Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

@Αντέρωτας θα τολμήσω να ρισκάρω να πω ότι τι ένα δεν εμποδίζει το άλλο. Μπορείς να λες και τα δυο!!! Οι σύγχρονοι συμπατριώτες μας δείχνουν λαμπρά το δρόμο. Θέλουμε να είμαστε και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πλένουμε τις πετσέτες του μπάνιου, αφού κάθε φορά που σκουπιζομαστε είμαστε καθαροί
Πρεπει να ειμαστε καθαροι λεει οταν χρησιμοποιουμε τις πετσετες;;; 😲
 
Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί βάζουν σημαίες στα μπαλκόνια τους. Λειτουργούν τα σπίτια τους ως ΚΕΠ; Δηλαδή, αν χτυπήσω κουδούνι για γνήσιο υπογραφής, θα φταίω;
Ποια είναι η σημαία του ΚΕΠ; Κόμμα είναι; Σαν το ΚΚΕ;
 
Μπράβο κέφια η παρέα! Κυριακή 6 Μαρτίου (της Τυρινής). Το σημειώνω. Μόνο μια παρατήρηση. Τα γράφετε σε λάθος λήμα. Σε εκείνο με τα φιλοσοφικά / υπαρξιακά ερωτήματα. Εκεί πάει κανονικά, γιατί όλες οι ερωτήσεις σας τέτοια είναι. Και για να θέσω και εγώ το δικό μου. Παίρνοντας ως παράδειγμα εμάς και τα λεγόμενά μας, αναρωτιέμαι πως ορίζουν το "φυσιολογικό" αυτοί οι αναθεματισμένοι οι ψυχίατροι και ψυχαναλυτές; Αφού υποτίθεται ότι ως φυσιολογικά όρια είναι αυτά στα οποία κινείται η πλειοψηφία. Και αυτομάτως μου έρχεται το δεύτερο. Οοόλοι εμείς δεν ανήκουμε στην πλειοψηφία; Και το τρίτο. Εάν όχι, που βρίσκεται κρυμμένη αυτή η πλειοψηφία που ορίζει το φυσιολογικό; Και εντέλει οι ψυχίατροι και οι ψυχαναλυτές που θέλουν να μας κάνουν φυσιολογικούς, είναι φυσιολογικοί; (για ψυχικές διαταραχές μιλάω πάντα). Το βάρυνα;

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο αστυφύλακας και ο χωροφύλακας τσακώνονται. Τι έχουν να χωρίσουν;
Ποιος έχει τη δικαιοδοσία να δέρνει τον κόσμο (υποθέτω) -τουλάχιστον όσο υπήρχαν και οι δυό τους. Διότι τώρα υπάρχει μόνο ο αστυφύλαξ και λύθηκε το ηθικό πρόβλημα.
 
Last edited:
Οι ψυχίατροι και οι ψυχαναλυτές προφανώς και δε μας θέλουν φυσιο-λογικούς διότι έτσι θα έμεναν άνεργοι. Μα κανένα ίχνος λογικής σκέψης πια δεν έχει απομείνει εδώ μέσα;

Η πλειοψηφία είναι οι άλλοι.

Τα ερωτήματα και τα σχόλια δεν τα βάζουμε εμείς σε κανένα νήμα. Αυτά μας οδηγούν στα νήματα.

Νομίζω ότι ένας χωρο- και ένας αστυ- φύλακας μπορούν να συνεννοηθούν στις φάπες που θα ρίχνουν. Να βρουν κοινό ρυθμό χρειάζεται μόνο.
 
Top