"13 Reasons Why" Jay Asher - " 13 Λόγοι Γιατί " Τζέι Άσερ

Η Χάνα Μπέικερ είναι το θέμα του μυθιστορήματος. Ήταν φοιτήτρια γυμνασίου που αυτοκτονεί, αφήνοντας πίσω 13 ηχογραφημένες κασέτες που περιλάμβαναν δώδεκα ανθρώπους (προφανώς ένας - δεν θα πω ποιος - είναι σε δύο κασέτες) και δεκατρείς λόγους που την οδήγησαν στην αυτοκτονία.

Ο Κλέι είναι ο αφηγητής του μυθιστορήματος. Είναι ένας μαθητής γυμνασίου, μέσω του οποίου οι λόγοι-κασέτες της Χάνα αποκαλύπτονται στο μυθιστόρημα.

Η πλοκή είναι η εξής: Η Χάνα φροντίζει να σταλθούν οι κασέτες 2 εβδομάδες μετά την αυτοκτονία της. Οι κασέτες στέλνονται στον πρώτο που εμπεριέχεται στην πρώτη κασέτα και αυτός τις ακούει όλες και οφείλει να στείλει τις κασέτες στον επόμενο που βρίσκεται στην επόμενη κασέτα και πάει λέγοντάς. Τελικά φτάνει η σειρά του Κλέι οπότε αρχίζει και το βιβλίο καθώς είναι ο αφηγητής του. Μέσα από τα λόγια του μαθαίνουμε για τις άλλες κασέτες.

Οι λόγοι που αποκαλύπτονται αφορούν θέματα όπως σχολικός εκφοβισμός, κακοποίηση, ομοφυλοφιλία, σεξισμός, στοχοποίηση, βιασμός, αδιαφορία και άλλα.

Η μεταφορά του βιβλίου στην ομώνυμη σειρά του Netflix προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων και δίχασε για την πρόθεση και τα μυνήματα του βιβλίου και της σειράς. Πολλοί τονίζουν ότι η σειρά ωραιοποιεί την αυτοκτονία. Άλλοι υποστηρίζουν ότι είναι μια καλή αφορμή για συζήτηση μεταξύ γονέων και εφήβων για κρίσιμα ζήτημα την εφηβικής ζωής. Τέλος το βιβλίο είναι μυθιστόρημα ενηλίκων εφήβων (young adult)

Εγώ είδα τη σειρά και διάβασα το βιβλίο. Στην σειρα υπαρχουν μερικές αποκλίσεις από το βιβλίο αλλα δεν αλλάζουν εντελώς την πλοκή. Όσον αφορά το θέμαπου θίχτηκε είμαι υπέρτου επιχειρήματος ότι είναι αφορμή για συζήτηση φυσικά.

Πρέπει βιβλία και σειρές να έχουν τόσο προκλητικό κοινωνικό περιεχόμενο και ανθίζουν θέματα που η κοινωνία δεν θέλει να μιλήσει; Αν ναι ποιος πιστεύετε ότι είναι ο σωστός τρόπος προσέγγισης του θέματος; Ποιο πρέπει να ειναι το αναγνωστικό κοινό;
 
Last edited:
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο ούτε έχω δει την σειρά, βλέπω όμως δύο θέματα που έχει η ανάρτησή σου:

1. (το κύριο). Λείπουν μερικά βασικά σημεία στην παρουσίαση όπως εκδότης, γλώσσα και μέγεθος του βιβλίου. Εδώ θα δεις πώς θέλουμε να είναι οι παρουσιάσεις, αν θες φτιάξε το πινακάκι, στείλ'το μου και θα κάνω εγώ την διόρθωση.
2. Είναι σίγουρα ένα βιβλίο παιδικής/εφηβικής λογοτεχνίας (αφορά σαν αναγνωστικό κοινό πιδιά/εφήβους); Δεν ξέρω, αλλά από την παρουσίασή σου συμπεραίνω όχι. Πες μου την γνώμη σου.
 
Last edited:
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο ούτε έχω δει την σειρά, βλέπω όμως δύο θέματα που έχει η ανάρτησή σου:

1. (το κύριο). Λείπουν μερικά βασικά σημεία στην παρουσίαση όπως εκδότης, γλώσσα και μέγεθος του βιβλίου. Εδώ θα δεις πώς θέλουμε να είναι οι παρουσιάσεις, αν θες φτιάξε το πινακάκι, στείλ'το μου και θα κάνω εγώ την διόρθωση.
2. Είναι σίγουρα ένα βιβλίο παιδικής/εφηβικής λογοτεχνίας (αφορά σαν αναγνωστικό κοινό πιδιά/εφήβους); Δεν ξέρω, αλλά από την παρουσίασή σου συμπεραίνω όχι. Πες μου την γνώμη σου.

πώς κάνω επεξεργασία; γιατί δεν μπορώ να το βρω. Αν μπορεί κάποιος να το διαγράψει αυτο το νήμα. Θα το διορθώσω και μετά θα το δημοσιεύσω. Συγγνώμη.
 
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά έχω δει την πρώτη σεζόν.

Έχει πράγματι γίνει κακός χαμός με αυτήν την σειρά. Δεν θα έλεγα ότι ωραιοποιεί την αυτοκτονία, μου φαίνεται υπερβολικός χαρακτηρισμός. Εξάλλου την δείχνει κανονικά και η σκηνή είναι άβολη και στενάχωρη. Το πρόβλημα είναι ότι την παρουσιάζει σαν μέσο εκδίκησης της πρωταγωνίστριας απέναντι σε εκείνους που θεωρεί ότι την οδήγησαν εκεί, σαν να τους κουνάει το δάχτυλο και να τους λέει "τώρα θα σας δείξω εγώ". Επίσης, δεν υπονοείται πουθενά, ότι ίσως αντιμετώπιζε γενικότερα προβλήματα για τα οποία θα έπρεπε να την δει κάποιος ειδικός. Αντίθετα, το μπούλινγκ και όσα άλλα της συνέβησαν παρουσιάζονται σαν μοναδική αιτία της αυτοκτονίας της και όχι σαν αφορμή.

Είδα λίγο και το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν (δεν θα τη συνεχίσω όμως) και στην αρχή είχε τους πρωταγωνιστές να αναφέρουν ότι αν ένας έφηβος έχει αυτοκτονικές τάσεις ίσως θα έπρεπε να μην δει τη σειρά ή να τη δει με κάποιον ενήλικο ενώ παρέπεμψαν και σε μια τηλεφωνική γραμμή βοήθειας. Προφανώς για να κατευνάσουν την περσινή θύελλα αντιδράσεων.

Θεωρώ ότι είναι σωστή κίνηση. Δεν πρέπει να αποσιωπώνται στην τέχνη υπαρκτά ζητήματα της κοινωνίας επειδή θεωρούνται άβολα, ευαίσθητα ή ταμπού. Από την άλλη πλευρά όμως, όταν έχουμε να κάνουμε ειδικά με εφήβους, που έτσι κι αλλιώς βρίσκονται σε ιδιαίτερη φάση της ζωής τους από συναισθηματικής άποψης, καλό είναι να υπάρχει και μια επίβλεψη από κάποιον γονέα ή άλλον ενήλικα κατά την κατανάλωση τέτοιων προϊόντων ειδικά όταν αυτά παρουσιάζονται με αμφιλεγόμενο και 'προβληματικό' τρόπο.
 
πώς κάνω επεξεργασία; γιατί δεν μπορώ να το βρω. Αν μπορεί κάποιος να το διαγράψει αυτο το νήμα. Θα το διορθώσω και μετά θα το δημοσιεύσω. Συγγνώμη.
Δεν μπορείς να κάνεις επεμβάσεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Στείλε μου τις διορθώσεις και θα τις εντάξω στην παρουσίασή σου εγώ..
 
Top