Όμορφες-εύηχες γλώσσες

τι ωραίο νήμα, ένα από τα πολλά που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα!

Αρχικά, να πω ότι θεωρώ ωραίες και ενδιαφέρουσες ακουστικά όλες τις γλώσσες. Μ΄αρέσει αυτή η διαφορετικότητα, η ποικιλία αλλά και τα κοινά σημεία μερικών από αυτές και κυρίως το πως το άκουσμα καθεμίας μπορεί να σε ταξιδέψει νοερά σε άλλους τόπους.

Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι μου ακούγονται το ίδιο γοητευτικές όλες. Για παράδειγμα, δεν με ελκύουν τα κινέζικα, τα ιαπωνικά και τα κορεάτικα.

Αντίθετα, έχω τεράστια αδυναμία στα ισπανικά. Διαφωνώ με Τοστογεύσκυ ότι είναι επίπεδα. Θεωρώ ότι είναι παιχνιδιάρικα, τσαχπίνικα και ελαφρώς τραγουδιστά. Το ότι έχουν προσωδία φαίνεται έντονα και όταν ακούς τους Ισπανούς να μιλάνε άλλες γλώσσες, πχ αγγλικά γιατί ακριβώς δεν μπορούν εύκολα να αποβάλουν την ιδιαίτερη ισπανική προφορά τους.

Πάντως, τα ελληνικά τα βρίσκω κι εγώ λίγο επίπεδα κάτι που φαίνεται, αντίστοιχα, όταν μιλάμε εμείς άλλες γλώσσες. Πριν δυο χρόνια είχα βρεθεί στο εξωτερικό σε ένα γκρουπ με τουρίστες από διάφορες χώρες και ετοιμαζόμασταν για ξενάγηση. Σε κάποια φάση απάντησα σε κάτι που ρώτησε ο ξεναγός και συμπτωματικά, υπήρχε στο γκρουπ μια παρέα Ελλήνων που κατάλαβε ότι ήμουν Ελληνίδα μόνο και μόνο από την φλατ αγγλική προφορά μου :μαναι:

Ούτε και για τα ιταλικά συμφωνώ Τοστογιέσκυ. Καθόλου γλυκερά δεν τα βρίσκω, αντίθετα την θεωρώ γλυκιά όσο πρέπει και ερωτική γλώσσα. Επίσης, μου κάνει τεράστια εντύπωση, που θεωρείς γλυκά τα γερμανικά. Ομολογώ ότι το ακούω πρώτη φορά. Προσωπικά, τα βρίσκω τραχιά αλλά δεν το λέω αρνητικά. Αυτή είναι η γοητεία τους. Δεν χρειάζεται να ακούγονται όλες οι γλώσσες ανάλαφρες και τραγουδιστές για να είναι όμορφες.

Επίσης, μου προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση που πολλοί που έγραψαν σε αυτό το νήμα, θεωρούν τόσο τέλεια τα βρετανικά αγγλικά. Μου ακούγονται πολύ φλώρικα, βρε παιδί μου.

Τέλος, αγαπώ πολύ τα αραβικά ειδικά το βαθύ χ (υπάρχουν τρία διαφορετικά χ που το καθένα προφέρεται και γράφεται αλλιώς), που μοιάζει σαν να βγαίνει από τα σωθικά σου. Πανέμορφη γλώσσα γενικά, την διδάχτηκα για ένα χρόνο και έκανα ένα από τα μεγαλύτερα λάθη μου όταν την παράτησα αλλά έχω σκοπό να την συνεχίσω.

Επίσης, τρελαίνομαι για τα φινλανδικά. Υπαίτιος είναι αυτός εδώ ο κύριος με τον οποίο είχα ένα ελαφρύ κόλλημα προ αμνημονεύτων χρόνων. Το κόλλημα μαζί του έφυγε, το κόλλημα με την γλώσσα έμεινε :))))
 
Last edited:
έχω τεράστια αδυναμία στα ισπανικά. Διαφωνώ με Τοστογεύσκυ ότι είναι επίπεδα. Θεωρώ ότι είναι παιχνιδιάρικα, τσαχπίνικα και ελαφρώς τραγουδιστά.
:κόλλα5:
Νομίζω οτι είναι η γλώσσα που απολαμβάνω να ακουω περισσότερο απο κάθε άλλη, με σαφη προτιμηση στα καστιγιάνικα. Προσφατα, στη Λευκωσία, ενιωσα πολύ εντονα το ρυθμο που έχουν τα ισπανικά και στην κυπριακή διάλεκτο πράγμα που με παραξένεψε. Ειμαι εξοικειωμενη με την κυπριακή εκφορά του λόγου και πρώτη φορά το παρατηρησα έτσι έντονα. Θες η ταχύτητα; Δεν ξερω.

Τα ιταλικα δεν μπορώ να τα ακούω καθολου και τις περισσότερες ιταλικές ταινίες τις παρακολουθώ στο mute. Πριν καμια 15αρια χρόνια, σε θερινη θέαση κάποιας ταινίας του Φελλινι, αρχισα να νιωθω μια αδιόρατη δυσαρεσκεια στα όρια του άβολου. Ξαφνικα αντιλαμβάνομαι οτι με "ενοχλουσε" αυτό που άκουγα, συμπέρασμα που μου εξηγησε γιατι δεν ακούω ποτέ ιταλικά τραγούδια (τα μακαρονια, πάντως τα τρώω, μαλλον επειδη δεν βγάζουν άχνα). Υποπτευομαι οτι προκειται για παιδικο ψ-τραύμα που πρέπει να ανακαλύψω.

Τα γερμανικά, πάλι, κι εγώ τα βρισκω υπέροχη γλώσσα και η προφορά τους μου αρεσει πολύ. Το ίδιο και με τις περισσότερες σκανδιναβικές γλώσσες.
Τελευταία δε, εχω αρχισει και συμπαθω τα ρώσικα, με ενα ποτηρι σόδας απο κοντά, καθως ειναι δυσκολοχώνευτα.

Επίσης, μου προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση που πολλοί που έγραψαν σε αυτό το νήμα, θεωρούν τόσο τέλεια τα βρετανικά αγγλικά. Μου ακούγονται πολύ φλώρικα, βρε παιδί μου
:ναι::ναι::ναι:
Ειδικά οταν τ' ακούω απο αυτον. (καλά, και να μη μιλάει:))))). Και τον Χιου Γκραντ. Τα απόλυτα queen's english.

Τα τουρκικά δεν τα αντέχω, νομιζω οτι με δερνουν λεκτικά. Για τον Σουλεϊμάν, ουδέν σχόλιον. :))))
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Τρελαίνομαι να ακούω βρετανικά αγγλικά, βαριά αμερικάνικα αγγλικά, γιαπωνέζικα και ρωσικά. Για τη φλατ ελληνική προφορά μας δεν τρελαίνομαι, και δυστυχώς ούτε κι εγώ μπορώ να την αποβάλω όταν μιλάω αγγλικά. Όμως μ' αρέσει η κυπριακή προφορά. Τα γαλλικά, τα ισπανικά και τα ιταλικά δεν μου αρέσουν.
 
Εμενα η γλωσσα που μου αρεσει πολυ ακουστικα ειναι τα ισπανικα κατα πρωτον, και κατα δευτερο τα πορτουγκεζικα..
Απο την αλλη αυτα που δεν αντεχω με τιποτα να ακουω ειναι: ρωσικα-γερμανικα-αλβανικα:κάτω:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Συνειδητοποιω οτι εχω ακουσει τοσο ελαχιστες φορες Αλβανικα που δεν εχω αποψη :))))
 
συμφωνώ και διαφωνώ με όλους ! Σημασία έχει, εν τέλει, να αγαπάμε τίς άλλες γλώσσες, όσο και τη δική μας, όχι όμως και περισσότερο.

φαροφύλακα, ίσως μπερδεύτηκες με την εφημερίδα ''χουρριέτ'' της γείτονος. Άλλωστε, ακούγεται ότι κάποια απο τις άδειες τηλεοπτικών διαύλων θα αγορασθεί απο τούρκο ''καναλάρχη'', οπότε ίσως και το ''χουριΕΡΤ'' να λάβει κάποια υπόσταση, σε αντίβαρο της ελληνικής ''αχουριΕΡΤ'' - μέ, ή χωρίς Χιουρρέμ !

:))
 
Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι μου ακούγονται το ίδιο γοητευτικές όλες. Για παράδειγμα, δεν με ελκύουν τα κινέζικα, τα ιαπωνικά και τα κορεάτικα.
Αν σας πω ότι χτες βράδυ κατά τις 12μιση, άκουγα τους διπλανούς να μιλάνε κινέζικα, δυνατά και ακατάπαυστα, τι θα πείτε; :τρέχω:
 
συμφωνώ και διαφωνώ με όλους
Εμ κρεμ, εμ σαμπού. :))))
τι θα πείτε; :τρέχω:
Είτε οι διπλανοι σου μαθαινουν κινέζικα, ειτε ειναι Κινέζοι, είτε ειχαν βαλει κασέτα (κασέτα;) με κινέζικους διαλόγους για να σε εκνευρίσουν.
Σε κάθε περιπτωση, κανε τον κινέζο. :)))
 
Top