Search results

1. Αννετούσκα

Τα χρόνια της αλληλογραφίας

@Αζαθοθ έχεις ανεβάσει το νήμα σε άλλο level αγαπητέ, με αυτήν την πολύ intimissimi (όπως θα την αποκαλούσα, πολύ προσωπική) ανάρτησή σου. Άραγε γράφονται σήμερα έστω τέτοια... mail? Ας μας πει αν ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοιου είδους επιστολογραφική λογοτεχνία. Που σίγουρα υπάρχει.
  2. Αννετούσκα

@Τσίου έχεις κι εσύ τα αναμνηστικά σου, ειδικά οι ανατριχίλες και τα αρωματικά στιλό με πέθαναν, χαχα! Πολλή βιντατζίλα έχει πέσει. Κι εγώ δίνω σημασία στα γραπτά, φαίνεται πιστεύω. Όμως με το πέρασμα των χρόνων βλέπω πώς έχουν εξελιχθεί τα γράμματά μου, είναι σχεδόν θρίλερ. Σαν να ξέχασα να...
  3. Αννετούσκα

Έχεις δίκιο σε όλα. Πάντως υπάρχει δυνατότητα με το ταχυδρομείο να στείλεις το βιβλίο ως δέμα και να μπορείς να έχεις τον κωδικό αποστολής ώστε να γίνεται tracking. Τα μελανά σημεία όμως παραμένουν. Αν κάποιου διαχειριστή του φανεί καλή ιδέα μπορεί να το επεξεργαστεί και να μας πει τη γνώμη του...
  4. Αννετούσκα

Το τι UNICEF έχει πέσει, δε λέγεται! Μάλιστα μερικές σειρές ήταν τόσο όμορφες που σχεδόν τσιγγουνευόμουν να τις χρησιμοποιήσω :)))) Σε κάποια φάση πέρασα και στο άλλο άκρο. Σύνεργα και υλικά, παπιέ οντουλέ και κορδέλες για όλα τα γούστα, έφτιαχνα τις δικές μου κι έστελνα αυτές. Πάει όμως καιρός...
  5. Αννετούσκα

Πάντως είναι πολύ καλή ιδεα, Αντίβαρο! Θα μπορούσε να γίνει σαν παιχνίδι, όπως ας πούμε το "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο". Όσοι συμμετέχουν, κληρώνονται σε ζευγάρια και πάλι, και ο ένας θα στείλει ταχυδρομικώς μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα το αγαπημένο του βιβλίο στον άλλο. Δε θα ξέρει...
  6. Αννετούσκα

Να θυμηθείς να βάλεις καμιά φωτογραφία από αυτές τις κάρτες γύρω στα Χριστούγεννα @Πεταλούδα, για υπενθύμιση :)
  7. Αννετούσκα

Θυμάμαι ότι από κάπου συμπλήρωνα κάτι κουπόνια όπου ζητούσα άτομα για αλληλογραφία -penfriends/penpals- αλλά ότι αυτό γινόταν για άλλα παιδιά από το εξωτερικό και όχι από την Ελλάδα. Κάποια στιγμή ερχόταν το όνομα και η διεύθυνση κάποιου παιδιού κι έτσι ξεκινουσαμε στα τυφλά μια αλληλογραφία με...
  8. Αννετούσκα

Τι γλυκό και αγαπησιάρικο :) Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αν είχα μια αδερφή θα είχαμε γράψει δεκάδες γράμματα, πράγμα βέβαια που έκανα -πολύ λίγο βέβαια- με μια αδερφική μου φίλη πριν έρθει το ίντερνετ να τα σαρώσει όλα αυτά. Όμως έχω λάβει πάρα πολλές κάρτες από τον μικρό μου αδερφό, από όποιο...
  9. Αννετούσκα

Με μια πολύ νοσταλγική διάθεση και με αφορμή κάποιες συμπτώσεις από αυτές που κινούν τα υπόγεια νήματα του κρυφού συναισθηματισμού μας και που μας υπενθυμίζουν ποιοι πραγματικά είμαστε, θέλω να πάρω λίγο -ή πολύ- χώρο σε αυτό το αγαπημένο φόρουμ και να προκαλέσω μια κουβέντα για την χειρόγραφη...
  10. Αννετούσκα

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Για μια στιγμή νόμιζα ότι πρόκειται για "το κύμα της ταβέρνας" και θα έλεγα ότι κι εμένα μου αρέσει :ρ
  11. Αννετούσκα

Ράδιο Φάρος

Έμπνευση κάπως από @Φαροφύλακας παραπάνω, να παραθέσω κι εγώ ένα τούρκικο psychedelic rock κομμάτι που μου αρέσει
  12. Αννετούσκα

Συνανάγνωση: "Κάτω από το ηφαίστειο" Μάλκολμ Λόουρυ (Malcolm Lowry)

Πολύ ωραία παρουσίαση @Πεταλούδα, με έκανες να θέλω να τη δω.
  13. Αννετούσκα

Εικόνες με μόνο θέμα το βιβλίο

Μια εικόνα, χίλια τούβλα..εεεε λέξεις ήθελα να πω. installation by Mexican artist Jorge Mendez Blake
  14. Αννετούσκα

Εγώ δε θα έχω πρόβλημα πάντως αν φας παστουρμά το άλλο Σάββατο πριν βρεθούμε. Κι ας είναι και το πρώτο ραντεβού.
  15. Αννετούσκα

Πολύ λογικό ειδικά μεταξύ ανθρώπων που δε γνωρίζονται καθόλου. Πού θα πάει όμως, θα γνωριστούμε καλύτερα τσούκου τσούκου εδώ μέσα :)
  16. Αννετούσκα

Προφανώς και αστειεύομαι με τα παραπάνω, είπα να το τραβήξω λίγο, στο πνεύμα των κατα-πιεστών/πρηχτών. Φυσικά και ο καθένας ξέρει καλύτερα τι του αρέσει και τι όχι. Οτιδήποτε είναι προς την ελεύθερη βούληση, είμαι ρητά υπέρ (εντάξει εκτός από ακραιότητες πχ φασίστες και τα σχετικά).
  17. Αννετούσκα

Ναι, ο καθένας έχει τα γούστα του δεν αντιλέγω αλλά πραγματικά δε χάνετε τίποτα να ξαναδοκιμάσετε κατσικάκι ή γίδα βραστή ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ να δώσετε μια τελευταία ευκαιρία στον εαυτό σας γιατί πραγματικά μπορεί τελικά να σας αρέσει και δεν το έχετε ακόμα ανακαλύψει, αξίζει μια ακόμα...
  18. Αννετούσκα

Δε μου αρέσουν οι οθόνες σε μαγαζιά, ιδίως όταν βλέπεις στη σειρά μαγαζιά με μια πράσινη οθόνη όπου μοιάζει κάνεις να μην ενοχλείται με αυτό ενώ εμένα μου φαίνεται παράλογο. Μου αρέσει η καθαρότητα των χεριών μετά το θαλασσινό μπάνιο, η λευκότητα των νυχιών, τα βρίσκω στα πιο όμορφά τους