Search results

1. Δ

Αγκάθα Κρίστι (Agatha Christie): "Ρετρό στην Ομίχλη" (Sleeping Murder)

Πολύ ωραίο βιβλίο αυτό, αρκετά διαφορετικό απ' τα άλλα της! Είναι πολύ ψυχωτικό και θα μπορούσε να θεωρηθεί θρίλερ/μυθιστόρημα τρόμου σχεδόν αφού . Η ίδια η έρευνα βέβαια είναι πνευματώδης και έξυπνη, όπως όλες οι υποθέσεις της μις Μαρπλ. Και άλλοι χαρακτήρες πάντως έχουν παράξενα ψυχολογικά...
  2. Δ

Άγκαθα Κρίστι (Agatha Christie) - Το Θλιμμένο Κυπαρίσσι (Sad Cypress)

Είναι πολύ ωραίο βιβλίο, νομίζω. Είναι αρκετά πρωτότυπο και επενδύει πολύ στην ψυχολογία των χαρακτήρων. Επίσης, οι σχέσεις μεταξύ τους και ιδιαίτερα το ρομάντζο δεν είναι απλώς μια υποπλοκή αλλά είναι ουσιώδες τμήμα της υπόθεσης.
  3. Δ

Ρόμπερτ Φαν Χούλικ (Robert van Gulik): Σειρά "Ο Δικαστής Τι"

Μου αρέσουν πάρα πολύ οι ιστορίες με το δικαστή Τι! Εκτός απ' το αστυνομικό θέμα, φέρνουν σε επαφή τον αναγνώστη με τα ήθη και τα έθιμα, τις παραδόσεις και τη νοοτροπία της παλιάς Κίνας. Και αυτό, δηλαδή η επαφή με έναν σπουδαίο, αλλά όχι πολύ γνωστό πολιτισμό, θεωρώ ότι είναι το πιο σπουδαίο...
  4. Δ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δεν έχω διαβάσει Dresden Files κι ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει η σειρά Dresden Files έχει να κάνει με έναν ντεντέκτιβ μεταφυσικού, που μπλέκεται με νεράιδες και διάφορα τέτοια. Το Red Tree της Caitlain Kiernan, που διάβασα εγώ, είναι ένα υπέροχο βιβλίο...
  5. Δ

Άγκαθα Κρίστι (Agatha Christie) : «Έγκλημα στο Νείλο» (Death on the Nile)

Ωραίο είναι το έγκλημα στο Νείλο. Έχω καιρό βέβαια να το διαβάσω, αλλά όπως όλα της Κρίστι είναι ευχάριστα βιβλιαράκια (ολίγον οξύμωρο βέβαια, μια και μιλάμε για δολοφονίες). Έχει ωραία ταξιδιωτική ατμόσφαιρα και ενδιαφέρουσες έρευνες απ' τον Πουαρώ.
  6. Δ

τέλειωσα ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο-όχι μυθοπλασίας-αλλά επειδή ασχολείται με ήρωες, φανταστικά πλάσματα και μέρη είναι σαν φαντασίας. Το βιβλίο λέγεται ήρωες και θαυμαστά του Μεσαίωνα του Ζακ Λε Γκοφ. Διάβασα κι ένα πολύ ωραίο βιβλίο τρόμου, το red tree. Το κακό είναι ότι τώρα δεν ξέρω τι να...
  7. Δ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Εγώ παλιά τρελλαινόμουν για πεινιρλί. Εδώ και χρόνια δεν αγγίζω ζυμάρια, ειδικά έτοιμα και δεν τρώω καθόλου γλυκά και ζάχαρη. Και το ωραίο είναι ότι δεν μου λείπουν καθόλου! Ε, λόγοι υγείας... Έχω ευερέθιστο έντερο και με πειράζουν όλα αυτά. Στην αρχή ήταν δύσκολο, αλλά μετά συνηθίζεις. Κι...
  8. Δ

Αγκάθα Κρίστι (Agatha Christie) : Τα καλύτερα βιβλία της

Ωραία ιστοριούλα, Φαροφύλακα!
  9. Δ

Έχεις δίκιο, βέβαια, είναι πολύ παρατραβηγμένα όλα όσα συμβαίνουν στην Μις Μάρπλ και όλοι οι φόνοι που συμβαίνουν στο Σαιντ Μαιρυ Μηντ:)))) (αν και δεν συμβαίνουν όλοι εκεί, απλώς η Μαρπλ εμπνέεται από φαινομενικά ασήμαντα γεγονότα του χωριού για να τα συγκρίνει με τους φόνους) και είναι πιο...
  10. Δ

Εμένα μ' αρέσουν πολύ τα μυθιστορήματα της Κρίστι. Τα 'χω διαβάσει όλα, καθώς τα 'χουμε πάρει όλα, επειδή και η μάνα μου είναι φαν. Είναι "εύπεπτα", σύμφωνοι, αλλά δεν είναι δυνατόν να διαβάζει κανείς όλη την ώρα δύσκολα βιβλία. Επίσης, τα βιβλία της απεικονίζουν κάπως καρικατουρίστικα, αλλά με...
  11. Δ

Άγκαθα Κρίστι (Agatha Christie): "Έγκλημα στο Εξπρές Οριάν" (Murder on the Orient Express)

Το συγκεκριμένο είναι, νομίζω, απ' τα πιο έξυπνα και σφιχτοδεμένα αστυνομικά της Κρίστι. Έχουμε όλα τα αστυνομικά της, λόγω λατρείας της μάνας μου, και το θεωρώ ένα απ' τα αγαπημένα μου. Έχει και διάσημο μπαγκράουντ: το θρυλικό τρένο των πλουσίων, το Orient Express. Μια ακόμα ενδιαφέρουσα...
  12. Δ

Όχι, κι εγώ στα αγγλικά την έχω πάρει.
  13. Δ

Διαβάζω (ή μάλλον ξαναδιαβάζω απ' την αρχή, καθώς πήρα και το τελευταίο) την σειρά φαντασίας της Cassandra Clare Θανάσιμα εργαλεία.
  14. Δ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Δε μ' αρέσει η φετινή χρονιά! Τη σιχαίνομαι! Ούτε διακοπές δεν μπορώ να πάω:γρμβ:
  15. Δ

Τζίλιαν Φλιν (Gillian Flynn): Αιχμηρά αντικείμενα

Τα "αιχμηρά αντικείμενα" είναι ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο κατά τη γνώμη μου. Μου άρεσε ότι δίνει έμφαση στην ψυχολογία των χαρακτήρων και επίσης το ότι οι πιο σημαντικοί χαρακτήρες, αυτές που κινούν τα νήματα είναι οι γυναίκες και οι κοπέλες. Θα μπορούσα μάλιστα να το χαρακτηρίσω "γυναικεία...
  16. Δ

Γεια σας παιδιά! Χαίρομαι που σας ξανασυναντάω! Συγνώμη που για τόσο καιρό δεν έμπαινα, αλλά με το που άλλαξε η λέσχη δίσταζα να μπω και όλο το ανέβαλλα, γιατί φοβόμουν μην συναντήσω δυσκολίες. Αυτόν τον καιρό διάβασα πολλά πράγματα: Διάβασα την Ιμάτζικα, του Clive Barker, η οποία μ' άρεσε...
  17. Δ

Ομοιότητες λογοτεχνικών χαρακτήρων σε διάφορα βιβλία

Καμμιά φορά, παρατηρείται πολύ μεγάλη ομοιότητα, σχεδόν αντιστοιχία του ενός με τον άλλον ήρωα λογοτεχνικών βιβλίων. Πρόσφατα, διάβασα δύο συγγενικά, ας πούμε, βιβλία την κα Νταλογουέι της Γουλφ και τις Ώρες του Michael Cunningam. Σε αυτά τα δύο βιβλία σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες είναι...
  18. Δ

Γιατί αγαπάμε τα κακά παιδιά και κολλάμε

Κυρίες Διατσέντα κι Αριάδνη, γιατί να γίνει όλος αυτός ο καβγάς; Να μη φύγει καμμιά σας, παρακαλώ! Είστε και οι δυο μέλη που έχουν προσφέρει πολλά στο φόρουμ! Πάντως, Αριάδνη, η Διατσέντα είχε ένα δίκιο στην αντίδρασή της, απλώς το εξέφρασε πολύ απότομα. Κοίτα τι έγραψες για τον Κοβάλσκι...
  19. Δ

Παζάρι βιβλίου Εκδοτών στη Θεσσαλονίκη

Στο κέντρο, στο πρώην κτίριο Λαμπρόπουλος, Τσιμησκή 18 με Κομνηνών, γίνεται και φέτος το παζάρι βιβλίου εκδοτών. Το παζάρι θα διαρκέσει από 19 Νοεμβρίου ως 13 Ιανουαρίου. Βέβαια, δεν έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα... Μόνο από φάντασία και επιστημονική φαντασία έχει αρκετό και ενδιαφέρον υλικό