Recent content by Ιαβερης

1. Ι

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

@Χρυσόστομος πες μου τις εντυπώσεις σου από τον Γκενασιά όταν τον διαβάσεις. Έχω μεγάλη περιέργεια για τη συνέχεια της Λέσχης. :)
  2. Ι

Βιβλιονέα

Αφού έγινε κι αυτό το θαύμα αρχίζω και ελπίζω ξανά για το Winds of Winter.
  3. Ι

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ο Σαλμάν Ρουσντί δέχθηκε επίθεση επί σκηνής και μαχαιρώθηκε στη πλάτη. Πιθανότατα η επίθεση έχει σχέση με το βιβλίο του Οι Σατανικοί Στίχοι το οποίο είχε προκαλέσει την οργή των πανταχού φονταμενταλιστών. Να, κάτι τέτοια βλέπουμε στον 21ο αιώνα και μου'ρχεται να πάρω τα βουνά...
  4. Ι

Προτάσεις για ταινίες

@Σελεφά, το είδα μόλις βγήκε και ομοίως με σένα ταράχτηκα πολύ. Παρόλο που έχω δει άπειρα ντοκιμαντέρ παρόμοιου περιεχομένου πάντα μένω άναυδος μπροστά στο κτήνος που λέγεται άνθρωπος.
  5. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα το Tennesee Williams :Mad Piligramage Of The Flesh του John Lahr, είμαι στο 1/3 περίπου του βιβλίου και μου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση μέχρι στιγμής αλλά θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη όταν το τελειώσω.
  6. Ι

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Έχω σιχαθεί τα clickbaits! Σχεδόν κάθε ιστοσελίδα, σοβαρή και μη, ποντάρει σε ένα κραυγαλέο τίτλο που καμιά ή ελάχιστη σχέση έχει με το περιεχόμενο του άρθρου. Έλεος δηλαδή. :οργή:
  7. Ι

Τελικά άλλαξα πτήση και πετάω πρωί από Λονδίνο, άρα μεσημέρι θα προσγειωθώ. Την ημέρα δεν φοβάμαι, ξέρω ότι υπάρχουν τακτικά δρομολόγια για Ξάνθη και σίγουρα θα προλάβω να πάρω εισιτήριο. 😊
  8. Ι

Ελληνικά Διηγήματα

Εγώ θα ψηφίσω ένα από τα "σιγουράκια", δηλαδή τον Βιζυηνό, τον οποίο κι εγώ δεν θυμάμαι πια πόσες φορές τον έχω διαβάσει. Είναι από τις λίγες φορές που το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας δεν με έκανε να σιχαθώ έναν συγγραφέα.
  9. Ι

Σας ευχαριστώ παιδιά. Θα πάρω τη Δευτέρα τηλέφωνο και θα δω τι παίζει. 🙏
  10. Ι

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Κρίτων. Θα έχει ανοιχτό όμως κανένα γκισέ τέτοια ώρα (μιλάμε για μεσάνυχτα) όπου μπορώ να πληρώσω το εισητήριο και να το πάρω στο χέρι; Λογικά θα πάρω τηλέφωνο κατευθείαν το ΚΤΕΛ Μακεδονίας για πληροφορίες αλλά είπα να γλιτώσω την ομιλία μαζί τους. 😁
  11. Ι

Παιδιά, θέλω τα φώτα σας. Τον Σεπτέμβριο κατεβαίνω Ελλάδα, συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη, κι από κει σκοπεύω να να συνεχίσω για Ξάνθη με λεωφορείο. Το αεροπλάνο θα προσγειωθεί στις 10 το βράδυ περίπου και ευελπιστώ να προλάβω το τελευταίο λεωφορείο που αναχωρεί για Ξάνθη στις 12. Το ερώτημά μου...
  12. Ι

Προχθές ήταν η επέτειος της πρώτης επανδρωμένης προσσελήνωσης στο φεγγάρι, η ημέρα που ο Άρμστρονγκ πάτησε στο φεγγάρι και είπε τη διάσημη φράση του. Πόσο ζηλεύω όλους όσους έζησαν αυτό το σπουδαίο γεγονός, φαντάζομαι τη συγκίνηση και το δεος που ένιωσε ολόκληρος ο πλανήτης μπροστά σ'αυτό το...
  13. Ι

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

@ΜιΛάμπρος αν σε ενδιαφέρει, στο κανάλι του Ιανού στο YouTube υπάρχει μια πρόσφατη συνέντευξη με τον Ρονκαλιόλο, είχε έρθει για παρουσίαση του τελευταίου του βιβλίου που εκδόθηκε στην Ελλάδα. Μου φάνηκε ενδιαφέρον τύπος και ίσως στην επόμενη μου εξόρμηση στα ελληνικά βιβλιοπωλεία να πάρω κάποιο...
  14. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Για μένα το Εκκρεμές και το Ρόδο ισοβαθμούν σε τελειότητα και μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω κάποιο από τα δύο. Είμαι στα μισά του Temptation του Janos Szekely, ενός κλασσικού βιβλίου της ουγγρικής λογοτεχνίας το οποίο ανακάλυψα τυχαία, και μέχρι στιγμής το θεωρώ από τα καλύτερα βιβλία που...