Search results

1. Ι

Προτάσεις για ταινίες

@Σελεφά Είδα τη συγκεκριμένη ταινία και θα συμφωνήσω ότι ο ηθοποιός που υποδύθηκε τον Έλβις έδωσε ρέστα - θα τον δούμε σίγουρα υποψήφιο για Όσκαρ του χρόνου. Ως σύνολο όμως η ταινία δεν με κέρδισε, γενικά το στιλ του συγκεκριμένου σκηνοθέτη δεν μου ταιριάζει. Πολύ χρώμα, πολλή κίνηση, πολύς...
  2. Ι

Προτάσεις για σειρές

Χθες τελείωσα το Monster : The Jeffrey Dahmer Story και είμαι συγκλονισμένος, έχω να νιώσω τόσο άβολα βλέποντας σειρά από το when they see us. O δε ηθοποιός που υποδύθηκε τον Ντάμερ, ο Evan Peters , ήταν τρομακτικά καλός στην ερμηνεία του. Αν σας αρέσουν οι true crime σειρές σας το προτείνω...
  3. Ι

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου βγήκε ο καφές από τη μύτη. :χαχα: Από τους μύθους για την ελληνική γλώσσα ο αγαπημένος μου είναι αυτός της μιας ψήφου όπου και καλά για μια ψήφο δεν έγινε η ελληνική παγκόσμια γλώσσα.Μάλιστα πολύ πρόσφατα είχα κουβέντα με έναν γνωστό ο οποίος προσπαθούσε να με πείσει ότι όντως έτσι έγινε...
  4. Ι

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

@ο μαύρος γάτος Αφού έχεις την Άννα Καρένινα ήδη, θα σου πρότεινα να την διαβάσεις οπωσδήποτε. Αν σου άρεσαν οι νουβέλες από τη συλλογή που παρέθεσες - παρεμπιπτόντως κι εγώ έχω την ίδια στη βιβλιοθήκη μου - τότε σίγουρα θα σου ταιριάξει και η Καρενινα. Τώρα, προτάσεις για άλλους συγγραφείς δεν...
  5. Ι

@ο μαύρος γάτος Ωραία η λίστα σου, όμως την Ανάσταση του Τολστόι θα μπορούσες να την αλλάξεις με κάτι άλλο δικό του. Το διάβασα πριν χρόνια και το βρήκα ανυπόφορο, καμία σχέση με τα άλλα αριστουργηματα που έχει γράψει. Ίσως παίζει ρόλο το γεγονός ότι το έχει γράψει στα τελευταία χρόνια της ζωής...
  6. Ι

Μαρία

Γιατί, δημοκρατικά δεν αποφασίζουμε τι θα διαβάσουμε;; :))))
  7. Ι

Μαρία

Γειά σου @ΜαρίαΜιχαήλ και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εδώ, στη Λέσχη, διοργανώνουμε κατά καιρούς συναναγνώσεις αν σε ενδιαφέρει. Διαλέγουμε βιβλίο που θέλουμε να διαβάσουμε, χωρίζουμε την ύλη σε κομμάτια και στο τέλος κάθε εβδομάδας κάνουμε σχολιασμό όσων έχουμε διαβάσει.Όλα αυτά γίνονται...
  8. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξαναδιαβάζω το " Η Λέσχη των Αθεράπευτα Αισοδοξων" του Γκενασιά πριν προχωρήσω με το σίκουελ " Η Γη της Επαγγελίας".
  9. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Αλουκαρδ Σαραμάγκου είναι αυτός, έτσι γράφει ο τύπος κι αν δεν κάνω λάθος έτσι είναι όλα του τα βιβλία.
  10. Ι

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Ανοίξατε μεγάλη κουβέντα παιδιά. Κι εμένα με ενοχλεί που έχουν γραφτεί εκατοντάδες βιβλία για το Ολοκαύτωμα που δεν λέω ήταν μεγάλη τραγωδία και θα παραμείνει ένας ανεξίτηλος λεκές στην ανθρώπινη ιστορία, αλλά δυστυχώς δεν είναι η μοναδική γενοκτονία. Για τον Λεοπόλδο που αναφέρατε πιο πάνω είχα...
  11. Ι

Συνανάγνωση, στοχασμός και συμπάθεια

Μωρέ ούτε πρόθυμος είμαι, ούτε γενναιόδωρος! Από ευγένεια πρότεινα αλλά φορτώθηκα στο τέλος. :χαχα:
  12. Ι

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Να'ταν μόνο αυτό. Οι μαϊντανοί στα μεσημεριανά που φόρεσαν μαύρα και κόλλησαν μια λύπη στις φατσες τους λες κι έχασαν τη γιαγιά τους; Πάντως η βασιλική οικογένεια είναι trend παντού πιστεύω, δεν είναι μόνο ελληνικό το φαινόμενο του έντονου ενδιαφέροντος.
  13. Ι

Από αφραγκία κάνω διακοπές τον Σεπτέμβριο @ΚρίτωνΓ ,όχι από σοφία. :χαχα: Ιούνιο με Αύγουστο τα αεροπορικά εισιτήρια ήταν στον Θεό.
  14. Ι

Εάν θέλετε το αναλαμβάνω εγώ αλλά θα μπορέσω μετά τις 24 του μηνός, όταν γυρίσω από διακοπές.
  15. Ι

Καλά, το off topic είναι το αγαπημένο μας άθλημα. :χαχα:
  16. Ι

Πλάκα κάνουμε ρε συ. :) Κι εγώ μη νομίζεις, παλαιότερα που δούλευα μεροκαματιάρης κι έπαιρνα πολύ λιγότερα λεφτά, έριχνα όσα μου περίσσευαν στα βιβλία.
  17. Ι

Διόρθωση :στην άλλη μου ζωή θέλω να έχω το πατρικό του Προφέσορα, να έχω λεφτά και να αγοράζω βιβλία ασύστολα. :χαχα:
  18. Ι

Στην άλλη μου ζωή θέλω να έχω τα λεφτά του Προφέσορα και να αγοράζω βιβλία ασύστολα. :))))
  19. Ι

Να μη ξεχάσουμε να φορέσουμε και τόγες, να μπούμε στο πνεύμα. :χαχα:
  20. Ι

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

@Αλουκαρδ Πρέσφιλντ έχω διαβάσει, τις πύλες της φωτιάς, και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε. Εγώ όμως ψάχνω καθαρά ιστορική βιογραφία για τον Μέγα Αλέξανδρο και όχι μυθιστόρημα. Θα ψαχτώ αργότερα κι ελπίζω να βρω κάτι που να ταιριάζει στις απαιτήσεις μου.