Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 14 από σύνολο 14

Νήμα: Ολοκληρωμένη σειρά ΚΟΜΙΞ, τεύχη 1-303

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    371
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Νόμιζα πως ήταν εμφανές πως είναι τρολ-απάντηση. Ίσως ειναι καλύτερο να διαγραφεί :/

υγ: πάω να στείλω κανα εκατομμύριο ακόμα στο φαροφύλακα

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    2.969
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Βρε συ εμφανέστατο ήταν, απλώς εγώ είμαι χαζή. Δεν πρόσεξα ότι την ανάρτηση την έκανες εσύ, και νόμισα ότι ήταν το μήνυμα που είχε λάβει ο Κόμης. :p

Κόμη πώς αισθάνεσαι που θα αποχωριστείς τη συλλογή σου; Τα έχω μαζέψει κι εγώ τα τεύχη μέσα στα χρόνια (εκτός από 2-3 νομίζω) και παρ' όλο που δεν τα διαβάζω πια, δεν θέλω να τα δώσω.
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Προεπιλογή

Ιπποπόταμε, έριξα πολύ γέλιο με τον Κομιξολόγο! Μην τη σβήσετε την απάντηση!

Ίζι, είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω πως αισθάνομαι, γιατί αυτή η πώληση δεν ήταν μία απόφαση της στιγμής. Το σκεφτόμουν και με προετοίμαζα εδώ και αρκετά χρόνια (από τις αρχές του 10), ενώ και οι αγγελίες έτρεχαν εδώ και μια διετία περίπου - εδώ, στο Facebook και στην eBay. Να σου πω την αλήθεια, σχεδόν το είχα ξεχάσει, πίστευα ότι δεν θα πουληθούν. Και την περασμένη Τρίτη ήρθε ειδοποίηση από την eBay ότι πουλήθηκαν! Με πείραξε λίγο εκείνη τη στιγμή, αλλά πλέον δεν έχω εδώ και καιρό αυτή την αγάπη για συλλογές που είχα παλιά, τις βλέπω πια μάταιες (διαβάζοντας και την Αόρατη Συλλογή του Τσβάιχ ενίσχυσε αυτή την αίσθηση ματαιότητας - προσοχή: αν είστε συλλέκτες, μην το διαβάσετε!) Βάλε κιόλας ότι το Κόμιξ δεν ήταν καν η αγαπημένη μου Ντίσνευ σειρά από Τερζόπουλο (αυτή τη θέση την κατέχουν με διαφορά τα Κλασσικά), ήξερα ότι δεν πρόκειται ποτέ να τα ξαναδιάβαζα - απλά θα τα κοίταζα, αλλά μέχρι πότε? Με αυτό το σκεπτικό, το οποίο έχει αναπτυχθεί μέσα μου τα τελευταία χρόνια, σκοπεύω στο μέλλον να δώσω πολλά πράγματα ακόμα. Σίγουρα όμως δεν θέλω (σε αυτή τη φάση) να πειράξω συγκεκριμένα κόμικς, τη μουσική μου (καμιά 1000αριά βινύλια και CD*) και τα βιβλία.

Κι εγώ ελπίζω, όπως έγραψε ο Ιπποπόταμος, να πάνε κάπου όπου θα διαβαστούν από όσο περισσότερα παιδιά (και μη) γίνεται. Θεωρώ ότι μάλλον, για να τα αγόρασε η εκκλησία, κάποιον τέτοιο προορισμό θα έχουν, εκτός και αν ο πάτερ** χτίζει συλλογή, που δεν το πολυνομίζω!

* Βέβαια και αυτά μάταια είναι, αφού έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να ακούω από βινύλια και CD, και χρησιμοποιώ μόνο MP3 παντού
    ** Είναι σίγουρο αυτό, χτες μιλώντας με το άτομο που θα τα παραδώσω τον ανέφερε τον αγοραστή ως "Πάτερ"
    Τελευταία επεξεργασία από Κόμης : 09-10-18 στις 10:11

Προεπιλογή

Λοιπόν, αφού τα παρέδωσα τα Κόμιξ χτες, το άτομο με το οποίο συναντήθηκα, που θα αναλάβει και να τα στείλει, μου είπε ότι ο αγοραστής, Πάτερ κάτι (που δυστυχώς δεν συγκράτησα), είναι 65 χρονών και όντως η εκκλησία του φροντίζει παιδιά και λογικά θα είναι για την βιβλιοθήκη της. Αν υπήρχε λοιπόν κάποια αίσθηση στενοχώριας και απογοήτευσης για τον αποχωρισμό της συλλογής, δεν υφίσταται πλέον. Δεν μπορούσα να σκεφτώ καλύτερη κατάληξη μιας συλλογής που ξεκίνησε τον Ιούλιο του 1988. Μπορεί μέσα σε αυτή τη συλλογή να υπάρχουν εξαντλημένα τεύχη εδώ και δεκαετίες (το Νο2 "Ο Χρυσός Γίγας" ήταν το πρώτο που εξαντλήθηκε, σχεδόν 1-2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του), τα οποία δεν θα ξεχωρίσουν ως τέτοια στα παιδιά που θα τα διαβάσουν, αλλά who cares? Όπως είπε ο Ιπποπόταμος, καλύτερα να μην καταλήξουν ξεχασμένα σε κάποια βιβλιοθήκη. Όταν αποφάσισα να πουλήσω, δεν φανταζόμουν ότι στο τέλος θα έχω αίσθημα χαράς και ικανοποίησης!
    Δεν είμαι θρήσκος, και ξεκινάω πάντα αρνητικά προκατειλημμένος όσον αφορά ανθρώπους της εκκλησίας, αλλά τον συγκεκριμένο Πάτερ τον αγαπώ και τον θαυμάζω!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •