Συνανάγνωση: "Ο Δαιμονικός Εραστής" της Dion Fortune

Λοιπόν συζητώντας με την Χήθκλιφ στο νήμα του Μέλμοθ, αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες να διαβάσουμε παρέα τον Δαιμονικό Εραστή της Ντίον Φόρτσιουν!!!

Ανοίγω λοιπόν αυτό το νήμα για αυτή την εντελώς καινούργια συνανάγνωση!

Χήθκλιφ, δεν χώρισα ακόμα το βιβλίο μήπως και ήθελες εσύ να το κάνεις ...:)
Όπως είχαμε συμφωνήσει η ημερομηνία έναρξης θα είναι την Δευτέρα 11/4.

Λέω επίσης να ακολουθήσουμε τους τυπικούς κανόνες των συναναγνώσεων. Δηλαδή διάβασμα Δευτέρα ως Παρασκευή και σχολιασμός το ΣΚ!!

Περιμένω σχόλια!!!

ΥΓ: Επειδή είμαστε όμως καλά παιδια, όποιος ή όποια ενδιαφέρεται να μας ακολουθήσει είναι φυσικά ευπρόσδεκτος!!!!:))))
 
Μάλιστα... γνωρίζω πως είμαι στον κόσμο μου, αλλά όχι κι έτσι! Δεν είχα αντιληφθεί καν το νήμα που άνοιξες Νικόλα... Με συγχωρείς!

Λοιπόν, δώσε μου λίγο χρόνο και σήμερα το βράδυ (μεταμεσονύχτια μάλλον) θα επανέλθω με τον χωρισμό των κεφαλαίων!

Και φυσικά ναι σε όσα προτείνεις, εσύ είσαι ο ειδήμων στις συναναγνώσεις άλλωστε ενώ εγώ η αδιόρθωτη «κοπανατζού» (και να'μουν μόνο σε αυτές... Χαχα!) Αλλά όχι αυτή τη φορά!
 
Last edited:
Και είχα αρχίσει να ανησυχώ... :μαναι:

Πιστεύω ότι αν το βιβλίο αποδειχθεί αντάξιο των προσδοκιών μας, τότε θα γίνει μια πολύ ωραία συνανάγνωση!!

255 σελιδούλες είναι στην τελική.
Το θέμα φαίνεται όμως άκρως ελκυστικό!!!!

Α και που είσαι... Οι κοπάνες απαγορεύονται!!!:χαχα:
 
Λογικό είναι να με έχεις πάρει από φόβο... εδώ με έχω φοβηθεί εγώ... Χαχα!

Μην ανησυχείς, αυτή τη φορά είναι όλα δεόντως παράξενα ώστε να μην θέλω να απουσιάσω! :)))
 
και ειχα δει προσφατα θεατρικο , οπου μπαρκαρουν σε ένα αγνωστο νησι αφενταδες μαζι με δουλους αλλα σε αυτό το νησι οι ρολοι μεταλλάσονται και γινονται τα δουλικα, αφεντες
 
Κατόπιν συνεννόησης με τους συμμετέχοντες, επιστρέφω (τελευταία στιγμή φυσικά... :χαχα:) για τον χωρισμό των κεφαλαίων...

Εβδομάδα Πρώτη
Δευτέρα 11 έως Παρασκευή 15 Απριλίου: Κεφάλαια 1ο έως και 10ο (σελίδες 7 - 88)
Σχολιασμός: Σάββατο 16 και Κυριακή 17 Απριλίου

Εβδομάδα Δεύτερη
Δευτέρα 18 έως Παρασκευή 22 Απριλίου: Κεφάλαια 11ο έως και 20ο (σελίδες 89 - 173)
Σχολιασμός: Σάββατο 23 και Κυριακή 24 Απριλίου

Εβδομάδα Τρίτη
Δευτέρα 25 έως Παρασκευή 29 Απριλίου: Κεφάλαια 21ο έως και 28ο (σελίδες 174 - 255)
Σχολιασμός: Σάββατο 30 Απριλίου και Κυριακή 1 Μαΐου

Τα σχόλια που αφορούν στις καθορισμένες κάθε φορά σελίδες γίνονται ελεύθερα ενώ οτιδήποτε σχετίζεται με επόμενα κεφάλαια θα πρέπει να δίνεται επικαλυμμένο (εντός πλοκής). Συνολικές εντυπώσεις μετά την ολοκλήρωση του βιβλίου... Αυτά.

Συμμετέχοντες (αλφαβητικά):

Ινσμούθιος
Νικόλας Δε Κιντ
Χήθκλιφ

Καλή μας ανάγνωση και ελπίζω το βιβλίο να αποδειχτεί συναρπαστικό!
 
Καλημέρα στους συναναγνώστες...
Λοιπόν, το βιβλίο μέχρι στιγμής το απόλαυσα, και με δυσκολία κρατήθηκα να μην διαβάσω παρακάτω. Ευκολοδιάβαστο, σε παρασύρει στο ρυθμό του, και ακόμα κι όταν δίνει στοιχεία και πληροφορίες Αποκρυφισμού κι Εσωτερισμού, το κάνει με έναν απλό και κατανοητό τρόπο, ενδεικτικό και της ίδιας της ζωής της Dion. Γνωρίζοντας κανείς λίγα πράγματα για αυτήν, διαπιστώνει ότι το κρυφό σχέδιο του "Εραστή" της ιστορίας, δεν είναι παρά μια αλληγορική αντιστοιχία της απέχθειας που διαμόρφωσε η Dion για τα παλιά "φιλαράκια" της, το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής, πριν αποχωρήσει και ιδρύσει το δικό της Τάγμα, την Αδελφότητα του Εσωτερικού Φωτός.
Πίσω και πάνω από όλα αυτά όμως, είναι μια "ιδιαίτερη" ιστορία αγάπης, (μέχρι στιγμής, να δούμε που θα το πάει μετά), που αποδεικνύει με περίτρανο τρόπο, ότι ακόμα και το πιο "σατανικό", το πιο αδιάφορο, το πιο ιδιοτελές πλάσμα, κατά βάθος έχει ανάγκη από αγάπη, ακόμα κι αν δεν το γνωρίζει ή το αρνείται, και ότι αυτή (η αγάπη) μπορεί να σε βρει ακόμα και κάτω από τις πιο περίεργες καταστάσεις και να σου αλλάξει τη ζωή... (ακριβώς το ανάγνωσμα που χρειαζόμουν).
Και φυσικά η έλξη των αντίθετων δυνάμεων...........
 
Last edited:
Μια από τα ίδια και γω!!! Οι πρώτες 88 σελίδες έφυγαν χωρίς να το καταλάβω...

Μέχρι στιγμής η Φόρτσιουν διαχειρίζεται πολύ ωραία τους δυο χαρακτήρες, του Λούκας και της Βερόνικα. Μου αρέσουν ο τρόπος γραφής της κι επειδή όπως είπε και ο Ινσμούθιος η ιστορία της είναι λίγο-πολύ γνωστή, δεν χρειάζεται να καταβάλει καμια προσπάθεια για να δημιουργήσει μια σκοτεινή ατμόσφαιρα με γεμάτη αποκρυφιστικούς και μαγικούς συμβολισμούς.

Μέσα στις πρώτες σελίδες ο Λούκας παρουσιάζεται ως υπέρμετρα φιλόδοξος μάγος όμως καθώς προχωράει η ιστορία η Φόρτσιουν μας δείχνει διάφορες πτυχές του χαρακτήρα του. " Η ψυχή του δεν είναι πια ερμητικά κλεισμένη" Πάντως μέχρι στιγμής είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Τέλος μου άρεσε η ανατροπή που έγινε με την Παρουσία που προστατεύει την Βερόνικα αλλά και τις προηγούμενες ζωές. Ο Λούκας και η Βερόνικα γνωρίζονταν από άλλες ζωές. Πόσο μπορεί να τους δένει αυτό!!!
 
"Δεν είχε αναγνωρίσει πως μέσα στην Βερόνικα υπήρχε μια ψυχή της οποίας την τροχιά, είχε επανειλημμένα αγγίξει στο παρελθόν.":ναι:

Τι όμορφη έκφραση... Μου αρέσει πολύ που τους 2 εραστές τους συνδέει κάτι τόσο βαθύ όπως οι προηγούμενες ζωές. Αυτό βάζει τις βάσεις για δυνατά αισθήματα!!! Μπορεί ο Λούκας να πέρασε την αόρατη αλυσίδα στην Βερόνικα όμως υπάρχουν αόρατα δεσμά και για τον Λούκας... :διάβασμα7:
 
Εμένα πάλι όταν ξεκίνησε να μιλά για προηγούμενες ζωές, με έχασε και αποφασισα να το αφήσω. Μου άρεσε πάντως που αρχιζαν σιγά σιγά να αλλάζουν οι ρόλοι. Ο Λούκας πρέπει να βρει τον μάστορά του, πολύ κυρίαρχος το έπαιζε στην ζωή της Βερόνικα.

(Πετάχτηκα, το ξέρω :ρ Δεν θα σας ξαναδιαβασω πάντως, λόγω σπόιλερ. Θα το ξαναπιασω κάποια στιγμή.)

Ασχετο, υπάρχουν πολλα βιβλια της Φόρτσιουν για τον αποκρυφισμο, μεταφρασμενα στα ελληνικά. Τα πέτυχα μια μερα στην Πολιτεία.
 
Last edited:
Χαχα, τι να σου πω βρε Νικόλα. Για να ειμαι ειλικρινης, αυτό το σημείο, μου φάνηκε πολύ γλυκανάλατο, σαν να διαβάζω γυναικειο μυθιστορημα (δεν συμφωνω με αυτη την κατηγοριοποίηση, το αναφέρω για να γίνω κατανοητή)

Ενταξει, μην με κράξετε παιδιά. Το ξέρω οτι θα εξελιχθει αλλιως μετά, απλά σ'εκεινη την φάση δεν ήμουν πολύ διατεθειμένη να περιμενω να καλυτερέψει :))))
 
Top