Search results

1. Φαροφύλακας

Το φθινόπωρο ήρθε, τα φύλλα πέφτουν μήπως συνανάγνωση;

Πολύ δύσκολα. Γενικά δεν τα πολυκαταφέρνω στις συναναγνώσεις όπως έχει φανεί, πόσο μάλλον τώρα που πνίγομαι στην δουλειά κι έχω κι έξτρα θέματα να με απασχολούν. Δηλ. ψάχνω την ευκαιρία να καθίσω, να παίξω λίγο slither.io ακούγοντας hangpan, να ησυχάσω :)))) Όμως θα σας παρακολουθώ εδώ. :ναι:
  2. Φαροφύλακας

Το φθινόπωρο ήρθε, τα φύλλα πέφτουν μήπως συνανάγνωση;

Μπράβο στον @Νικόλας Δε Κιντ για την πρωτοβουλία. Βλέπω πως για άλλη μία φορά κάτι καλό ψήνεται. :πάνω:
  3. Φαροφύλακας

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Έτσι κάνω κι εγώ όταν διαβάζω τις ειδήσεις στα Ισπανικά. Όμως εγώ τις διαβάζω κυρίως για να συναντήσω άγνωστες λέξεις. :))))
  4. Φαροφύλακας

Ταινίες εμπνευσμένες από βιβλία

@Λούνα @Ενα κομμάτι ουρανού και όλοι μας, θυμηθείτε: ;)
  5. Φαροφύλακας

Ράδιο Φάρος

Που λες, περίπου έτσι κι εγώ, γιατί γενικότερα δεν παίζω (πια) adventures, αλλά καμιά φορά βάζω και παίζω slither.io κι εκεί μου αρέσει να ακούω τέτοιες μουσικές στο background (Hangpan duo συνήθως). :ναι:
  6. Φαροφύλακας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Συμφωνώ. Βλέποντας διαχρονικά διάφορους εθισμένους καπνιστές στο άμεσό μου περιβάλλον, πιστεύω πως δεν είναι το άγχος, το οποίο λειτουργεί κυρίως σαν άλλοθι. Ένας πολύ βασικός λόγος είναι ο ίδιος ο εθισμός, και η στέρηση της οποίας τα συμπτώματα ερμηνεύονται ως άγχος, το οποίο καταπραΰνεται...
  7. Φαροφύλακας

Ράδιο Φάρος

αφιερωμένο στον @Αντέρωτας
  8. Φαροφύλακας

Εγώ πιστεύω πως έχει. Και αυτή η συζήτηση όπως και κάθε άλλη για όποιο κοινωνικό θέμα. Για το κάπνισμα, για την δημοκρατία κτλ. Δεν λέμε πως η κουβέντα εδώ θα αλλάξει τον καθένα που διαβάζει το νήμα. Αλλά όταν κάποιος αλλάξει στα μικρά ή στα μεγάλα του είναι από ένα σύνολο πραγμάτων και μέσα σε...
  9. Φαροφύλακας

Δεν έχεις άδικο σε αυτό, Σαώρη. Καταρχήν να πω πως αυτά που έγραψα δεν αφορούσαν αποκλειστικά τους παχύσαρκους αλλά τον καθένα μας. Και περιπτώσεις σαν τον Ιαβερη που λέει πως ενώ είναι σχετικά λεπτός έχει αρχίσει να στοιβάζει λίπος στη περιοχή της κοιλιάς. Μια καλή διατροφή και η κίνηση είναι...
  10. Φαροφύλακας

Το πρόβλημα με την παχυσαρκία, η οποία μπορεί να έχει την αρχή της στον τρόπο ζωής, στην ψυχολογία κ.α., εδράζει σε δύο απλά πράγματα: την διατροφή σου και την κίνησή σου. Κάποιος θα μπορούσε να το πει απλοϊκά: πόσες θερμίδες λαμβάνεις και πόσες καις. Αυτό που είπα, και ίσως δεν το εξέφρασα...
  11. Φαροφύλακας

Παιδιά, για όλους αξίζει μια προσπάθεια για καλύτερη ποιοτικά ζωή καί στο σώμα. Νομίζω πως τα τελευταία χρόνια το θέμα των παραπάνω κιλών έγινε ταμπού στην δύση και μέχρι που άρχισε να πλασάρεται σαν οκ αλλά θα πρέπει να μπορούμε να το συζητήσουμε, όπως όλα σε μια δημοκρατία, κι αληθινά το...
  12. Φαροφύλακας

Θέλει κυρίως κίνηση και διατροφή (κι όχι κοιλιακούς, όπως θα σου πουν πολλοί). Αξίζει τον κόπο πραγματικά. :ναι:
  13. Φαροφύλακας

Έτσι ξαφνικά!

Καλωσόρισες. Στο βιβλίο όλοι επιστρέφουμε. Θα τα λέμε εδώ πέρα. :ναι:
  14. Φαροφύλακας

@Ιαβερης πρόσεξέ το γιατί όσο προχωράει η ηλικία θα γίνεται και χειρότερο. Πιστεύω πως πραγματικά αξίζει να προσέξει κανείς λίγο την διατροφή του και να βάλει στην ζωή του την έστω ήπια άσκηση. Όπως προσέχουμε εδώ οι βιβλιόφιλοι το πνεύμα, έτσι και το σώμα θέλει κι αυτό την αγάπη μας. :ναι:
  15. Φαροφύλακας

Αναζητείται: Το βιβλίο "Άννα Καρένινα"

Δηλ. έχεις ψάξει στα βιβλιοπωλεία και δεν υπάρχει; ή το ψάχνεις σε μια καλή τιμή;
  16. Φαροφύλακας

Μουσικές διαφημίσεων

Δεν ήξερα πως το σκιπ έχει κι αυτό την κοινωνική του διαφήμιση. ("Μην αφήσεις τους λεκέδες να κλέψουν κανενός την ευτυχία! Ευαισθητοποιήσου τώρα!" ) Ούτε αναζητήσεις για Maria-Anne K σε βγάλανε κάπου;
  17. Φαροφύλακας

Βίδεο κλιπ μιας άλφα αισθητικής

Σε μια συνέντευξη αυτός ο πιτσιρικάς είπε "they had us the first half, I'm not gonna lie" κι έγινε μεμέδιο. Αργότερα κάποιος πήρε όλη την συνέντευξη και την έκανε τραγούδι (όπως έγιναν κι άλλα, που έβαλα εδώ πιο πάνω), βάζοντας νότες στις συλλαβές του, εκεί που μιλάει, και βέβαια μουσική και...
  18. Φαροφύλακας

Βίδεο κλιπ μιας άλφα αισθητικής

Namewee 黄明志 - Tokyo Bon (Makudonarudo)
  19. Φαροφύλακας

Πες δηλ κανα βιβλιο που είναι ετσι..
  20. Φαροφύλακας

σμολ τοκ Πηγαίνω στο Δημαρχείο μόλις ανοίξανε, για να πάρω ένα πιστοποιητικό. Γνωρίζω τους περισσότερους εκεί. Η υπάλληλος που χρειάζομαι δεν είναι στην θέση της, οπότε βγαίνω έξω στην πόρτα και περιμένω. Μια άλλη υπάλληλος καπνίζει και είναι άνθρωπος σμολ τοκ κολτσίδα. Είμαι στα 5 μέτρα...