Πόσα βιβλία έχετε στην βιβλιοθήκη σας;

Πόσα βιβλία έχεις στην βιβλιοθήκη σου;

  • 0 έως 10

    Votes: 0 0,0%
  • 11 έως 50

    Votes: 7 7,7%
  • 51 έως 100

    Votes: 16 17,6%
  • 101 έως 200

    Votes: 16 17,6%
  • 201 έως 300

    Votes: 8 8,8%
  • 301 έως 400

    Votes: 12 13,2%
  • 401 έως 500

    Votes: 8 8,8%
  • 500 έως 1000

    Votes: 13 14,3%
  • 1000 έως 2000

    Votes: 7 7,7%
  • πάνω από 2000

    Votes: 4 4,4%

  • Total voters
    91
Με έπιασε σήμερα μια μανία να δώ πόσα βιβλία έχω στην βιβλιοθήκη μου και γενικά μέσα στο σπίτι. Τελικά κατέληξα στον αριθμό 236, δεν είναι πολλά, αλλά δεν έχω και χώρο μέσα στο σπίτι για να βάλω όσα θέλω, για αυτό κυρίως δανείζομαι απο άλλους. Πολύ θα ήθελα να έχω ενα χώρο μόνο για τα βιβλία μου! Εσείς πόσα βιβλία έχετε;;
 
Πρεπει να ειναι καπου αναμεσα στα 150 και 200. Ισως αργοτερα εχω ενα πιο ακριβη αριθμο.
Κι εγώ κάπου τόσα έχω,δεν είναι πολλά είναι η αλήθεια,η παρηγοριά μου πάντως είναι ότι όσα έχω στη βιβλιοθήκη μου τα έχω διαβάσει:ναι:
 
Επανερχομαι με τον αριθμο των 170(μαζι με κομικ-graphic novels). Καμια 40ρια απο αυτα ειναι αδιαβαστα ακομα.
 
Είναι σίγουρα γύρω στα 350, μολονότι δεν μπήκα στον κόπο να τα μετρήσω, ίσως και κάτι παραπάνω.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αν και δεν τα εχω μετρησει, τα υπολογιζω καπου αναμεσα στα 50 με 100

Σπανια αγοραζα βιβλια. Τα περισσοτερα που ειχα μου τα καναν δωρο και εγω δανειζομουν απο την βιβλιοθηκη. Δεν υπηρχε και χωρος στο σπιτι να τα βολεψω..

Μια προσπαθεια εκανα με τις προσφορες εφημεριδων (και ευκαιρια να παρω και εκτος προσφορων), αλλα το σταματησα εδω και καιρο :)
 
Τα μέτρησα κι εγώ,179 είναι,όλα μυθιστορήματα και συλλογές διηγημάτων(δε λέω λογοτεχνικά γιατί δεν έχω κανένα θεατρικό και κανένα με ποίηση).

Υ.Γ. Σάντσο βλέπω μέσα στον Οκτώβρη να χιλιάζεις τα λογοτεχνικά και τις αναρτήσεις επίσης:))
 
Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Χωρίς τα κόμιξ και μαζί με τα ακαδημαϊκά λίγο πάνω από 500. Έχω αφήσει και αρκετά λογοτεχνικά στο πατρικό μου (την περισσότερη Κρίστι π.χ.). Αυτά μπορεί να είναι άλλα 200, μπορεί όμως και λιγότερα.
 
Εγω στο σπιτι μου πρεπει να εχω καμμια 1000αρα. Τωρα στο πατρικο μου και στο εξοχικο πρεπει να εχω αλλα τοσα...αλλα η αρρωστια μου δεν βλεπω να σταματαει....:γιούπι:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
τα πέρασα λίγο με το δάχτυλο.. μαζί με τα κόμιξ σε άλμπουμ είναι πάνω από 700.. Να πω, όμως, πως μου φαίνονται ήδη πολλά..

κάποιος θα έλεγε πως τα βιβλία δεν είναι ποτέ αρκετά.. εγώ, πάλι, έχω αρχίσει να πιστεύω πως, τουλάχιστον για μένα, χρειάζεται μια καλύτερη επιλογή και να είναι λιγότερα...
 
δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει να έχω γύρω στα 550-600 στο σπίτι μου και άλλα τόσα στο πατρικό μου, από τα οποία ένα 10% περίπου είναι αδιάβαστο
 
Χμμμμ 175-180 περιπου.Ολα αυτα που ειναι σε δυο τομους τα μετρησα σαν ενα βιβλιο.Εχει και μερικα η μαμα μου αλλα θα τα μετρησω αλλη φορα :))))
 
Μόλις τα μέτρησα και υπολογίζοντας όλα ανεξαιρέτως τα βιβλία που έχω στην κατοχή μου (συμπεριλαμβανομένων των πανεπιστημιακών, της τέχνης και της νεανικής λογοτεχνίας) τα βρήκα 1118. Να διευκρινίσω όμως πως κι εγώ τα περισσότερα τα απέκτησα μαζικά με κάποια χρήματα που είχα στην άκρη και αποφάσισα να τα διαθέσω αποκλειστικά στα βιβλία. Ο σκοπός όμως δεν ήταν τόσο να επενδύσω τα χρήματα, καθότι δεν έχω αγοράσει παλιά (=συλλεκτικά) βιβλία, αλλά να αποκτήσω εκείνα που θέλω, προτού εξαντληθούν. Παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμη πολλά που επιθυμώ να γίνουν δικά μου και το άγχος της πιθανής εξάντλησης τους, μολονότι μειώθηκε αισθητά, εξακολουθεί να με κατατρύχει.

Μόλις διαπίστωσα πως παρέλειψα 12 (πανεπιστημιακά), συνεπώς το σύνολο είναι 1130.
 
Last edited:
Η γνωριμία με την πολιτεία με κατέστρεψε οικονομικά με τις ελκυστικές τιμές της! Αλλά και τα ηλεκτρονικά παλαιοβιβλιοπωλεία όπου βρήκα εξαντλημένου τίτλους - απωθημένα χρόνων (σε καθόλου ελκυστικές τιμές!).. Πάντως τώρα πια, αφού ξοδεύτηκαν τα συγκεντρωμένα μου χρηματάκια, οι αγορές γίνονται απελπιστικά φειδωλά. :ωιμέ:
 
Last edited:
Top