Recent content by Οινοχόος

1. Ο

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Αναρωτιέμαι αν κάποιος από εμάς τους κοινούς θνητούς έχει βγει από τον εαυτό του, να κοιτάξει τον πλανήτη από ψηλά , κατανοήσει τη θέση της ανθρώπινης ύπαρξης ,το ρόλο που προορίζεται να παίξει,νοερά πάντα. Και αντί αυτου του ρόλου τι έχει πράξει.Ίσως τότε κατανοήσουμε ότι ο Κορωναίος είναι το...
  2. Ο

Ο εθελοντισμός είναι στο ότι θα αφήσουν πίσω την οικογένεια τους για να εργαστούν σε μια άλλη πόλη. Αυτό και μόνο αρκεί για να τις πεις εθελοντριες.Τα γράφω εκ πείρας..
  3. Ο

Η μη υιοθέτηση κοινής γραμμής από την ιατρική κοινότητα αλλά κυρίως ο καταιγισμός της πληροφορίας του φόβου είναι που τρέφουν τις θεωρίες συνομωσίας και όσοι είναι λίγο επιρρεπείς εύκολα τις πιστεύουν.. Όλο αυτό το πανηγύρι που έχει στηθεί από τα κανάλια και τον πανικό που σπέρνουν λειτουργεί...
  4. Ο

Ποια είναι η καλύτερη έκδοση του "Ο Κόμης Μοντεκρίστος";

Τελειώνοντας το μου ήρθε στο νου "ο συμβολαιογράφος" του Ραγκαβή.Δεν ξέρω γιατί.. Η εποχή; Η πλοκή; Ένας νέος φυλακισμένος άδικα κατόπιν συνομωσίας σκοτεινών δυνάμεων; Πάντως για τους λάτρεις της κλασικής λογοτεχνίας είναι ότι πρέπει.
  5. Ο

Βιβλίο για Ιθαγενείς της Αμερικής

Ιαβέρη ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα διαβάσω αυτο που πήρα τώρα και το αμέσως επόμενο θα είναι του dee brown καθώς καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι εστίαζει σε θέματα που με ενδιαφέρουν. Εγώ κλαίω με οτιδήποτε έχει καταστρέψει ο δυτικός τρόπος ζωής στο πέρασμα του αλλά αυτό είναι μια άλλη...
  6. Ο

Εκτίμηση Βιβλίου

Καλησπέρα, εγώ έστειλα e mail με αναλυτικές φωτογραφίες του βιβλίου σε παλαιόβιβλιοπωλεία και τους ρώτησα αν τους ενδιαφέρει και πόσο περίπου εκτιμάνε τα βιβλία. Φυσικά και είναι αξίας το βιβλίο αλλά πρέπει να απευθυνθείς στους κατάλληλους ανθρώπους. Γκουγκλαρε "παλαιόβιβλιοπωλεία" και βρες τα...
  7. Ο

Τελικά παραγγειλα "οι Αζτέκοι"', φαίνεται εύπεπτο και αναφέρεται στη πραγματικότητα γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι μύθοι. Διαβάζω αυτό και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
  8. Ο

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μετα από αναζήτηση στο διαδίκτυο μου φάνηκε ότι τα βιβλία δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά σε ανθρώπους με εξειδικευμένες γνώσεις η αυτούς που θέλουν να τις αποκτήσουν. Εγώ ανήκω στο ευρύ κοινό οπότε θα ήθελα κάτι ανάλογο. Το βιβλίο "Οι Αζτέκοι" του soustelle...
  9. Ο

Θέλω να μου προτείνετε ένα βιβλίο για τους ιθαγενείς της Αμερικανικής ηπείρου (ινδιάνους). Όχι την ιστορία ενός προσώπου η φυλής αλλά γενικά. Θέλω να μάθω για τον τρόπο ζωής, τα ήθη και έθιμα μέχρι την εποχή που εισέβαλαν οι απολίτιστοι λευκοί. Δεν με πειράζει να είναι παλιό, ίσα ίσα :φρύδια...
  10. Ο

Καλά γιατρός δεν είμαι , απλά δείχνω λίγο κατανόηση στη τρίτη ηλικία. Αν φτάσω κι εγώ εκεί θα ήθελα να μου δείξουν το ίδιο.. Επίσης σε μια χώρα της οποίας οι πολίτες δεν έχουν μάθει να μην πετάνε τα σκουπίδια στο δρόμο (εν έτει 2020) δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητα μου στους ηλικιωμένους...
  11. Ο

Ίσως σε κάποιους από αυτούς να προκαλεί δυσφορία, δύσπνοια. Η μισή ώρα για εμάς μπορεί να μην είναι πολύ αλλά ένας 70χρονος να υποφέρει...
  12. Ο

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Σε μια εποχή που επικρατεί το διαδίκτυο και η ταχύτητα στην επικοινωνία είναι μοιραίο η έκφραση να γίνει πιο φτωχή, δυστυχώς.. Το δυστυχώς είναι για την επικράτηση του διαδικτύου και της ταχύτητας που μας επιβάλλονται τελικά ,αν το φιλοσοφήσει κανείς. Οι έφηβοι ειδικά μιλάνε ελάχιστα γράφουν...
  13. Ο

Συνεχής χρήση του λεξικού στην ανάγνωση

Καλησπέρα και από μένα και καλωσορισες. Στη θέση σου και με δεδομένο ότι αντλείς ικανοποίηση από την διαδικασία με το λεξικό, εμπλουτίζεται το λεξιλόγιο σου και γυμνάζεις το μυαλό σου θα συνέχιζα έτσι! Θα θυσίαζα τη τη ταχύτητα για να έχω όλα τα παραπάνω. Ας τελειώσεις το βιβλίο 2-3 μέρες αργότερα.
  14. Ο

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Απαριθμώντας τους λόγους από το 1 ως το 4 τους βρίσκω πάρα πολύ καλούς για να ΜΗΝ διαβάσω ένα βιβλίο. Όπως δεν βρίσκω λόγο να δω μια ταινία τρόμου.