Συνανάγνωση "Κουτσό"

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Με την ευκαιρία της επανέκδοσης του "Κουτσό" αρκετοί φίλοι του φορουμ εκφράσαμε την επιθυμία μας για την συνανάγνωση του.

Προτείνω μετά το Πάσχα να ξεκινήσουμε, χρονοδιάγραμμα και τρόπος ανάγνωσης συζητήσιμα (ίσως και δημοσκοπικά ως προς τον τρόπο ανάγνωσης)...
 
Ωωωωωω θέλω πολύ να το διαβάσω αλλά δήλωσα για συνανάγνωση στο Πόλεμος και Ειρήνη Μεγάλο δίλημμα μου βάζετε :σάλια:
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Και εγώ μέσα! Ευτυχώς είναι διαθέσιμο στην βιβλιοθήκη! :)))
 
Αυτό που με προβληματιζει τώρα είναι ότι ίσως 2 παράλληλες συναναγνωσεις ίσως να λειτουργήσουν ανταγωνιστικα μεταξύ τους. Μήπως να περιμεναμε κανενα διμηνο να τελειώσει η συναναγνωση του Πολέμου και της Ειρήνης και μετά να ξεκινησουμε το Κουτσο; Έτσι νομίζω ότι ότι θα έχουμε περισσότερες συμμετοχές και στις 2. Περιμενω βέβαια και την δικιά σας γνώμη...
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Με την εμπειρία προηγούμενων συναναγνώσεων, Κόρτο, ένα βιβλίο 700 σελίδων σε πόσο βγαίνει; Βέβαια θα μου πεις έχει να κάνει και με την δυσκολία τού περιεχομένου, αλλά στο περίπου, κατά μέσο όρο πόσο διαρκεί η ανάγνωσή του;
 
Αναλογα. Περίπου υπολογιζω σε 80-120 σελθδες την εβδομάδα. Εξαρτάται και από την διάθεση και τον χρόνο των συμμετεχόντων. Κατά κανόνα όμως τα μεγάλα βιβλία εχουν πολλές απώλειες. Μέλη που με θετική διάθεση ξεκιναν αλλα είτε κουραζονται από την διάρκεια (αν η ύλη ανα εβδομάδα είναι μικρή και η συναναγνωση κρατά πολύ) είτε δεν μπορουν ν`ακολουθούν τον ρυθμο(αν η υλη είναι μεγαλη)
 
Με την ευκαιρία της επανέκδοσης του "Κουτσό" αρκετοί φίλοι του φορουμ εκφράσαμε την επιθυμία μας για την συνανάγνωση του.

Θα ήθελα συνανάγνωση με το Κουτσό, μόνο που ήδη το έχω ξεκινήσει και σκοπεύω να το τελειώσω πριν το Πάσχα που αρχίζει να έχει πολύ δουλειά. Κρίμα.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Απλά σκεφτόμουν να ξεκινήσουμε με το μικρότερο δηλαδή το Κουτσό και μετά να ξεκινήσει η άλλη μια και είναι σχεδόν 1200 σελίδες σε αρκετές εκδόσεις.

Τζόνκαν, να μας πεις τις εντυπώσεις σου, μόλις το τελειώσεις και οποιοδήποτε σχόλιο δεν είναι σπόιλ! :)))
 
Last edited:
Ταπεινή μου γνώμη, μιας και η συνανάγνωση του Πόλεμος και ειρήνη προτάθηκε αρχές Μαρτίου, και ήδη έχει μαζέψει κάμποσες συμμετοχές, να δοθεί ένα περιθώριο τουλάχιστον ενός μηνός πριν ξεκινήσει η άλλη, καθώς ήδη υπάρχουν άτομα που θα ήθελαν να συμμετάσχουν και στις δύο, και αν τρέξουν παράλληλα θα αναγκαστούν να διαλέξουν ποιο από τα δύο θα προτιμήσουν. Δεδομένου ότι οι μεγάλες συναναγνώσεις αναπόφευκτα φυλλορροούν από ένα σημείο και μετά, έστω αυτό το περιθώριο θα ήταν χρήσιμο. Όσον αφορά τον όγκο, ναι μεν το Πόλεμος και ειρήνη είναι μεγαλύτερο, αλλά και το άλλο δεν το λες βιβλιαράκι, όπως μαθαίνω από μερικούς...
 
Αν η συνανάγνωση δεν γίνει παράλληλα με το "Πόλεμος και Ειρήνη" είμαι και εγώ μέσα. Τα έχω και τα δύο στη βιβλιοθήκη μου (εκδόσεις Γκοβόστη και Εξάντα), και τα έχω και στα προσεχώς για φέτος.
 
H αληθεια ειναι οτι και το συγκεκριμενο βιβλιο ενδιαφερον μου φαινεται. Ωστοστο επειδη εδω και πολυ καιρο εχω παντα στην ακρη του μυαλο μου να διαβασω επιτελους το ''Πολεμος και Ειρηνη'' θα με βολευε προσωπικα να ξεκινουσε πρωτα η συναναγνωση του πρωτου και μετα νομιζω δεν θα ειχα προβλημα να συμμετειχα και στην συναναγνωση του ''Kουτσο''. Σε δυο ταυτοχρονα ομως δεν νομιζω να τα καταφερω :/
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Λογικά, θα τελειώσετε τέλη Μάη την άλλη συνανάγνωση. Οπότε κάπου εκεί μπορούμε να ξεκινήσουμε αυτή, αν ακόμα ενδιαφερόμαστε όσοι δηλώσαμε και άλλοι επιπλέον. :)))
 
Αυτό που με προβληματιζει τώρα είναι ότι ίσως 2 παράλληλες συναναγνωσεις ίσως να λειτουργήσουν ανταγωνιστικα μεταξύ τους. Μήπως να περιμεναμε κανενα διμηνο να τελειώσει η συναναγνωση του Πολέμου και της Ειρήνης και μετά να ξεκινησουμε το Κουτσο; Έτσι νομίζω ότι ότι θα έχουμε περισσότερες συμμετοχές και στις 2. Περιμενω βέβαια και την δικιά σας γνώμη...
Ναι εγώ θα ήθελα να συμμετέχω και στα δύο (Αν και το δίμηνο που βάζετε για το Πόλεμος και Ειρήνη δύσκολο το βλέπω η καημένη )
 
Εγώ θα ήθελα να συμμετέχω. Αν άρχιζε κάπου τώρα θα με βόλευε πιο πολύ απ ότι αρχές Ιουνίου που προβλέπεται διότι τότε θα έχω και εξεταστική αλλά δεν πειράζει κάπως θα τα βολέψω :)
 
Καλησπέρα. Η συνανάγνωση του Πόλεμος & Ειρήνη μάλλον αυτοκτόνησε και έχω μείνει μόνη....:χμχμ: Καθότι τελειώνω το βιβλίο λογικά μέχρι τέλος Μαίου αν ισχύει η συνανάγνωση για το Κουτσό θα με ενδιέφερε
 
Δεν άντεξα άλλο να το βλέπω στην βιβλιοθήκη και το ξεκίνησα μόλις εχθές.... αν ενδιαφέρονται ακόμη και οι υπόλοιποι να το οργανώσουμε....
 
Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Top