Συνανάγνωση: "Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ" του William Faulkner

Τι γνώμη έχεις για το Αβεσσαλώμ, Αβεσσαλώμ του Γουίλιαμ Φώκνερ;

  • Καλό

    Votes: 0 0,0%
  • Μέτριο

    Votes: 0 0,0%
  • Κακό

    Votes: 0 0,0%
  • Πολύ κακό

    Votes: 0 0,0%
  • Δε μας παρατάς κι εσύ κι ο Φώκνερ σου!!!

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    11
Συζητώντας σε άλλο νήμα με ένα από τα πολύ αγαπημένα μέλη του φόρουμ για μια νέα συνανάγνωση, είπα σιγά σιγά να ανοίξω το καινούργιο νήμα!!! :))

Αυτή την φορά το βιβλίο προς συνανάγνωση θα είναι το "Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ" του Γουίλιαμ Φώκνερ.
Το βιβλίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "ΟΔΥΣΣΕΑΣ" και βλέπω πως μάλλον είναι διαθέσιμο στα περισσότερα βιβλιοπωλεία.

Μέχρι στιγμής έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για συμμετοχή τα παρακάτω μέλη:

  • Έλλη Μ
  • Μπέιζιλ Γκραντ
  • Καλοκαίρι
Φυσικά όλα τα μέλη είναι ευπρόσδεκτα να μας ακολουθήσουν και ελπίζω να μας τιμήσουν αυτή την φορά και κάποιοι που δεν έχουν ξανασυμμετάσχει σε μια συνανάγνωση...:)

Όσο αφορά την ημερομηνία έναρξης θεωρώ πως Δευτέρα 12/9/2016 είναι μια καλή ημερομηνία. Μέσα σε αυτές τις 2 εβδομάδες όσοι θέλουν μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή και επιπλέον θα έχουν και χρόνο να αναζητήσουν/αγοράσουν το βιβλίο.
Αν πάλι καποιοι βιάζονται πολύ, ξεκινάμε κι αυτή την Δευτέρα 5/6/2016.

Νομίζω την τελική ημερομηνία μπορούμε να την συζητήσουμε σε αυτό το νήμα...:)

Επίσης πήρα την πρωτοβουλία να χωρίσω το βιβλίο κάπως έτσι :)))

Δευτέρα 12 έως Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου: σελίδες 5 - 97
Σαββατοκύριακο 17-18 Σεπτεμβρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 19 έως Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου: σελίδες 98 - 198
Σαββατοκύριακο 24-25 Σεπτεμβρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 24 έως Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου : σελίδες 199 - 332
Σαββατοκύριακο 1-2 Οκτωβρίου : Σχολιασμός

Δευτέρα 3 έως Παρασκευή 7 Οκτωβρίου : σελίδες 333 - 434
Σαββατοκύριακο 8-9 Οκτωβρίου : Σχολιασμός (μέχρι όσο πάει βεβαίως)

Όπως μπορεί να δει κανείς χώρισα το βιβλίο σε 4 μέρη.
Αν πάλι κάποιος νομίζει πως τα μέρη έχουν πολλές ή λίγες σελίδες, δεν έχει παρά να το πει στο παρακάτω νήμα και εγώ θα τον αγνοήσω επιδεικτικά!!!:χαχα:

Ο σχολιασμός θα γίνεται χωρίς τη χρήση ΠΛΟΚΗΣ μόνο για τις σελίδες που έχουν οριστεί κάθε φορά. Και βέβαια στο τέλος θα γράψει ο καθένας μας τις εντυπώσεις του απ' το βιβλίο συνολικά.

Τέλος, να πω για ακόμη μια φορά πως όλοι είναι ευπρόσδεκτοι για να εξερευνήσουμε τα δύσβατα μονοπάτια της φανταστικής χώρας του Αμερικανού συγγραφέα!!

:σαςευχαριστώ:
 
Οκ και από εμένα. Το έχω παραγγείλει αλλά και να μην έρθει μέχρι την άλλη εβδομάδα(χλωμό) θα το αρχίσω στα αγγλικά.
 
Νικόλα, χαίρομαι που τουλάχιστον απλοποίησες επιτέλους τη διαδικασία και πήδηξες τις άκρως χρονοβόρες, και ουσιαστικά περιττές, σαχλαμάρες του τύπου ψηφοφορίες και τα παρόμοια :χαχα:

Αυτό που είπε η Έλλη.
 
Κι εγώ θέλω να συμμετέχω!! :γιούπι:
Αλλά αφήστε μου λίγο χρόνο μέχρι το τέλος της εβδομάδας - που αρχίζουν όλες οι υποχρεώσεις μου αντάμα:κλαψ: - για να σας πω με 100% σιγουριά. Θέλω να βεβαιωθώ ότι θα έχω αρκετό χρόνο για να ακολουθώ το πρόγραμμα. Μην βρεθώ να τρέχω για να σας προλαβαίνω.
 
Last edited:
Για να μην είμαστε άδικοι με τον Νικόλα, είχε προαποφασιστει το Αβεσσαλωμ Αβεσσαλώμ (έπεσε ιδέα κλπ κλπ) και απλώς ο Νικολας έδειξε μεγα(λο)θυμία ανοίγοντας το θέμα, απαλλάσσοντας εμάς τους τεμπέληδες απο το ανιαρό αυτό τασκ και χωρίζοντας τα κεφάλαια, έχοντας κατα νου τη μάνα (την όποια μάνα), πάνω απ 'ολα.
Τωρα, για καλάμια δεν ξέρω τίποτε, όμως αν δεν είναι δεινός ψαράς, ας έχει το φυσοκάλαμό του. ( γουάτ; )
Νικόλα, αντιλαμβάνεσαι πόσο χαιρέκακα θα γελώ, αν διαπιστώσεις (και -ουμε) οτι η Βουη τελικά είναι "Μ'ΈναΆρλεκινΞεχνιέμαι" σε συγκριση με αυτό;
 
Όλα τέλεια! Βλέπετε, όταν είναι άξιος ο ηγεμόνας δεν χρειάζονται ψηφοφορίες και λοιπές χαοτικές δημοκρατικές διαδικασίες!
Η Δημοκρατία πέθανε ζήτω ο Βασιλιάς (εχμμμ μήπως την ψώνισα;;; :χαχα:)

ουσιαστικά περιττές, σαχλαμάρες του τύπου ψηφοφορίες και τα παρόμοια :χαχα:
Καστάλια όπως ξέρεις και ψηφοφορία να κάναμε....:))))

Ιωάννα σε περιμένουμε!!!!
Καιρό έχουμε να βρεθούμε σε κοινή συνανάγνωση....:)




Νικόλα, αντιλαμβάνεσαι πόσο χαιρέκακα θα γελώ, αν διαπιστώσεις (και -ουμε) οτι η Βουη τελικά είναι "Μ'ΈναΆρλεκινΞεχνιέμαι" σε συγκριση με αυτό;
Δεν φοβάμαι Έλλη με τόσο δυνατή ομάδα συνανάγνωσης!!!!!!!!

Θα αντιγράφω από σένα!!! :ρ
 
Last edited:
Μα δεν ήταν καθόλου ειρωνικό το σχόλιο μου - αυτό ακριβώς που είπες, συντομεύεις το πράγμα και προχωράμε πολύ πιο αποτελεσματικά, στον ίδιο χρόνο που θα ψηφίζαμε, τώρα θα διαβάσουμε και άλλα πεντ - έξι βιβλία. Μετά τον Κέρουακ, άντε και κανένα Τζόις :χαχα:

(Η Έλλη να πάρει άριστα στο διαγώνισμα, έχει δείξει απεριόριστη αφοσίωση στο δάσκαλο).
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Κι εγώ μέσα για την συνανάγνωση. :)
 
Κι εγώ μέσα για την συνανάγνωση. :)
:γιούπι: Άντε Πετ από τον Αναρχικό έχουμε να διαβάσουμε κάτι μαζί!!!


Καστάλια, τα είπες πάρα πολύ ωραία και έβαλες τα πράγματα στην θέση τους...

Η Έλλη είναι ευνοούμενη μου :))))
 
Πολύ δελεαστική η πρόταση σου ,Νικόλας Δε Κίντ .Είναι μια καλή ευκαιρία να το ξαναδιαβάσω ,δεν ξέρω αν θα σας προλαβαίνω γιατί αυτό τον καιρό οι ελεύθερες ώρες μου είναι περιορισμένες ,αλλά θα το προσπάθησω .
 
Οπότε μέχρι στιγμής έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον τα παρακάτω μέλη:

  1. Έλλη Μ
  2. Μπέιζιλ Γκραντ
  3. Καλοκαίρι
  4. Ιωάννα Μος
  5. Τζένη Τζένη
  6. Πεταλούδα
  7. Τζόνκαν
 
Καλησπέρα κι από μένα!
Άρτις αφιχθέν στο φόρουμ...
Θέλω να πάρω κι εγώ μέρος στη συνανάγνωση...
Πρώτη συνανάγνωση... πρώτος Φώκνερ...
Για να δούμε...
 
Γειά σας και από μένα!

Τί είπατε; Και άλλο νέο μέλος; Ναι...Είδες ο Faulkner;)

Λοιπόν, λοιπόν!
Absalom, Absalom!
Ναι, Ναι, Ναι!


υ.γ. Συγκινήθηκα όταν είδα το ICQ στις επιλογές μηνυμάτων όταν έκανα την εγγραφή
 
Top