Search results

1. Σελεφά

Το φθινόπωρο ήρθε, τα φύλλα πέφτουν μήπως συνανάγνωση;

αχχαχαχααχαχα Σημασία έχει πως σε ξάφνιασα. Τι το σκάλίζεις τώρα... :))))
  2. Σελεφά

Επειδή δεν έχω καταλάβει... Πρώτη φορά λαμβάνω μέρος. Θα διαβάσω όλο το βιβνλίο και θα σχολιάσω το κεφάλαιο 12;
  3. Σελεφά

Να ρωτήσω. Υπάρχει θέμα αν το βιβλίο είναι από το ΒΗΜΑ;
  4. Σελεφά

δεν έχω πάρει μέρος σε συνανάγνωση, οπότε λέω να λάβω μέρος, αν και δεν έχω ιδέα για το βιβλίο.
  5. Σελεφά

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μετά από το καταθλιπτικό αλλά παρόλα αυτά ωραίο ο Δρόμος του Μακάρθυ και το άκρως απάράδεκτο Ο Θεός Ποταμός του Γουιλμπουρ, ξεκίνησα Το Αηδόνι της Κριστιν Χάνα και σε audiobook Το Χαμένο Σύμβολο του Ντάν Μπράουν.
  6. Σελεφά

Εγώ πάλι σχεδόν από όλα, αν και η φαντασία είναι το αγαπημένο μου είδος. Επί τη ευκαιρία ξεκίνησα το βιβλίο "Ο Δρόμος" του ΜακΚάρθρι. Δυστοπικό και μέχρι στιγμής είναι τέρμα καταθλιπτικο, με αίσθημα κενότητας και ψυσικής και σωματικής εξάντλησης.
  7. Σελεφά

Κάθε είδος έχει τα μειονεκτήματά του και το adult fantasy. Μια ή άλλη το YA σε γενικά πλαίσια εξυπηρετεί μια χαρά το κοινό που απευθύνεται. Άσε που δυστυχώς κάποια βιβλία τα κάνουν επίτηδες YA, για να έχουν περισσότερες αγορές.
  8. Σελεφά

Δε διάβασα κανένα από αυτά. από YA Για κάποιον άγνωστο λόγο από τα YA που διάβασα μόνο το A Curse So Dark and Lonely πήγε να πιάσει το θέμα, αλλά κάπου στη μέση το μετάνοιωσε (ευτυχώς) η συγγραφέας και δε το συνέχισε. Ωστόσο το έκανε λίγο απότομα και χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη, σαν να...
  9. Σελεφά

Αν το κάθε ένα στοιχείο πλαστεί σωστά δε νομίζω να μην είναι ωραίο το βιβλίο. Όπως είπα δε τα έχω διαβάσει, το divergent ήδη από την ταινία δε μου έβγαζε νόημα και για αυτό δε το έπιασα. Α! μου αρέσουν οι ταινίες τρόμου... βέβαια και πάλι ανάλογα... λίγο τα σύγχρονα θρίλερ το έχουν χάσει...
  10. Σελεφά

Δεν έχω πρόβλημα με το είδος αυτό καθέ αυτό, αλλά με τη σεριά δυστοπικών βιβλίων που βγήκαν εκείνη την περίοδο που ακολουθούν το ίδιο μοτίβο. 1. πόλεμος, όπου κατέστρεψε τον κόσμο 2. δημιουργία φυλών/σεκτών/συνοικιών, που αρκετές φορές δεν έχουν λογική 3. παιδομάζωμα και μάντρωμα αυτών σε...
  11. Σελεφά

Και εγώ σκεφτόμουν να τα ξεκινήσω, αλλά φοβάμαι ότι δε θα είναι του στύλ μου. Όχι τίποτα δε θέλω να χαλασω την εναρμόνιση των άστρων, που φέτος έπεσα σε βιβλία που μου άρεσαν σε σχέση με πέρσι που ήταν μια αποτυχία επιλογών. Μια εποχή προσπάθησα να διαβάσω και το Αγώνες Πείνας, αλλά δεν έφτασα...
  12. Σελεφά

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Μόλις παρέλαβα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ το μέλον Άλανον. Το βιβλίο Στην Υπηρεσία του Βασιλιά το έψαχνα 5 χρόνια.
  13. Σελεφά

Μετά από το Στυλοβάτες της Γης του Φόλλετ, που βασανίστηκα , έκαψα σπουλια και το μυαλό μου έγινε πουρές, βασανίζομαι να διαλέξω κάποιο βιβλίο :χαχα: Το έχει διαβάσει κάποιος από εδώ; Αν ναι και του άρεσε θέλω να μου πει γιατί; :ααργκ: ok! είναι καλογραμμένο... Μέχρι κάπου στις 700-800 σελίδες...
  14. Σελεφά

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Και εμένα μου άρεσε, Αρκετά περιγραφικό, με την καλή έννοια. Ελπίζω να το απολαύσεις και εσύ το ίδιο.
  15. Σελεφά

Ξεκίνησα το Caliban's War (The Expanse Series, βιβλίο 2) του Τζέιμς Κορέι
  16. Σελεφά

Η δυναμική της πρώτης φράσης

Από την αγγλική έκδοση: Sometimes, I worry that I’m not the hero everyone thinks I am. The Final Empire (The Mistborn Series, Βιβλιο 1, Εποχή 1)
  17. Σελεφά

Ποια είναι η καλύτερη έκδοση του "Ο Κόμης Μοντεκρίστος";

Και οι δύο είναι νέες εκδόσεις. Η έκδοση του Gutenberg είναι λίγο πιο μικρή σε μέγεθός, οπότε λογικά χρησιμοποιούν διαφορετική μορφοποίηση σελίδας και γραμματοσειράς. Δε ξέρω κατά πόσο η μια είναι πιο πλήρης από την άλλη έκδοση. Χωρίς βέβαια να έχω διαβάσει καμία από τις τρεις, πιστεύω ότι και...
  18. Σελεφά

All Systems Red (The Murderbot Diaries Series βιβλίο 1) της Martha Wells.
  19. Σελεφά

Πες το με ένα gif

Σημερινή διάθεση