Search results

1. Προφέσορας

Συζήτηση για τον George R. R. Martin

Μάλιστα...."βοράς" το γράφουν και άλλοι πάντως...αλλού είναι η ουσία του topic...εγώ θα μπορούσα να έχω δυσλεξία. :μουάχαχα:
  2. Προφέσορας

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Λοιπόν σκέφτομαι τα εξής Βορά Ορνίων Χορός των Δράκων Πτώση της Γκοντόλιν Χόμπιτ (αν και το διάβασα σε PDF, σκέφτομαι να το αγοράσω σε έντυπη μορφή για την συλλογή)
  3. Προφέσορας

Ναι, μπερδεύω το Βορά με το Βοράς ενώ στην ουσία το Βορά σημαινει τροφή στην προκειμένη περίπτωση τροφή για τα κοράκια, το Feast σε ελεύθερη μετάφραση αποδίδεται ως γεύμα. . Όπως και να έχει ωραίος τίτλος, πάντα μου άρεσαν τα κοράκια, αλλά αυτό που με εξιτάρει περισσότερο στο βιβλίο αυτό είναι...
  4. Προφέσορας

Μέχρις στιγμής έχω διαβάσει τα 2 βιβλία από το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου και στο τρέχον διάστημα διαβάζω το 3 βιβλίο. Αυτό που δεν μου αρέσει τόσο, είναι οι γλαφυρές ερωτικές σκηνές. Όσον αφορά την πλοκή, αν δεν είχα δει την τηλεοπτική σειρά θα μου άρεσε πολύ πιο πολύ, αν και πάλι...
  5. Προφέσορας

Εγω αν δεν πρόκειται για Martin, Sapkowski ή Tolkien, κλαίω τα λεφτά μου. 😂
  6. Προφέσορας

Εδώ θα συζητάμε για έναν από τους δημοφιλέστερους συγγραφείς στον χώρο της φαντασίας. Από τα γνωστότερα συγγραφικά του έργα είναι το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου. Το πρώτο βιβλίο της σειράς εκδόθηκε το 1996 και ακόμα δεν έχουν ολοκληρωθεί ωστόσο μέσα στο 2023 και στα ελληνικά το 2024...
  7. Προφέσορας

Αποχωρίζεστε τα βιβλία σας;

Εμένα αν μου αρέσουν, ούτε καν σε αγαπημένο άνθρωπο τα δίνω, ούτε καν σε συγγενή εξ αίματος (μαμά, μπαμπά, αδέρφια κλπ)
  8. Προφέσορας

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Αυτό το purple wedding (asoiaf) δεν ξέρω ποιο είναι, τουλάχιστον αυτό γλίτωσε από τα spoilers. 😂
  9. Προφέσορας

Αντί για το Ψαράς Langan έπρεπε να έπαιρνα το Βορά Ορνίων από Martin. Πέταξα 17€ 😭

Αντί για το Ψαράς Langan έπρεπε να έπαιρνα το Βορά Ορνίων από Martin. Πέταξα 17€ 😭
  10. Προφέσορας

Αποχωρίζεστε τα βιβλία σας;

Φυσικά και ναι.... να τα παίρνω αγκαλιά να τα κάνω τι; Όταν έχω χρόνο τα διαβάζω αλλιώς τα αποχωρίζομαι... μήπως να τα πάρω μαζί στην θάλασσα να κάνω βουτιά με τα βιβλία παραμάσχαλα; Edit χαχα, αν τα δανείζετε λέει το topic... μέχρις στιγμής όχι αλλά σκέφτομαι μήπως έδινα το Ψαράς από Langan...
  11. Προφέσορας

Αυτό το review για παράδειγμα είναι full of spoilers. https://www.grimdarkmagazine.com/a-feast-for-crows-by-george-r-r-martin/ Μαθαίνουμε τι κάνει η Brienne , που βρίσκεται η Sansa κλπ λες και διαβάζω την πλοκή, παρά κριτική. Υπάρχουν και χειρότερα spoilers βέβαια χωρίς το αντίστοιχο warning...
  12. Προφέσορας

Δεν μπορούσα να μην το πω. Βάζω να διαβάσω ή να δω σε βιντεο ένα review για βιβλία, και μου εμφανίζονται ένα κάρο spoilers Και ερωτώ , ρε φίλε, αν ας πούμε εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω το βιβλίο και σε ρωτάω, αν σου άρεσε, και μετά μου γράφεις ένα ανεκατεβατό για την πλοκή, ποιος ο λόγος να...
  13. Προφέσορας

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σελ. 215 έφτασα σήμερα και την Τετάρτη θα το συνεχίσω το Θύελλα από Ατσάλι. Πραγματικά πολύ ωραίο, ενδιαφέρον και αρκετά ευανάγνωστο, συγκινήθηκα με το POV της Arya Stark όπου συνάντησε γνωστό από το Winterfell, μετά από συνεχή περιπλάνηση. Τα POVs με Arya Stark και Jon Snow ανέκαθεν μου...
  14. Προφέσορας

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

Δεν διαβάζω καθημερινά λόγω δουλειάς κάτι που οδηγεί στο να φαίνεται σαν ας πούμε κάνω μήνες να διαβάσω βιβλίο πχ από το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου ωστόσο παρατήρησα το εξής. Μέσα στο Σαββατοκύριακο που είχα ελεύθερο χρόνο και καθαρό μυαλό, διάβασα 138 σελίδες από τον πρώτο τόμο του...
  15. Προφέσορας

Διάβασα και το πρώτο pov της Dany στο Θύελλα από Ατσάλι, το οποίο προς έκπληξη μου λάτρεψα και αυτό (αν και στο Σύγκρουση Βασιλέων μου είχαν αφήσει πικρή γεύση). Ίσως επειδή ήταν πιο καλογραμμένο (ή επειδή είχα καλύτερη διάθεση χωρίς σκοτούρες)
  16. Προφέσορας

ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΑ - Helppp!

Ναι αλλά όσον αφορά του Stephen King είχες πει πως η "φαντασία" δεν σου άρεσε (όπου υπήρχε δηλαδή). Τελοσπάντων, το Mercentes που έλεγες το έχω δει σε ταινία (και μου άρεσε). Για να επανέλθω στο topic από τα εξαντλημένα έψαχνα παλιοτερα το Όνειρο του Μισισιπή και ευτυχώς το είχα βρει στα 3€ αν...
  17. Προφέσορας

Είμαι στην σελ. 111 από το Θύελλα από Ατσάλι (διαβάζω μόνο τα Σαββατοκύριακα) και έχω ενθουσιαστεί. Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω και το Βοράς Ορνίων. Είδα πως έχει ενδιαφέροντα povs με Cercei, Jaime που λατρεύω όπως και Sam Tarly (υποψιάζομαι θα δούμε την Gimly και τους the others) και δεν έχει...
  18. Προφέσορας

Θύελλα από Ατσάλι από το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου. Λάτρεψα αρκετά την Ολέννα Ταΐρέλ, σε διαλόγους. (δεν θέλω να κάνω spoiler) Πάρα πολύ ωραίο βιβλίο μέχρις στιγμής αλλά όταν είδα πως έχει POVs με Dany, ένιωσα αποστροφή. Ελπίζω να μου αρέσουν. Βασικά 3 pov με Dany έχει ο Α τόμος και...
  19. Προφέσορας

ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΑ - Helppp!

Αργά το είδα, θα έχει εξαντληθεί τώρα με την ζήτηση που έχει. Τέσπα, ευχαριστώ. Θα το σκεφτώ γιατί σκέφτομαι να αγοράσω και videogame αυτό το διάστημα. 😊
  20. Προφέσορας

ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΑ - Helppp!

Όχι, δεν το αγόρασα τελικά. Αγόρασα άλλα βιβλία αντί για αυτό αλλά ευελπιστώ να επανακυκλοφορήσει κάποια στιγμή από τον εκδοτικό.