Recent content by Τζίμι

1. Τ

Αποσπάσματα με γέλιο

Παραθέτω ένα απόσπασμα από Το Βασίλειο του Jo Nesbo που με έκανε να γελάω συνεχόμενα για κανένα δεκάλεπτο. Μια μέρα ένα βαρύ SUV πάρκαρε μπροστά στο βενζινάδικο και κατέβηκαν δύο τύποι, που πήγαν πίσω από το κτίριο του βενζινάδικου και του πλυντηρίου, λες και έψαχναν κάτι. Βγήκα έξω. <<Αν...
  2. Τ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Το περασμένο διάστημα τελείωσα τους Κυνηγούς Κεφαλών και τον πρώτο τόμο των Χιλίων και μία Νυχτών. Τώρα έχω ξεκινήσει το Έγκλημα και Τιμωρία του Ντοστογιέφσκι, που μπορώ να πω πως με έχει συγκινήσει από τα πρώτα δύο κεφάλαια. Τί γραφή είναι αυτή; :προσκυνώ:
  3. Τ

Χρόνια μας Πολλά

Χρόνια πολλά στην λέσχη και στους απανταχού συνλεσχήτες! Αν και είμαι νέος στην παρέα μπορώ να πω ότι έχω πάρει αρκετά πράγματα όσον αφορά το βιβλίο, μέσω των συζητήσεων στο φόρουμ έχω ανακαλύψει πολλούς ενδιαφέροντες τίτλους και θέλω να σας ευχαριστήσω για αυτό. Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις...
  4. Τ

Και εμένα! Ο τρόπος με τον οποίο σε βάζει στην ψυχολογία του πρωταγωνιστή είναι αξιοθαύμαστος. Μου αρέσει πολύ ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίζει την σκοτεινή πλευρά του ανθρώπου και σε κάνει να δεις τι οδήγησε τον πρωταγωνιστή στην εκάστοτε πράξη, τον τρόπο σκέψης που κρύβεται πίσω από την κάθε...
  5. Τ

Είναι ένα υπέροχο graphic novel, όπου οι συγγραφείς του, μέσα από την ιστορία του φιλοσόφου Μπέρναρντ Ράσελ, δημιούργησαν ένα μυθιστόρημα το οποίο έχει να κάνει με τις αναζήτηση των θεμελίων της λογικής. Αξίζει πιστεύω να διαβαστεί, γόνιμοι διάλογοι, ενδιαφέροντες χαρακτήρες και μερικές...
  6. Τ

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Το προηγούμενο διάστημα είχα διαβάσει Το Βασίλειο (πολύ δυνατό βιβλίο) και το logicomix. Αυτές τις μέρες έχω ξεκινήσει το Κυνηγοί Κεφαλών του Νέσμπε (κάτι μου λέει πως θα γίνει ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς).
  7. Τ

Προτάσεις για σειρές

Προτείνω την αμερικανική σειρά Ray Donovan. Έχει 7 σεζόν και ακούγεται πώς θα βγει και μια τηλεταινία σκηνοθετημένη από τον πρωταγωνιστή Liev Schreiber. Έχει να κάνει με την ζωή ενός fixer, ο οποίος δουλεύει για τους διάσημους και τους πλούσιους του Hollywood και ουσιαστικά είναι αυτός που...
  8. Τ

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Αυτή την περίοδο ταξιδεύω σε ένα παγωμένο και αφιλόξενο χωριό, κάπου στην Νορβηγία, παρέα με δύο αδέρφια όπου η ζωή τα έφερε αντιμέτωπα με ακραίες καταστάσεις. Ενδοοικογενειακή κακοποίηση, απιστίες, φόνοι και ανομολόγητα πάθη. Όλα αυτά ενώνονται και δημιουργούν μια σκοτεινή, παγωμένη ατμόσφαιρα...
  9. Τ

Καλημέρα Πεταλούδα. Ήταν ένα αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο, που κάποια στιγμή στο μέλλον σκοπεύω να το ξαναδιαβάσω για να το καταλάβω καλύτερα. Άργησα να το τελειώσω επειδή προσωπικά με δυσκόλευε το γεγονός ότι χωριζότανε σε πολύ λίγα κεφάλαια για ένα βιβλίο με 605 σελίδες και κάποιες περιγραφές με...
  10. Τ

Πολύ καλησπέρα σας! Μόλις έκανα εγγραφή, αν και γενικά παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό το φόρουμ για να πάρω ιδέες για βιβλία. Είμαι σχετικά καινούργιος στο άθλημα, είχα ξεκινήσει να διαβάζω αρκετά βιβλία κατά τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας. Λοιπόν για να είμαι σχετικός με το νήμα, προχθές...