Search results

1. Αντέρωτας

Πως χτίζεται ενας φανταστικός κοσμος;

Στη σεναριογραφια, οταν πλαθεις ενα χαρακτηρα, πρεπει να εχεις γραψει πρωτα λεπτομερως τη βιογραφια και το μπακγκραουντ του (αν ειχε δυσκολα παιδικα χρονια, αν εχει ταξιδεψει κλπ). Αυτο που εχω καταλαβει απο τον Τολκιν ειναι οτι αυτο πρεπει να κανεις με τον κοσμο που γραφεις: οταν ξεκινησει η...
  2. Αντέρωτας

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το εκκρεμές του Φουκώ".

Ασχετα με το βιβλιο, σχετικα με το θεμα του Φαρου... Οταν ημουν στο στρατο , ακουσα καπου αφηρημενα (ισως καταλαβα λαθος, ισως το ειπανε και λαθος) οτι ο Προεδρος της Δημοκρατιας αποκτα τον τιτλο/βαθμο του Στραταρχη σε συνθηκες πολεμου. Πιθανοτατα αυτο ισχυε οταν ο ΠτΔ ειχε περισσοτερες...
  3. Αντέρωτας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρεσει που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εδεησε να τελειωσει το ρημαδο-σουρβαιβορ 🤮
  4. Αντέρωτας

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Επιπλεον σκεφτομαι να κανω συλλογη απο vintage παιχνιδια για να διακοσμησω το υπνοδωματιο μου :D Το συστηνω σε οποιον παραπονιεται οτι νιωθει μονος το βραδυ
  5. Αντέρωτας

Μαζι σου για το φαν κλαμπ ήλιου, ζεστης και τζιτζικιών, αλλά είναι φυσιολογικότατο να ρίχνει καταιγίδες μήνα Ιούλιο ανέκαθεν
  6. Αντέρωτας

Τέλος στην Χρυσή Αυγή

Να θυμησω παντως οτι η ΧΑ ανεβηκε οχι λογω της ιδεολογθας της αλλα λογω της κρισης των μνημονιων. Ο κοσμος την ψηφισε για να ριξει το προηγουμενο πολιτικο συστημα.
  7. Αντέρωτας

Γι αυτο υπαρχει σχετικη γαλλικη χειρονομία
  8. Αντέρωτας

Δεν στη μπεφτω, αλλα θα θελα να παμε για καφέ
  9. Αντέρωτας

Μου αρεσει που βγηκα blind date μετα απο χρονια, και εκοψε ο ενας την αλλη μια δεκαετια μειον (ενω εχουμε ιδια ηλικια)
  10. Αντέρωτας

Μου αρεσει που η γατα μου γεννησε Το κακο ειναι οτι το ενα μωρο θα λεγεται Kapapalinalahilahiokapuaʻakiahalamaikalaniokapupukeaikalāmalie
  11. Αντέρωτας

Μου αρεσει οποτε μοιραζομαι φωτογραφιες στα σοσιαλ μιντια και παιζει ο εξης διαλογος -Τι ωραιο μερος, διακοπουλες;;; -Οχι, εδω μενω 😎
  12. Αντέρωτας

Μου αρεσει που ειδικοι ιντερνετ, πληροφορικης και κυβερνοασφαλειας που βγαινουν καθε τοσο στην τηλεοραση (Σφακιανακης, Κελλυ Ιωαννου, Νικος Βασιλακος κλπ) ως δια μαγειας εχουν γνωση και αποψη επι παντος επιστητου, ιντερνετ, πληροφορικης, σοσιαλ μιντια, εγκληματολογιας, κοινωνιολογιας, παιδειας...
  13. Αντέρωτας

Απορια: Γιατι στα σοσιαλ μιντια η θεσσαλονικη αναφερεται χαιδευτικά ως "SKG"? Ναι το ξερω οτι SKG ειναι ο κωδικος του αεροδρομιου, αλλά γιατί αυτο; Πχ. το Παγκράτι έχει ταχυδρομικό κώδικα 250 07 αλλά δε λεμε "Μεσημέρι στο 250 07 για καφέ"
  14. Αντέρωτας

Μου αρεσει που εν οψει Γιουροβιζιον, οποτε η τηλεοραση δειχνει την Αμαντα ή προβαλει το τραγουδι της ελληνικης συμμετοχης, δειχνει πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, να λεει την ιδια, μα ΙΔΙΑ φραση, σε σημειο να πιστευω οτι ολο το τραγουδι ειναι η ιδια μουσικη φραση επαναλαμβανομενη (δεν το εχω ακουσει ολοκληρο)...
  15. Αντέρωτας

Αναζήτηση: Εργοστάσιο εφιαλτών του Thomas Ligotti σε ηλεκτρονική μορφή

Γεια σας, επιασα δουλεια στον Οργανισμο Προστασιας Πνευματικης Ιδιοκτησιας. Το ραντομ καλο νεο της ημερας! 😃 Α δεν ειναι εδω τα εφημερα; Μπερδευτηκα
  16. Αντέρωτας

Οταν ακουω ατομα να λενε οτι πανε γυμναστηριο 'για να χαλαρωσουν' ή οτι το τζογκινγκ τους 'ξεκουραζει' 😲 μου θυμιζουν εμενα που ακουω creepy μουσικη το βραδυ και διαβαζω ιστοριες με φαντασματα για να με παρει ο υπνος
  17. Αντέρωτας

Μου αρεσει η φωτορυπανση (κακο, αλλα σορρυ)
  18. Αντέρωτας

Μου αρεσει που η τεχνολογια των γραφικων, σοσιαλ μυδιων, κινητων κλπ κανουν προοδους στους φακους, τις καμερες, την ποιοτητα, την καθαροτητα, τα καθαροτερα χρωματα, την υψηλοτερη αναλυση κλπ για την τελεια εικονα και τα καλυτερα σελφι. ...ενω την ιδια στιγμη η ΤΝ κανει προοδους στην εφευρεση...
  19. Αντέρωτας

New Age εκφράσεις στο καθημερινό μας λεξιλόγιο

Ομολογώ ομως οτι η διάδοση της Νέας Εποχής στην ποπ κουλτούρα μας διευκόλυνε να κάνουμε χειροπιαστές έννοιες που ίσως δυσκολευόμασταν να φανταστούμε ή να εκφράσουμε πιο πριν. Προσωπικα (οπως φανταζομαι οι περισσότεροι εδω περα) δεν δεχομαι την υπαρξη καποιας θετικής/αρνητικής "ενέργειας" (που...