεια μυστικα περασματα και προσπαθεις...
  3. Αντέρωτας

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Κι εμενα μου φαινεται λιγο ψυχαναγκαστικο (εχουμε ενα νημα για παραξενιες στο διαβασμα). Απο την αλλη θα σου πω οτι αν νιωθεις ικανοποιηση να ψαχνεις στο λεξικο, χωρις το οποιο να μην απολαμβανεις το διαβασμα, βρες τον τροπο που θα το απολαμβανεις καλυτερα.
  4. Αντέρωτας

Ταινία αντί για βιβλίο;

Πολυ εξειδικευμενο γουστο 😊
  5. Αντέρωτας

Μουσικές διαφημίσεων

Ωωω και για μενα ηταν μεγαλο κολημα το Run Boy Run
  6. Αντέρωτας

Μουσικές διαφημίσεων

Νομιζα οτι εχουμε ενα τετοιο νημα αλλα δε βρηκα. Τεσπα ηθελα να το γραψω καπου και δε σκεφτηκα καποιο καταλληλο νημα και ανοιξα αυτο. Ισως πρεπει να συγχωνευτει καπου Το λοιπον, εψαξα και βρηκα το γλυκουλι τραγουδακι της διαφημισης-κοινωνικο μηνυμα του Σκιπ. Απο οτι βρηκα, ειναι παραγωγη της...
  7. Αντέρωτας

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Προσπαθω να ειμαι ανοιχτομυαλος (και ελπιζω να μη προκαλω γελια στα ατομα που με θεωρουν κλειστομυαλο). Θυμαμαι σε μια εκπομπη τον Καρλ Σαγκαν, που ενω ως επιστημονας ελεγε οτι αποκλειεται να υπαρχουν αρειανοι, ελεγε οτι "αξιζει τον κοπο", για οποιοδηποτε λογο, να ερευνησουμε μια περιοχη του Αρη...
  8. Αντέρωτας

Απορία για το "εισάγω"

Σιγουρα, δε διαφωνω. Αφου το ρημα ειναι αγω και οχι αγαγω, ο εξακολουθητικος τυπος ειναι ηγον και οχι ηγαγον. Αλλα πραγματικα εχω βραχυκυκλωσει, πρσπαθω να καταλαβω απο που και γιατι εμαθα ή νομιζα το ακριβως αναποδο, οπως και ο @ΒασίληςΝ . Ισως το μπερδευω με καποιο αλλο ρημα οπου συμβαινει...
  9. Αντέρωτας

Απορία για το "εισάγω"

Κατσε νομιζω βιωνω ενα Mandela Effect ηγον (στιγμιαιο) ηγαγον (εξακολουθητικο) αυτο ηξερα Τωρα γιατι ειναι αναποδα; :/
  10. Αντέρωτας

Απορία για το "εισάγω"

Εσυ εισαι μεσος ομιλητης δηλαδη;;;; Τελος παντων, αυτο ηταν προσωπικη εντυπωση αλλα μπορεις να σκεφτεις αυτο που ειπα, οτι ειναι σωστο να πεις και "γραψτε" και "γραφτε".
  11. Αντέρωτας

Απορία για το "εισάγω"

Φαντασου το σαν "γραψετε εδω" (αοριστος) και οχι "γραφετε" (ενεστωτας) Και το εισαγαγετε σωστο ειναι ομως. Να πω ομως οτι εγω σαν ομιλητης της δημοτικης αντιλαμβανομαι το "εισαγω" σαν καπως ανωμαλο ρημα, δηλ. χρειαζομαι μια παραπανω σκεψη για να ξεχωρισω το θεμα του ενεστωτα απο το θεμα του...
  12. Αντέρωτας

Απορία για το "εισάγω"

Ειναι προστακτικη αοριστου
  13. Αντέρωτας

Ψαρωσες ε; Τοτε να το απομυθοποιησω και να σου πω απο που προεκυψε. Σε ενα καμμενο βιντεοπαιχνιδι ψαχνεις κατι αντικειμενα, και ενα μαγικο φιλτρο που βρισκεις λεγεται Quintessence of Being (η Πεμπτουσια του Ειναι). Δε λεω ποιο παιχνιδι ηταν γιατι χανεται στα βαθη του χρονου και κυκλοφορουν...
  14. Αντέρωτας

Ω με εκανε φολλοου και ενας επισημος λογαριασμος της ουνεσκο
  15. Αντέρωτας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Δεν μου αρεσουν, και για καποιο λογο με εκνευριζουν, τα τιζερ των ταινιων που προβαλλονται με τις διαφημισεις στην τηλεοραση, και ουσιαστικα δεν εχουν λογο υπαρξης. Τωρα ας πουμε με εκνευριζει το τιζερ της ταινιας ΤΕΝΕΤ. Κραταει ξερω γω 5-10 δευτερολεπτα, και ενω ο ορισμος της λεξης τιζερ ειναι...
  16. Αντέρωτας

Αφιερωμένο στην @Τσίου Τι θυμηθηκα! Σε μια απο τις ασκησεις που μου εβαζε η Αγγλικου στο Λυκειο, ελεγε "φτιαξτε μια προταση με τη λεξη 'being'" Εγω: Aristotle wrote about the quintessence of being (οχι δεν ηξερα προχωρημενα αγγλικα, ουτε φιλοσοφια, απλα ημουν καμμενος απο τοτε) :πανικός:
  17. Αντέρωτας

αιμοκαθαιρόμενοι

Α δεν το ξερα. Ειχα στο νου μου καθαρσ-η, καθαρτ-ηριο, καθαρτ-ικο, καθαρσ-ιο, και νομιζα οτι η ριζα ειναι καθαρτ/σ- (αυτο που λεμε "καμια σχεση, αλλα μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι" :)))) ) Οντως! δεν ηξερα την υπαρξη του ρηματος "καθαίρω" με τη μετοχή καθαιρόμενος. Σε λεξικο ειχα βρει το...
  18. Αντέρωτας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Αν οι φλαφυ τυροπιτες ειναι αυτες με ζυμη ντονατς, ηταν πραγματικα απιστευτες :D αλλα νομιζω ετι ανθυγειινες :/
  19. Αντέρωτας

αιμοκαθαιρόμενοι

Οταν ο κοβιντ μπηκε στην επικαιρότητα, στις ειδήσεις αλλα και ονλαιν ακουω και βλεπω τη λεξη "αιμοκαθαιρόμενοι" που υποθέτω είναι τα άτομα που κάνουν αιμοκάθαρση. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστό. Η ρίζα καθαρσ- δεν εχει σχεση με τη ρίζα καθαιρ-. Καθαιρόμενος (ή μάλλον καθαιρούμενος) λογικα ειναι...